şükela:  tümü | bugün
  • yavuz sultan selim, 1514 yılı baharında ordusuyla birlikte iran seferine çıktı. çaldıran'da 23 ağustos 1514'te yapılan savaşta osmanlı kuvvetleri büyük bir zafer kazanırken, safeviler bozguna uğradılar. şah, kaçarak hayatını zor kurtardı. (bkz: ukte doldurmak)(bkz: copy paste)
  • van gölü'nün kuzey dogusunda bulunan çaldiran ovasi'nda olmustur.
  • bu savas için yaklasık 100.000 kisilik osmanlı ordusu yaklasık 2500 km yol katetmistir.
  • osmanlının bu savası kazanmasında atesli silahlar büyük rol oynamıstır.
  • reha çamuroğlu'nun ismail adlı kitabında şah ismail'in hayatını anlatırken değinilmiş savaştır.şah ismail hükümdar degil safevilerin şeyhi iken kendini şah ilan etmiştir.selim'in 2 büyük kardeşlerinin ve anadolu üzerindeki hakimiyetinin habercisi savaştır.
  • yapıldıktan yüzyıllar sonra bile olumsuz etkileri süren, tarih şeritleriyle uğraşan bir sınıfın, minik bir bireyinin dayak yemesine sebep olan savaştır. o bireydir ki, şu an tabii ki "minik" falan değildir. zira kendisi, bir kompozisyon halinde yazarak şeride asılması istenilen bu savaşı, elektrikler kesik olduğu halde devrin en iyi ansiklopedisinden çizgili dosya kağıdına geçirip, öğretmenine teslim edeli yıllar olmuştur. ama öğretmeni, bu miniği bir adet zarf getirmediği için yanak nahiyesinden okşamış; ve işte o minik, yıllar sonra bu satırları aynı sessiz isyanla buraya yazabilmiştir. gerçi okul yıllarından unutmayıp da aklında kalan tek savaş tarihi de işte bu 1514 olmuştur ve bunun sebebi de o yanak kısmında bitiveren gül olsa gerektir. dolayısıyla bu savaş, savaşın insan psikolojisine, insan bünyesine yaptığı olumsuz etkilerin, savaş meydanlarına yansımayan, mezarlıkları doldurmayan başka şekillerinin de olduğunu bizlere kanıtlayan bir savaş olarak ayrıcalıklı bir savaştır. ayrıcalıklı olmasaydı; kendisi şu an bu satırları yazmakta olan o miniğin bugün hatırladığı tek tarih 1514 olmazdı.
  • yavuzun savasa giderken arkasini saglama almak icin kucuk capli bir sii katliamina giristigi savas.
  • yavuz sultan selim'in şah ismail'in cep telefonunu 185 kez çaldırması sonucu çıkan savaştır.
  • yavuz sultan selim'in şah ismail'in moral motivasyonunu bozmak amacıyla rakibini her tehdit edişte şah dediği savaştır.
  • yavuz sultan selim'in tahta geçtikten sonra yaptığı ilk seferin* sonucunda gerçekleşen savaştır. şah ismail'in bütün şiileri hükümdarlığı altında toplamak gibi bir hedef belirlemesi, halifelerini anadolu'ya göndermesi ve anadolu şiilerinin ayaklanmaları, yavuz için bu seferi kaçınılmaz kılmıştır. sefer güzergahı şii köylerinden geçecek şekilde düzenlenmiş, olası şii ayaklanmaları ordu tarafından yapılan alevi katliamıyla önlenmişti. bu savaşın sonunda, şah ismail güçlükle kaçabilmiş, eşlerinden birisi yavuz'a esir düşmüş, şah ismail'in ricalarına rağmen geri verilmemiş, osmanlı paşalarından biriyle evlendirilmiştir.