şükela:  tümü | bugün
  • yapı kredi kültür sanat yayıncılık'tan 2002 yılında çıkmış sabahattin alinin hikaye/deneme kitabı
  • sabahattin ali'nin yaşadığı dönemde yayınlamadığı, not defterine aldığı eserlerinden oluşuyor kitap.

"kadınlar üzerine bir konferans" bölümünden bir alıntı:

"kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır; bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. bu hukuk müsavatı kadınlarımızın şuurunda yer ettikten sonra onların kuvvetli ve hakiki bir insan olmak için dimaği ve fikri sahada da yükselmek isteyecekleri tabiidir.

memleketimizin kadın ve erkeklerini, biri diğerini sürükleyen ve taşıyan değil, el ele ve aynı tempoda yürüyen iki mahluk olarak göreceğimiz günün uzak olmamasını dilerim. bu kadar efendim.

17.10.1932"

bunun gibi daha birçok fikri 1930'lu yıllarda söyleyebilmiş bir adam sabahattin ali. yazmayı düşündüklerinin listesini okuduğumda ise hüzünlere boğuldum, kahroldum kağıda dökülemeyen fikirlerin sadece başlık ve not olarak kalışına.
  • muhteşem bir kitap. sabahattin ali'nin daha da yakından tanınmasına vesile oluyor.

içinde birkaç tane yarım hikaye, daha fazla sayıda tam hikaye, birkaç şiir, ali'nin kendi çizimleri ve çeşitli konferanslarının konuşma metinleri var. ama en önemlisi, minicik bir liste var ki, insanın yüreğini burkuyor. zavallı sabahattin ali, yazmayı planladığı hikaye ve romanların bir listesini yapmış kendince, altına da notlar almış.. vefakat maalesef ömrü yetmemiş, yetirilmemiş.
  • ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... zelilane severim.

çakı'cının ilk kurşunu
  • "birbirine bu kadar yakın kimselerin buluşması enderdir. biz tesadüfün*bu lütfunu tekmelemeyecek kadar zeka gösterelim. ne dersin?"

öyle değil mi?
  • bu kitabın içinde sabahattin ali'nin 1930'lu yıllarda konya'da türkiye cumhuriyeti kadınları hakkında yaptığı bir konuşma metni var, hadi kitabı alıp okumasanız bile bir kitapçıda 5-10 dakikanızı ayırın ayaktayken o bölümü bir okuyun derim. gerek bu konu hakkında gerekse siyaset hakkında yazdığı yazıları okuduktan sonra bu kitabı alıp günümüzde bizlere kan kusturan siyasilerin suratına fırlatmak istedim.
  • en kıyıda köşede kalmış eserlerinde bile benim için yepyeni bir sabahattin ali doğuyor. canım sabahattin ali, umarım ruhun huzur içindedir.

" sana yalvarıyorum yavrum... ve açıkça, terbiyesizce söylüyorum... ben senden vücutlarımızın değil kafalarımızın birleşmesini istiyorum... ötekini arzu etmek münasebetsizdir. çünkü ne sen bana sadık kalırsın, ne ben sana... hayat... ki yegane zevki değişikliktedir, bir kişiye bağlanmak ancak aptalların işidir ve ben, beni aldatmayacak kadar alelade bir kadına tahammül edemem. aldatmasına da cemiyetin henüz kıramadığımız kayıtları ile hayvani insiyaklarımız müsade etmez... şu halde aşk, zamanımızda biraz kafasını işletmiş olanların yapamayacakları şeydir..."

sabahattin ali, 25 şubat 1928, çakıcı'nın ilk kurşunu'nda yer alan o arkadaşım hikayesi'nden.
    1928...
  • asıl adı çakırcalı mehmet efe olmakla birlikte söyleme kolaylığından 'çakıcı' ya dönüşmüş, kitabın içinde bulunan en uzun öykü ile aynı adı taşıyan sabahattin ali eseri.
    grup yorum'un yıldızlar kuşandık albümündeki kavuşma parçasında da
    çakırcalı'nın bahsi geçmiştir:

pir sultan soyundan akan yiğitler
    börklüceyle cenke kalkan yiğitler
    çakırcalı'dan beri konaklar yakıp yıkan
    zulmün bileğini büken yiğitler
  • sabahattin alinin sandığından çıkanlar derlenip toparlanıp kitap yapılmış.kitabın ismi de kitapta yer alan bir öykünün adı.