şükela:  tümü | bugün
  • dört ayaklımı veteriner klinigine götürmeye üşenip kendi arastırmam dogrultusunda ona koydugum teşhis.
    tedavisini kendi ellerimle yaptıgımı zannediyorum.kendi antibiyotik hap parçalarımdan bir haftadır ufak bir parça veriyorum.hala ölmedi.hatta kendine geldi.fakat dilindeki yarası hala gecmedi.
    ölür mü acaba diye merak ediyorum.

not: ölmedi .
  • ozellikle barinakta ya da sokakta yasayan kedilerde sik gorulen virutik bulasici hastalik.

bagisikligi sistemi zayiflamis hayvanciklar bu virusun mutasyon gecirmis halini tasiyorlarsa vay haline. bir kac ay once barinaktan sahiplendigimiz 7.5 yasinda nazli bir maine coon kizimiz var. nasil guzel, nasil sokulgan anlatamam. veterinere goturgumuzde bize kronik bir hastaligi oldugunu, dis ve disetlerini etkiledigini soyledi. yemek yedigi surece sorun yok ama yemeyi keserse getirin dedi. nasil canavar gibi yiyor kuzum, gnamgnamgnam diye ses cikariyor, biz de siritarak izliyorduk. dilini agzinin icinde tutamadigindan her yere salyasi akiyordu, koltuklara ortu koyduk, altina battaniye serdik rahat etsin diye.

arada antibiyotikler, agri kesici ve antiinflamatuar ilaclar aldi, denemedigimiz tedavi kalmadi. kortizonlu igne bile vuruldu guzel kizimiza...

basta mutluydu, yemegini yer gelip aramiza otururdu mirlayarak. kendini temizleyemiyordu agzindaki yaralardan dolayi, dolayisiyla biz silip tariyorduk. belli bir duzeni oturtmustuk, iyiydik.

sonra yavas yavas yemegi azaltti. once kuru mama yemekten vazgecti, sonra yas mama da yiyememeye basladi. pes etmedik, balik-tavuk corbalari yaptik, sivi odul mamalari verdik, koynumuzda yatirdik.

2.7kg olarak eve getirdigimiz, besleyip 3.2kiloya cikardigimiz kedi gozlerimizin onunde bir kac haftada 2.8 kiloya kadar dustu. panikle veterinere goturduk. son care ameliyat dedi doktoru, kopek disleri haric digerlerini cekmek zorundayiz.

boynumuzu bukup eve geldik, bulabildigimiz tum makaleleri, arastirmalari okuduk. en cok ise yarayan tedavi deniyor dis cekimi icin. bagisiklik sistemi virus yuzunden dislerine saldiriyormus, hayvani en rahat ettiren metod buymus.

cektiler dislerini guzelimizin. simdilerde pek oyuncu, butun gun ip, top, oyuncak pesinde. hala cok istahli degil ama en azindan yaralari buyuk oranda iyilesti, salya akmasi durdu, ikincil enfeksiyonlari geriledi. buna da sukur.

bu sinsi hastaliktan muzdarip kediseverlere sabirlar diliyorum.

bu da guzeller guzeli pitukamiz ^__^