şükela:  tümü | bugün
 • amerikalı kalp cerrahı. bitkisel beslenmenin sağlık açısından faydaları üzerinde çalışan ve bu alandaki önde gelen doktorlardandır. konu ile alakalı “prevent and reverse heart disease” isimli kitabı yazmıştır.
 • bir belgeselin başkahramanı...
  --------------
  belgeselin türkçe adı: çatal bıçaktan üstündür.
  orijinal adı: forks over knives
  2011 yapımı.
  süresi: 1 saat 36 dakika.
  sitesi de var: https://www.forksoverknives.com/
  fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=o7ijuknzlug
  yönetmen: lee fulkerson
  başroldeki anlatıcılar: doktor t. colin campbell ve doktor caldwell esselstyn.
  -----------------------
  bu iki doktorun ikisi de çiftçi ailelerin çocukları; ikisi de okuyup hekim olmuşlar.
  biri cerrah...
  * filipinler'de açlık var. bitkisel protein ucuz. halka destek olmak için gidiyor biri. o da ne? hayvansal gıdalarla beslenenlerde kanser var; bitkisel proteini tercih edenlerde - yoksullarda ise - yok. bu durumu bir hintli doktorun araştırmasında da görünce beslenmeye bakışı değişiyor.
  * cerrah olan, norveç'in naziler tarafından işgaline takılıyor.
  naziler norveç'i işgal edince, askerlerini beslemek için ülkenin hayvan varlığına el koyuyorlar. yıllardır kalp ve damar sistemi hastalıklarından ölenlerin arttığı norveç'te, çok çarpıcı şekilde kalp damar ölümleri azalıyor. savaş bitiyor tekrar artışa geçiyor. cerrahımız da bu istatistik gerçekten çok etkileniyor: demek hayvansal yiyeceklerle kanser arasında doğrudan bir ilişki var.
  belgesel, bu iki doktorun araştırmaları, deneyleri ve tavsiyeleri üzerine kurulu.
  -------------------------
  doktorlarımızı tanıyalım:
  t. colin campbell, türkçe'ye de çevirilen -- çin diyeti - kansere karşı doğru beslenme rehberi -- kitabının da yazarı.
  * 2004 yılında yayımlanan çin diyeti çoksatan listelerinde uzun süre ilk sıralarda yer aldığı gibi bütün dünyanın da ilgisini çekmeyi başarmış bir kaynak kitap. beslenme anlayışı dışında çağın vebası kanserden korunmanın püf noktalarına da değinen bu kitap, sağlık alanında önemli çalışmalara imza atmış t. colin campbell ile oğlu thomas m. campbell'ın çok daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamış.
  * kitabın hikayesi şu: çin'in 1976'da ölen başbakanı, ölümünden önce kanser olduğunu öğrenmiş ve kanser üzerine bir araştırma başlatmış. bu araştırma, adam öldükten sonra sonuçlanmış. çalışmada, hangi kanserin çin'de nerede ve nasıl yoğunlaştığı görülüyor. bu yoğunlaşma kanser beslenme ilişkisi hakkında bir fikir vermiş ve o noktaya yoğunlaşmışlar. sonuçta görülmüş ki ne kadar az hayvansal gıda alıyorsanız, o kadar az kanser oluyorsunuz. kitaba göre amerikalıların günlük ortalama hayvansal protein tüketimi 70 gramken, kanserin minimumda görüldüğü çin kırsalında bu oran 7,1 gram. yani kanser olmayanlar hayvansal gıdaları az kullanan, hatta hiç kullanmayanlar.
  * bu kitapta önerilen dieti bizim üşlemizde tavsiye eden bir doktor var: murat kınıkoğlu. (http://www.doktormurat.net/)
  -----------------------
  caldwell b. esselstyn'in türkçe'de ntv yayınları tarafından yayınlanmış bir kitabı var: mucize diyet.
  (http://www.dresselstyn.com/site/)