şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paranoya urunu de olabilecek bir hareket.
 • ozellikle bayram gunlerinde yasanilan durum. ebeveynler, komsulara akrabalara ziyaret icin evi terkederken sikintidan patlayan cocuklarini bir de tembihlerler.* arabanin uzaklastigini goren cocuklarsa acilen evin butun perdelerini kapatir, tvnin sesini de duyulabilecek en dusuk volume kisarlar. tatildeyiz demektir.
 • memleketimizde çalan kapı ve çalan telefon gibi birinin gelişini haber veren unsurlara herkes atladığı için pek de uygulanmayan eylem. lakin bir kısmet veya kötü bir haber bekler sürekli türk insanı. kapıyı açmayanlar genelde bunu yapmalarının evde olmamalarıyla alakalı olduğuna dair süs verirler. halbuki zangır zangır müzik de çalınmalı, televizyon da açılmalı, ve eğer kişi ısrarla "zaaaarrrrrr zaaaaarrrrrrrr" asılmaktaysa, kapıya surata shining'deki jack nicholson ifadesi uygulanarak cevap verilmelidir. o kapı sizindir efenim, istediğiniz haltı yiyiniz. hem zil de elektrikten götürüyo galiba.
 • acaba çalınan şeyi çalan, kapının bi zatihi kendisi midir, yoksa kapı başkası tarafından çalınmaktadır da çalınma eylemi kapıya mı ithaf edilmektedir? eğer birinci ihtimal ise çalınma eyleminin nesnesi nedir? yada kapı nasıl olmuş da çalınma gibi bir eylemi gerçekleştirme kabiliyeti kazanmıştır? yoksa zamanlı bir uyarı sistemiyle mi donatılmıştır da çaldığında, saatlerdekinin aksine çaldığında açmamız gerekmektedir? yok eğer kapı çalma eyleminin öznesi değilse de öznenin yaptığı iş kapıya ithaf ediliyorsa kapıyı çalan özne nedir? bu durumda kapı bu eylemin nesnesi midir yoksa nesne de kapıya mı ithaf edilmiştir? yada acaba çalınma yüklemi "haksız gaspetme" manasında mı kullanılmıştır? o halde kapının açılması nasıl mümkün olacaktır? hatta bu durumda kapının kapalı yada açık olma durumu ne ifade edecektir? zira ev için kapı tamamen açıkken, kapının kendisi için açılmak yada kapanmak eylemleri tamamen anlamsızlaşmamış mıdır?
  gibi gereksiz düşünceler içerisindeyken kapının çalındığını duyamamaktan da ileri gelebilir.
 • "kapiyi acmami gerektiren bildigim bir neden yok, ogrenmeye de niyetim yok" geni$ligidir. anne ve babalarimizin ku$agi genelde bayram ve ramazan gibi kapiya muhtelif dallamalarin ce$itli nedenlerle para istemeye gelme hakkini kendinde gordugu zamanlar di$inda pek yapmasa da gordugum kadariyla dogum tarihi bugune yakla$tikca daha cok ragbet goren bir eylemdir.

  i$in en guzel tarafi da, tuhaf bir $ekilde yeterince kararli olunmasi halinde, mevzubahis kapi zaman icerisinde giderek daha az calacaktir. rahat birakilalim, degil mi ama?
 • kapıyı çalan kişinin, beklenilen kişi olmadığını bilmek.
 • (bkz: kel kantocu) *
 • hergün balkonda ya da apartmanın içinde bir şekilde sizi görmesine rağmen, günde en azından iki kez nerelerdesin hiç görünmüyorsun diyerek kapınızı çalan, ayıp olmasın diye içeriye buyur ettiğinizde de yok girmiycem ya da 5 dakka oturup çıkıcam demesine rağmen minimum 2 saat oturan komşuların zili çalış şekillerinden hareketle gerçekleştirilen-bu tip komşulara kapının gözetleme deliğinden bakılmaması tavsiye olunur, çünkü o delikten sizin gölgenizi görürler- eylem.
 • insan sıkıntı modundayken kafası allak bullakken sıkça yapılan , fakat bayramlarda doruga çıkan uygulama. kapı çalınacak uzun süredir görmedigin birileri gelecektir bu insanlarla tek ortak noktan aileni tanıyor olmalarıdır. bunlara katlanmak zorunda olmadıgını farkedersin, ve açmazsın çalan kapıyı. tabi kapaı açmadıgın için evde müzik dinleyemez tv izleyemezsiz yüksek sesle, özellikle bayramlarda dikkat edilmesi gereken şey telefonlarıda açmamaktır. yoksa bütün emekler boşa gidebilir. akşam saatlerinde ışıklarıda yakamaz dogru düzgün tatil tadını çıkaramazsınız. aslında misafirden çok sıkılanların gvenlik olan bir siteye taşınmaları çok daha rahatlatıcıdır.
 • merdivencinin her seferinde suyu sizden istemesi durumunda gerçekleşecek olay. evde yokmuş taklidi yapıp,
  evdeki tüm sesli aletleri susturup diğer kapılara yönelmesi beklenir.