şükela:  tümü | bugün
 • çakma terimlerden hazzetmem, beni tanıyan bilir. kaldı ki bu terim bana ait değil. misalen ben samatya'dan duydum, o kimden duymuştur bilemem.
  amma ve fakat bu çakma hippiler, hem isimlerinde barındıdıkları sosyal akımı (ve diğer bütün alt kültürleri), hem de kendilerini küçük düşürmeye pek meyilli zatlar olduklarından, kendilerine bir iki laf hazırlamak caizdir diye düşündüm.

  şekil yapmak güzel şeydir.hepimiz yaparız arada sırada. mesela ben de bundan 8-10 sene evvel saçlarımı kırmızıya boyatmıştım. şekil işte. o kafayla iki modifiye abla kaldırırım hayaliyle. iki dakka sonra geçti gitti heyecanı. bu süreç içerisinde yapmayı düşündüğüm son şey kendime yeni bir kimlik aramaktı. şekille kimlik değişir mi? değişmez.

  çakma hippilerin sorunu burada başlıyor. kimliğin belli, 20 yaşına kadar mehmet olarak yaşamışsın. boş zamanında arkadaşlarınla karı muhabbeti yapıp, sezen aksu dinleyip ağlamışsın. şimdi gidip kafana rasta yaptırıp, meme ucunu delince ne oldu sana? mehmet voooowww duuuude rastafari. yok böyle bişey. ha ben rasta adamın göbek bağı dreadlock olur demiyorum, ama bir otur, araştır, fikri benimse, doğal olarak o hallere gir. perşembe akşamı arızalı mehmet olup, cuma gecesi ortamlara heyoo , aşk, barış, ot wooooow havalarında girme yeter.

  savunduğum şey, bu insanların hippie (veya herhangi alternatif alt kültür) felsefesini tamamen benimsemeleri değil katiyetle. mesela marxist adam marx'ın bütün fikirlerini benimsemek durumunda değildir, ama okumuştur, analitik düşünüp kendi fikrini yaratabilir ve sonuç itibariyle kendini temelde marxist olarak görür.
  şuraya geliyorum, şekillerle kandırılıyoruz. dışardan bakıyorum, adam süper bir tip. yanına yaklaşıyorum, ağzından çıkanların dışarıdan görünenle uzaktan yakından alakası yok. adam illa mr.bungle sevecek demiyorum, ama mr.bungle baba grup dendiğinde, ''hoca onlar fena değil de teoman daha iyi'' lafları ağzından çıkıyorsa, benim yapmak istediğim ilk şey bu adama kafa atmak oluyor (iyi ki az çok medeniyet görmüşüz kendimizi tutabiliyoruz).
  alt kültürdür, kritik ve analitik düşünce yapısına sahiptir diyorum, o da yok. katıksız cahil. iki kitap okumamış, kendini şekil itibariyle bir alt kültürün parçası ilan ediyor.

  tabi çok güzel şey şu trend. trend olduğu için insanların che boksırları giydiği zamanlarda yaşıyoruz. pantolonu aşağı çekecek, donunun üst tarafından hasta siempre yazısı okunacak. koca bir hasssiktir çekiyorum kendilerine.

  hippi burada sadece bir kelime, asıl önemli olan çakma kısmı. arkasına her türlü alt kültür örneği gelebilir. mesela 19 yaşında, suadiye'nin sahil kısmında oturan bembeyaz bir velet abdomen bolgesine dövme yaptırıyor 'thug love' diye, kafada crips bandanası, üstüne yandan takılmış şapka. sanırsın ki tupac'la ghettoda büyüdü it. çok thug'sın yahu.

  ama pek tabii herkes böyle değil, adam gibi felsefesi olan ve şekli o felsefeye doğal olarak oturmuş bir ton adam tanıyorum, kendilerini takdir ediyor ve buradan selamlarımı iletiyorum.
 • efendim, çakma hippiler ülkemizde özellikle soulclipse 2006 ve sonrasında ortaya çıkan bir takım varlıklardır.. her zaman olduğu gibi yabancı kültürün altyapısını hiç araştırmadan "drank!" diye görsel kısmını aldığımızdan ötürü bu şahıslar nepal'den, katmandu'dan, hindistan'dan kıyafet getiren veyahut getirdiğini iddia eden yerlerden bol aum'lu, shiva'lı, ganesh'li kıyafet ve aksesuar alışverişi yaparlar, lakin kabuğu değiştirmenin iç kısmın da değişeceği anlamına gelmeyeceğini hala öğrenememişlerdir..

  işin hippilik kısmını özellikle maddiyat / mal / para mevzubahis olduğu zaman öne çıkartırlar.. örneğin "peace dude, versene bi' sigara" veya "cümleten namaste, 5 lira versene aaabi bira alıcam" gibilerinden arada kalmışlık abidesi cümleleri kendilerinden bol bol duyabilirsiniz..

  converse giyen çakma hippilerin artışının sebeplerinden biri de yeşilçam sokak'ta soulclipse 2006 sonrasında yapılan 2 adet ravedir.. zamanında o sokağı napalm ile temizlemek gibi enfes bir fikrimiz olan arkadaşlarımın benim askere gitmemden faydalanarak bu sokakta düzenlediği ravelerden sonra pek çok taksim bitlisi ve türevi, çakma hippiliğe terfi etmiştir ve hayatını şu an bu şekilde sürdürmektedir..

  bu çakma hippi, yandan freak kişiliklerin örneklerini özellikle açık alanlarda düzenlenen psytrance partilerinde -malesef ki- bol bol görebilirsiniz..

  ayrıca samatya'nın benden duyduğudur..
 • genellikle bir gruba, bir topluluğa ait olma gereksinimi duyan ve ki$iliği tam oturmamı$ bünyedir. bir çoğu sadece görüntüden ibaretdir, içi bo$ peynir tenekeleri misali çok ses çıkartırlar.
 • bu aralar osmanbey halaskargazi civarında kaldırımda dikilip dolanan, uzun boylu asitçi, sinyalciyi aklıma getirmiş olay. o sanırım, olayı abartıp iki gram aklını tinerle falan buhar etmiş gibi duruyor.

  yapmayın saçmalıklar, insanlar medeniyetinden, edebinden tahammül ediyor varlığınıza.
 • (bkz: hipster)