şükela:  tümü | bugün
  • mit'de doktora yaparken study hacks isimli bir blog kurup burda ogrenciler icin calisma tuyolari vermeye baslayan ve sonrasinda isi iyice buyutup "how to be a high school superstar" gibi sansasyonel isimler tasiyan kitaplar yazan bilgisayar bilimcisi ve evet yazar.

kendisine oldukca un kazandiran son kitabi so good they can't ignore you ile "sevdiginiz isi yapin" mantigina controversial bir bakis acisi getiriyor. daha dogrusu resmen karsi cikiyor.
  • deep work ve so good they can't ıgnore you kitaplarını okuduğum, yazarlığını başarılı bulduğum cs profesörü.

kişisel gelişim kitaplarına vebalıymış gibi yaklaşan beni tarafına çekmeyi nasıl yaptıysa başarmıştır. newport'un kitaplarını okuduktan sonra sorunun kişisel gelişim türünde değil, insanları başarının ve mutluluğun kolay elde edilebileceğine inandırıp, keriz yerine koyarak paralarını alan şarlatanlarda olduğunu anladım.

bu adamın yazdığı kitapların hiçbirinde insanı aniden mutluluğa ve başarıya ulaştıracak sihirli formüller bulunmaz. hayatta iyi bir yerlere gelmenin emek gerektirdiğini her fırsatta vurgular. insanlara so good they can't ıgnore you kitabında sevdikleri şeyin peşinden hiçbir birikimleri olmadan, körlemesine koşmak yerine önce değer gören, nadir bulunan becerileri edinmelerini tavsiye eder. nadir bulunan, değer gören becerilere sahip olan insanlar kolay kolay göz ardı edilemezler çünkü. ona göre insanlar sevdikleri işi değil, emek vererek alanlarında en iyisi oldukları işi yaparlarsa bu zaten eninde sonunda insana tatmin duygusu ve mutluluk getirecektir.

neyse, bu kitap hakkında daha fazlasını söylersem başlığına geçmem gerekecek. herkese okumasını tavsiye ediyorum. keza deep work kitabı da öyle. para tuzağı olmayan, insana verimli çalışıp çalışmadığını, kendini kandırıp kandırmadığını sorgulatan iyi bir kitap. insanların dikkatinin internetin ve sosyal medyanın etkisiyle kolayca dağıldığını, yaptıkları işe odaklanamadıklarını iddia eder. nitelikli bir işe imza atmak için insanın etrafındaki dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulup, "deep work" adını verdiği yoğun çalışma modunu benimsemeleri gerektiğini söyler.

son olarak kitaplarında sadece sorunun tespitiyle kalmaz, okuyucularına isabetli çözüm önerileri de sunar
    . benim gibi başta kişisel gelişim kitaplarına karşı önyargınız olsa bile bu yazarın kitaplarına bir şans verin, alıp okuyun. beğenmezseniz ben burdayım; gelin kitabın hangi yönlerini beğenmediğinizden bahsedin, konuyla ilgili seviyeli bir tartışma yürütelim.
  • (bkz: california) (bkz: newport beach) *