şükela:  tümü | bugün
 • african gourd yada gourd yada....

  pipo yapımında kullanılan, afrikada yetişen bir tür su kabağı. genelde sherlock holmes filmlerinde yada dizilerinde görülür, halbuki sherlock --kitaba göre ve hayranlarına göre-- briar/bruyere pipo ve/veya clay pipe denilen kil/porselen pipo kullanmaktadır. ancak calabash hem hafifliği ile sherlock'u canlandıran aktorun iki elini de kullanabilmesine hem de karizmatik görüntüsü ile daha cazip olması nedeni ile holmes'u tasvir ederken tercih edilir olmuştur. calabash pipolarda tütün konulan hazne kısmı genelde lületaşı'ndan imal edilir, bu lületaşı hazne mantardan imal edilen bir conta ile su kabağının ağzına sıkı geçme ile oturtulur.

  calabash, --yapımında su kabağı kullanılmasa dahi-- bir pipo şekli olarak da kendini kabul ettirmiş olup, su kabağı hali şudur --> http://images.google.com.tr/…gourd&aq=f&oq=&start=0

  bu kabaktan yapılan pipo hali budur --> http://images.google.com.tr/… pipe&aq=f&oq=&start=0

  su kabağı kullanılmadan yapılan calabash ise şu şekildedir --> http://bocaratonpipeguild.com/…g/briar-calabash.gif

  calabash pipolar diğer pipolara göre daha soğuk, yani dil ısırması/dil yanığı'na neden olmayacak bir içim sağladıkları için de tercih edilir. ve fekat bu su kabakları da tıpkı bizim lületaşı gibi artık rahat bulunamamaktadır, e haliyle gerçek bir calabash pipo da pahalıdır.

  bunun haricinde calabash, tıpkı bizde de kullanıldığı gibi çeşitli sıvıların taşınmasında ve saklanmasında, kase olarak, ibrik olarak, testi olarak, hatta süs objesi ve boyandığında penguen yada karabatak olarak da kullanılabilir. zati önce bir kendisini bulun da iş boyayıp, penguen yada karabatak yapmaya kalsın bi zahmet.