şükela:  tümü | bugün
 • genelkurmay başkanı mareşal fevzi çakmak, fransızların majino hattı'nı örnek alarak trakya'da bulunacak ve beton ile çelik karması bir savunma merkezi olacak bir hat planı hazırlamıştır. bu savunma hattına kendi soyadını vermek istemiştir. ancak cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk, bu plana karşı çıkmış ve şöyle demiştir:

  "savaş, oldum olası toprak üstünde yapılır ve toprak üstünde kazanılır, yahut kaybedilir. çakmak hattı ne kadar güçlü olursa olsun ömrü, bir muharebeninki kadar kısadır. ben milletimin parasını bir kapris uğruna toprak altına gömdürmem."
  demiş ve ileri görüşlülüğünü ortaya koymuştur. o günkü silahlarımızla alman ordusunun bu hattı geçmesi herhalde 1 günü geçmezdi
 • mustafa kemal atatürk ün sonuna kadar karşı olduğu savunma hattı.zaten daha sonrada haklı olduğu ortaya çıkar.
 • 17 sene önce bilindik yöntemi yani siper savaşını terkedip "hattı savunmayacağız alanı savunacağız" diyen adamdan zerre öğrenmemiş zevatın birinci dünya savaşı kafasıyla yapmak istedikleri beton yığını.

  aslında kafalarımız hep betondu demek istemişler.
 • bu savunma hattı üzerindeki korugan ve mevzilerin bazıları ray döşeli yeraltı tünelleriyle birbirine bağlanmış.. tünellerdeki dahili demiryolu bağlantısı vasıtasıyla cephane ve asker sevkiyatının yeraltından yapılması öngörülmüş ama proje tamamlanamadan atıl duruma düştüğü için bu tünellerin de yarım kaldığını düşünüyorum..

  internette bulunması mümkün olmayan bu metruk ve sahipsiz yapıları bir arada gösteren plan ve haritaları, artık askerî bir kıymeti kalmadığı için (aslında bu statik savunma yapılarının alman panzerleri karşısında o yıllarda da bir kıymeti olduğunu düşünmüyorum) genelkurmay arşivlerinden çıkartılabiliyor olmalı..

  o zor yıllarda büyük fedakarlıklarla inşa edildikten hemen sonra kaderine terkedilmiş olan bu büyük savunma hattı, bugün bilinen ve blinmeyen tünel bağlantılarıyla mevzilerinin tamamı ortaya çıkarılarak turizm başta olmak üzere pek çok sivil amaçla kullanılabilir..
 • ikinci dünya savaşı öncesi türkiye'nin balkan sınırını korumak amaçlı yapımına başladığı askeri savunma hattı. fevzi çakmak'ın planı ve ismet inönü'nün onayı ile 1939'dan itibaren inşaatına başlanmıştır. bulgaristan'ın yayılmacılığına karşı inşa edildiği için yunan sınırına kadar olan bölge yoğun, sonrası hafif tahkimatla desteklenmiştir. bu yönüyle maginot hattı'nın kuzey bölgesine (belçika) benzer bir zayıflığı vardır ve aynı şekilde yunanistan'ın mihver işgaline uğramasıyla işlevsiz kalmıştır. bundan sonra hattın daha geri ve dar bir alana çekilmesi gerçekleşmiştir.
 • atatürk'ten sonra türkiye'nin ne kadar yanlış ellere düştüğünü gösteren savunma hattı. atatürk ölüm döşeğindeyken bu hattın yapımına karşı çıkmış ve öldükten sonra da yapılmamasını salık vermişti. bu hattın para israfından başka bir işe yaramayacağını defalarca söyledi. ne yazık ki arkadaşları ismet inönü ve fevzi çakmak onu dinlemedi. 400 bin ton çimento harcandı. inşaatlarda birçok işçi soğuktan ve hastalıktan öldü.

  1941'e gelindiğinde atatürk'ün haklılığı acı biçimde anlaşıldı. fransızların 2 milyon ton çimentoluk devasa maginot hattı, almanlar tarafından altı gün içinde çökertilmişti. bu olaydan sonra çakmak hattı üzerine olan şüpheler yoğunlaştı ve sonunda inşaat yarım kaldı.

  bir dünya para çöp oldu gitti...
 • inşası sırasında askerlerin soğuk vs. gibi sebeplerden şehit olduğu söyleniyor. yapımı için epeyce maddi fedakarlık yapılmış ancak yine de çimento ve demir yetersizliğinden dolayı inşaat ilerleyememiştir. elde yok avuçta yok tabii. bitirsek de pek bir işe yaramayacaktı zaten.

  hatta ait korugan ve tüneller bugün dahi görülebilir.

  http://video.ntvmsnbc.com/…n-gizli-savas-hatti.html
 • devamı da gelibolu yarımadasının saroz körfezi kıyılarında yer alır.
  ayrıca, çanakkale boğazından gelebilecek tehditlere karşı da anadolu yakasındaki yamaçlara (güzelyalı) , fevzi çakmak paşanın emriyle turgut reis zırhlısından sökülen 28'lık toplar yerleştirilmiştir.

  turgut reis tabyası

  (bkz: gelibolu koruganları)
 • ıı. dünya savaşı esnasında, nazi almanyası'nın genişlemesi karşısında marmara denizi ile büyükçekmece arasında oluşturulan savunma hattı.
  çatalca ve büyükçekmece civarında bunkerleri (koruganları) hâlâ görebilirsiniz.
  hattın yapımında büyük emek, maddi kaynak sarfedilmiş. 350.000 ton çimento harcandığı rivayet ediliyor.
 • blitzkrieg ile uçak ve kara mekanize unsurlarını organize olarak açık alan savaşında topyekün imha amaçlı kullanmanın kitabını yazan almanlara karşı başka ne yapılabilirdi? açık savaş zaten almanların arayıp ta bulamadığı değil mi? polonya gibi tankların karşısına atlarımız ile mi çıkacaktık? hava üstünlüğü olmadığı ve olamayacağı için ormanda mı saklanacaktık? partizanca , pusu kurarak, gece baskını yaparak mı savaşacaktık yani? kuvay-ı milliye vol.2 mi olacaktık?
  türkiye gibi olası düşmana karşı tank ve hava gücü yönünden zayıf bir ülkenin hava ve tank saldırılarından etkilenmeyecek koruganlar içinde tank imha toplarını saklanması ve bunları korumak için hava savunma silahlarını çevresine konuşlandırması bana makul geliyor. at arabasındaki top ile tank peşine düşüp düşman uçağının açk hedefi olmaktan ise düşmanın yoluna koruganlar içinde topları saklayıp, hava savunma silahlarını da buraya konuşlandırarak düşmanı sizin istediğiniz yerde sizin koşullarınızla savaşmaya zorlamak, elinizdeki az gücü maksimum performansla kullanmanın yolu değil mi?
  maginot hattı nı beğenmeyenler.. almanların bu savaş şeklini tarihe gömdüğünü düşünenler.. almanların maginot hattına saldırmadığını , belçika üzerinden ardenne ormanlarından yani hattın olmadığı yerden saldırarak by pass etmek zorunda kaldıklarını..
  1942 den sonra almanların batı güçlerine karşı atlantik duvarını, sovyet rusya ya karşı polonya da ostwell dedikleri doğu duvarını yaptığını, 1944 te ise 1930 larda maginot hattına karşı yaptıkları siegfried hattını restore ederek amerikan askerleri ve tanklarına karşı etkili olarak kullandıklarını unutmasınlar..
  yani almanlar bile savunma hatlarından vazgeçemezken çakmak hattını toprağa gömülmüş para olarak görmek şımarıklık bence..ikinci dünya savaşı için aldığımız uçaklar, toplar, gemiler, denizaltılar vs de savaşta kullanılmadı bir sürü para yedi ve hurda oldu sonunda.. unutmayalım çakmak hattı terkedilmiş ve yarım bırakılmış bir proje üstelik.. fevzi çakmak sınırlı bütçe ve imkanlar ile istediklerinin çok azını yapabildi bu projede büyük ihtimal. balkan savaşında 400 bin kişilik bulgar ordusunu çatalca daki savunma hattı ile durdurup 2 ay bu hatta tutarak istanbulu kurtardığımızı unutmayalım. ismet inönü ve fevzi çakmak unutmadılar elbet bunu. almanları mümkün olduğunca oyalarken donanması yardımıyla boğazları kapatacak ve düşmanı trakyaya hapsedecektik mümkün olduğunca. bu arada çanakkale boğazları açık kalmalı ve türkiye ye itilaf devletlerinden gemilerle yapılacak yardım en etkin yere yani istanbula lojistik hattı açık kalmalıydı. bunun için düşmanın hızı kesilmeli ve baskın yapmasına izin verilmemeli idi. bunu da sağlayacak olan bu hattı. unutmayalım almanlar baskın ile soluğu moskova önlerinde almışlardı.. onları durdurabilecek yegane engel boğazlardı ..kaçınılmaz bir savaşta hava ve mekanize gücü üstünlüğü olan düşmana en büyük zararı vermenin yolu stratejik noktalarda kaleler kurmak değil midir?
hesabın var mı? giriş yap