şükela:  tümü | bugün
 • eskiden kaldirim kenarlarini temzileyen temzilik iscilerinin cali parcalarini toplayip yaptiklari supurge
  simdi bunlarin yerini onlerinden su puskurken ve donen fircalarla yolu temizleyen kaldirim kenarinda sagdan yumusak yumusak ilerleyen tasitlar aldi...
  dolmabahce onunde o temizlik iscilerini arada gorurum bi elerinde supugeleri digerinde teneke kutunun agzi kesilerek yapilmis copkutusu...
 • yuce kisilik, sempatik narsist...calinin, cali supurgeleri gibi yerleri supuren ispanyol paca pantolonlara verdigi isim
 • (bkz: karbonel)
 • eskisehirde tek sayi cikabilmis fanzin.
 • gözbebeğimiz istanbul parkta formula 1'inden dtm'ine kazalarda görevliler tarafından pisti temizlemek için kullanılmaktadır.
 • fazla önemsemeden, üzerinde durmadan çalı süpürgesi denir geçilir ama öyle her çalıdan olmaz. (bkz: süpürge çalısı).
  aslında olur da hiç dayanıklı olmaz, çalı dediğin tırt bir şey değildir yani.

  aslı fundagillerden bir çalıdır*afrika,avrupa ve akdeniz coğrafyasında yetişir.
  dışarıdan bakıldığında süpürgeden başka bir işe yaramaz gibi görünür (hatta süpürge bile olmaz zannedilir) ama özelliği gereği dalları 1 metreye kadar yükselir, o zaman bir şeye benzer, yapraklarını dökmez, dalları oldukça dayanıklıdır, sık bir yapısı vardır, koyu yeşildir ve kuruyunca kahverengi sert bir yapı haline gelir. uzaktan bakıldığında meşe palamutu gibi kütle halinde görünür.

  sık beyaz, mor sarı çiçekleri vardır çok dekoratif bir bitki değildir ama renkli olması hasebiyle peyzajcıların işine yarar.
  çiçekleri toplanıp kurulutur bazı hastalıklara iyi geldiği söylenir hatta piyasada hazır kapsüllenmiş halde de satılır.
  ha unutmadan cadılar da uçmak için kullanır.
 • anneannemin bağ evinde çocukken bol bol kullandığım mı desem oynadığım mı desem bilemediğim süpürge.

  bir de çalı süpürgesi yapma mevsimi vardı. o otlar o mevsimde sadece o bağda olurdu ve ben anneannemin eteğinin dibinde gezer, çalı süpürgesinin hammaddesi olan otların toplanmasına güya yardım ederdim.

  o toplanan otları bağ evimize getirdikten sonra anneannem onları sıkıca bağlar birleştirir ve süpürgeler yapılırdı. bir de benim için benim boyuma uygun küçük bir süpürge yapılırdı. hay allahım ya, gülümseyerek yazıyorum şu an bunları.

  bu süpürgelerle betonlu yerler değil toprak avlular süpürülürdü, teyzelerim süpürürken ben de onların arkasından benim boyuma ve elime uygun aslında oyuncak olsun diye yapılmış gerçek çalı süpürgemle tozu dumana katardım.

  hay allah, o günlerin aklıma gelmesine sebep olan entry ve yazarını da anmak istiyorum.(bkz: pandoraninkutusuacildihanim/#32815844)
 • (bkz: söven)
  (bkz: tel araba)