şükela:  tümü | bugün
 • atatürk'ten sonra türkiye'nin ne kadar yanlış ellere düştüğünü gösteren savunma hattı. atatürk ölüm döşeğindeyken bu hattın yapımına karşı çıkmış ve öldükten sonra da yapılmamasını salık vermişti. bu hattın para israfından başka bir işe yaramayacağını defalarca söyledi. ne yazık ki arkadaşları ismet inönü ve fevzi çakmak onu dinlemedi. 400 bin ton çimento harcandı. inşaatlarda birçok işçi soğuktan ve hastalıktan öldü.

  1941'e gelindiğinde atatürk'ün haklılığı acı biçimde anlaşıldı. fransızların 2 milyon ton çimentoluk devasa maginot hattı, almanlar tarafından altı gün içinde çökertilmişti. bu olaydan sonra çakmak hattı üzerine olan şüpheler yoğunlaştı ve sonunda inşaat yarım kaldı.

  bir dünya para çöp oldu gitti...
 • devamı da gelibolu yarımadasının saroz körfezi kıyılarında yer alır.
  ayrıca, çanakkale boğazından gelebilecek tehditlere karşı da anadolu yakasındaki yamaçlara (güzelyalı) , fevzi çakmak paşanın emriyle turgut reis zırhlısından sökülen 28'lık toplar yerleştirilmiştir.

  turgut reis tabyası

  (bkz: gelibolu koruganları)
 • 2. dünya savaşı'nda üstün alman teknolojisi ile donatılmış alman ordusunun olası bir istilasına karşı, fransızlardan esinlenerek yapılmış, betondan mürekkep basit ve fuzuli bir hat. trakya'dan başlayarak gelibolu yarımadası'nın güney ucuna kadar iner.

  atatürk hayatta iken bu hatta karşı çıkmış ve ''savaş, oldum olası toprak üstünde yapılır ve toprak üstünde kazanılır, yahut kaybedilir. çakmak hattı ne kadar güçlü olursa olsun ömrü, bir muharebeninki kadar kısadır. ben milletimin parasını bir kapris uğruna toprak altına gömdürmem.'' demiştir. fakat maalesef atatürk'ün ölümünden sonra milletin parası betona, toprak altına gömülmüştür. fevzi çakmak gibi mareşalin böylesine çağ dışı bir uygulamayı ciddi ciddi düşünüp yaptırması gerçekten de akıl tutulmasından başka bir şey değildir.

  çakmak hatlarından bazılarını yerinde çekim yaparak inceledim ve kısa bilgiler vermeye çalıştım. söz konusu videoyu sabah buraya ekleyeceğim.

  ekleme: video yüklendi: https://www.youtube.com/watch?v=nbfegoia1vk&t=521s
 • fikir babası fevzi çakmaktır. isminde bu yüzden çakmak hattı olmuştur. dönemin cumhurbaşkanı ismet inönü, ülkenin zaten kıt olan kaynaklarının böyle bir hattın inşasında kullanılmasına pek istekli olmasa da yapılmasına karşı çıkmamıştır. ilham kaynağı fransa'nın olası alman saldırısına karşı inşa ettiği maginot hattıdır. fakat maginot hattının alman saldırısında bir işe yaramadığı açık ve net görülmüştür. almanya ile sıcak çatışmaya girmeden ikinci dünya savaşının sona ermesi ile bu hat bir çatışmada hiçbir zaman kullanılmamıştır.
 • "kanal istanbul'un ve yine dile getirilen “kanal çanakkale”nin türkiye’yi hem siyasi hem askeri hem de ekonomik krize sokacağı iddiasında.

  akp’nin aksine, boğazları iki yönlü koruyan montrö antlaşması’na sahip çıkan refah partisi, kanalın bu anlaşmaya zarar vereceği düşüncesinde.

  nato’nun, karadeniz’de rusya ile gerginlik planlarına dayanarak şu sonuca varıyor: “yaklaşık 85 yıldır olay çıkmayan karadeniz’de filler dövüşecek, çayırlar ezilecektir.”

  güvenlik sorunları bu kadar değil. kanal istanbul ile trakya’nın savunma planlarının da değişeceğini savunan rapor, kanal istanbul üzerindeki köprülerin de savunma zafiyeti yaratacağını ifade ederek devam ediyor: “trakya bütünüyle savunulamaz zayıf karnımız olacak”.
 • şarköy kızılcaterzi ile gelibolu kavakköy arasında, bu hattaki mevzilere benzer çok sayıda beton korugan bulunmaktadır.
  görsel
  ancak bu koruganlar çakmak 1. hattın devamı mıdır, yoksa bu bölgeden beklenen olası bir yunan çıkarması için başka bir planın eseri midir bilmiyorum. zira mevzilerin ağızlarının tamamı saros körfezine bakmaktadır.
 • balkanlardaki dogal engeller balkan savasi ile kaybedildiginden yapay bir engel yapilmak istenmis. halbuki haritaya bakinca zaten daglik alani asan alman ordusunu bati trakyanin hicbir yerinde dursurmak mumkun degildi. en iyi ihitimalle istanbul teslim olur savunma anadoluda yapilirdi. sadece spekulasyon bunlar bu arada.
 • https://kulturenvanteri.com/…/#15/41.03143/28.59602

  mevcut tespiti yapılan koruganlara buradan ulaşılabilir.
 • "ya ne yapılacağıdı" diye düşündürendir.

  fevzi çakmak paşa'yı gömmeden önce bir araştırılmalı.
  kendisi osmanlı'nın son genel kurmay başkanıdır, döneminin en parlak askerlerindendir.
  ayrıca sakarya ve büyük taaruz'un planlamasını yapan generaldir.

  mesleki kalitesi ve siyasete bulaşmamış olması (sebepleri ayrı konu) nedeniyle de askerlik hayatı bitene kadar tc'nin "değişmez" genel kurmay başkanıdır.

  yetiştiği yılların askeri teknoloji anlayışı gereğince de (mesela fransa'nın majino hattı gibi) klasik savunma biçimini uygulamıştır. (80 sene sonra ekşi sözlükteki ergen stratejistler tarafından eleştirilebileceğini düşünememiş herhalde).

  1930'lar türkiyesi, yerine kurulduğu yıkılma durumundaki osmanlı'dan bile daha zayıf ve kaynakları kıt bir ülkeydi (nedenleri çok uzun tartışma gerektirir), teknik askeri malzeme yok mesabesindeydi, neferlerin ellerine yeterince sağlam/çalışabilir piyade tüfeği bile verebilecek durumda değildi.
  o da elindeki tek "bol" malzemeyi, yani "gariban anadolu çocuğu"nu kullanarak bir nevi insan duvarı yapmak zorundaydı.

  eleştirmeden önce içinde bulunulan durumun şartlarını düşünelim.
hesabın var mı? giriş yap