şükela:  tümü | bugün
  • kanada'nin alberta eyaleti'nde yer alan sehirlerden; fort mcmurray'den calgary'e westjet ile ucan, petrol iscisi olan yolculardir.

bu iscilerin gundeme gelme sebebi ise; westjet calisaninin kaydettigi ve suradan izleyebileceginiz gibi, "ucaktan nasil inilir?" sorunsalini ortadan kaldiracak bir inis yapmalaridir.

kaynak-1 kaynak-2

duzeltme: cnn 2.kaynak olarak eklendi ve ucan video linki guncellendi.
  • teker yere değer değmez bagajını alıp koridoru tıkayan ayılara izletilmesi gereken görüntülerdir.

ağlamıyorum gözüme medeniyet kaçtı.
  • bir de bizimkini çeksinler bakalım. millet hurra kapılara hücum ediyor.
  • uçakta başkasının koltuğuna oturan, emniyet kemeri takmayan, uçak kalkar ve inerken telefonla konuşan, iner inmez kapıya koşan insanımız ile aralarında 100 yıl olan yolculardır.
  • şimdi sen allah olsan bunlara mı yardım edersin bize mi? diye çılgın sorular sordurtan görüntülerdir.
  • 4 sene once halifax'te gece klubune gittik, cisim geldi cok aferdiniz. tuvaletin onunde bir kuyruk baslamis dans pistinin icine kadar gidiyor. tuvalet sirasiymis. ınsanlar sirada birbiri ile konusup gulmeye devam ediyor, bir yandan da demleniyor. sirasi gelen gidip isini goruyor. kaynak yapan yok, "hadi kardesim beee" diyen yok, "ne sirasi ya sikistik burda" diyip iceri dalan hoduk yok... 25 dakika kadar bekledimdi sirada. bu videodan nasil bunu hatirladim ben simdi onu da hic anlamadim.
  • kafasına, aceleyle indirilen valiz düşmüş biri olarak gözyaşları içinde izledim.
  • bunlar inene kadar biz o uçağı 3 kere doldurur, uçurur geri getiririz. hatta 1 seferi rötarlı olacak şekilde. çok ama çok ilerdeyiz.

82 montreal
    83 quebec
    84 toronto
  • şimdi bu adamların kültürüyle bizim kültürümüz bir mi diye sorgulatan görüntülerdir. şahsen uçaktan inerken herkes kuyruk olduğu için oturup sonuna kadar bekliyorum. bizim insanımızın biraz kafası çalışsa bu görüntülerin ortaya çıkması çok zor olmasa gerek.

ama gel gör ki bizim aptal insanımız daha metrodan inenlere öncelik tanımıyor.
  • türkiye’nin ve dünyanın geri kalmış ülkelerinin doğal yaşamını katledip zenginleşmiş bir ülkenin, o zenginlikle medeniyet öğrenmiş vatandaşlarıdır.

edit: bahsedilen kaz dağlar periferisinde doğayı katleden alamos gold ve dünyanın her yerinde etkin onlarca kanada maden şirketidir.

kanadalı maden tekelleri daha çok düşük verimli madencilikte uzmanlaşmıştır. düşük verimli madencilik çok büyük kazı alanlarından çok az maden çıkarmaya verilen isimdir. bu kanadalı şirketler hükümetleri artık her nasılsa ikna edip, maliyet paylaşıp, bir de karın çok büyük kısmını ülkelerine taşırlar.