şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1977 yılında gilberto rodriguez orejuela ve miguel rodriguez orejuela adlı kolombiyalı iki kardeş suç dehası tarafından kurulmuş ve neredeyse 2000'li yıllara kadar varlığını sürdürebilmiş uyuşturucu karteli. pablo escobar'ın medellin karteli ile karıştırılmamalıdır. maddi gücü ve yabancı ortakları sayesinde bu kartel bir dönem o kadar güçlenmiştir ki, amerikan narkotik bürosu dea, onları "the cali kgb" olarak adlandırmıştır. sovyetler birliği ile içli dışlı çalışan örgüt, uyuşturucu işi kadar kara para aklama işinde de çok başarılıydı. detaylar için; http://en.wikipedia.org/wiki/cali_cartel
 • pablo escobar'ın belgeseli sayılan "narcos" da adı geçen karteldir. 90'ların başına kadar escobar da aktif olmuştur.
 • bi medellin karteli değildir
 • narcos dizisi devam ederse bu arkadaşlardan söz edecek gibi duruyor.
 • narcos'un 2. sezonunun son dakikasından anladığım kadarıyla dizinin devam etmesini sağlayacak olan kartel.
 • allah belalarını versin...
 • bunlar da az değilmiş dedirten organize suç örgütü.
 • adını kolombiya'nın ikinci büyük kenti cali'den almaktadır. dünyadaki kokainin % 80'ni cali kartelinin denetimindedir. bu kartelin amerikan mafyası ve diğer suç örgütleriyle sağlam bağları vardır. gilberto ( 1995 haziranında yakalandı ) ve miguel rodriguez- orejuele kardeşlerin yönetimindeki kartel kolombiya'da çok sayıda yargıç, polis, asker ve politikacıyı 'istihdam etmiş durumdadır. kolombiya devlet başkanı, 1995 yılı sonunda, 1994 yılındaki seçim kampanyasının cali kartelinin uyuşturucu paralarıyla finanse edildiği gerekçesiyle soruşturmaya konu olmuştur suudi arabistan kralı fahd ile burunei sultanı sayılmazsa, dünyanın en zengin adamları da cali karteli içerisinde yer alan üç kişidir.
 • 3. sezon la beraber buralar dolar. ciğersiz kardeşler, pablito'nun yanında adam değiller. kendilerinden başka kimseye yararı olmayan en büyük uyuşturucu baronlarından. bütün kariyerleri boyunca adam kaçakçılığından tutunda, uyuşturucu kaçakçılığına kadar işleri sessiz ve yasal olarak halletmek için çok çaba sarf etmişlerdir. pablo'nun ölümünden sonra sıra kendilerine gelmiş ve çok dikkat çekmişlerdir sonrası çöküş.
 • escobar'ın ölümünden sonra türlü tehdit ve şantajla escobar'ın 2 çocuğuna ve karısına bıraktığı bütün mal varlığına çöken,çoğu devlet adamını elinde tutan,escobar'dan tek farklarının devletle beraber çalışmaları olan uyuşturucu kaçakçıları.
  pablo escobar'ın oğlu juan pablo esbobar'ın yazdığı ''babam'' kitabında ayrıntılı olarak ne bok oldukları belgeli kanıtlı bir şekilde tarif edilmiştir.
  aynı kitapta escobar'ın ölümünden sonra ortaya çıkan şok edici başka bir gerçekte
  escobar gaviria ailesinin escobar daha ölmeden cali ile işbirliği yapmasıdır.yani pablo'yu asıl öldüren bizzat öz annesi ve kardeşleridir.adam daha ölür ölmez cali'ye gidip pablo'nun mal varlıklarının bir kısmını pablo'nun karısından almak için yardım istemişler.şaka gibi ama gerçek.bahsettiğim kitap türkçe olarakta çıkmış bulunmakta bu konuları merak eden herkese tavsiye ederim okudukça şok olacağınız olaylar var içinde.narcos baştan aşağı yalan bir diziymiş onu anlamış oldum okuyunca.ayrıca kitapta pablo'nun bu kadar yükselmesinin tek sebebinin abd desteğinin olduğu da mantıklı şekilde açıklanmakta.