• ilk kot pantolonlarda olmayan cepçik. tarihi bayağı eskidir. sene 1887, rahmetli levi strauss'un dükkanına bir isviçreli gelir. pantolon ister ancak levi bir türlü müşterisine pantolon beğendiremez. "müşteri her zaman haklıdır" mantığıyla müşterisinin nasıl bir pantolon istediğini tarif etmesini ister. isviçreli müşteri de istediği şekil şemalde bir pantolon tarif eder. levi derhal makinenin başına oturur ve tarif edilen pantolonu diker. fakat müşteri pantolonu yine beğenmez. bu sefer nesi var der gibi anlamlı bir bakış atar müşterisine levi. müşteri sağ cebi göstererek "buraya bir küçük cep daha dikebilir misin?" der. levi cebi diker ve müşteri bu sefer dört köşe olmuştur. hemen pantolonu giyer ve küçük cebe de ufak bordo bir cisim yerleştirir.

bunu gören levi "merakımı mazur görün azizim, ama o cebinize koyduğunuz nedir?" der. isviçreli ise "ben bir bilimadamıyım amerika'ya bu aletin patentini almaya geldim. bu bir bıçak aynı zamanda törpü, hmm bir de büyüteç, ayrıca kebap yapmak için şiş... kürdanı da var." der. levi hayran hayran, giden müşterinin arkasından bakar ve kafasında bi ışık çakar. artık sadece müşterisinin beğendiği modelde pantolon dikecektir ve tabii küçük sağ cepleri de olacaktır... ve böylece, efsanevi 501 modeli doğar...
  • görevine flash bellek cebi olarak devam etmektedir.
  • ceketin sol iç yüzünde hafif altta pandrelli bulunan ince uzun bir ceptir..ceplerin en güzelidir, ve kopyeleme için birebirdir, üstünüzü arayan hiç bir örtmen bu cebi aramayı akıl etmez (tecrübeyle sabitlemişliğimiz mevcuttur), çoğu varlığından bile bi-haberdir zaten.. gizli işler çevirme aparatının ceket versiyonu olan bu cebin öğrencilik hayatımda aldığım takdirlerde, teşekkürlerde büyük katkısı vardır .. çok ya$a çakmak cebi..
  • nedendir bilmem saat cebi adını da alan minik mi minik şirin mi şirin bir ceptir. genelde üst dikişleri çift iğne zincir dikiş yanları tek iğne kilit dikiştir. pantolonun ön sağ parçasına monte edilir. kimi zaman üzerine baskı veya küçük nakışlar işlenir kimi zaman üzerinde şık bir rivet parçası monte edilir tasarımda göz doldursun diye.
  • çamaşır makinesinden çıkan madeni para, kağıt, peçete türevi nesnelerin suçlusudur. bu cebe mutlaka bişeyler tıkıştırılır ve bazen unutulur. sonra gün gelir, pantolon yıkanmalıdır ve dalgınlıkla kontrol etmeden makineye atılır. sonrasında da, makineden ya takur tukur sesler gelir ya da çamaşırları rezil etmiş un ufak olan peçeteye küfredilir.
  • cep telefonu taşımak için en uygun pantolon cebi. normal cebe koysanız yürürken rahatsız eder, arka cepte zarar görür, en iyisi çakmak cebidir.
  • kot pantalonun genellikle sağ cebinin içinde bulunan küçük cep. kot pantalon üreticilerinin insanları sigara içmeye özendirdiklerinin kanıtıdır. utanmadan bu cebi çocuk pantalonlarına bile koyarlar, çok adiler gerçekten.
    aynı zamanda bu cebe konan çakmaktan da hayır gelmez, çünkü o orda unutulur ve kişi "hay nuna, nereye koydum ben bu çakmağı?!" diye fellik fellik aranmaya başlar. ayrıca bu salak cep öyle stratejik bir yere dikilmiştir ki, elinizle ceplerinizi yoklasanız o bölgeyi %99 es geçersiniz. yani çakmak cebi her yönüyle kötü bir icattır. nefret ediyorum çakmak ceplerinden. evet.
  • aktif olarak kullaniyorum hatta bu yuzden pantolonlarda rengi atan ve yirtilan ilk o cep oluyo zippo oldugu icin cakamak zippo habire cikarip cakiyorum zippo
  • ingilizcede watch pocket adı verilir. eskiden zincirli saatler pantolonun bu cebine konurmuş. zinciri de kemer takılan kısma bağlanırmış.

örnek görsel
  • bence sadece adını değiştirelim, “bozuk para cebi” olsun adı…
hesabın var mı? giriş yap