şükela:  tümü | bugün
 • las vegas yolunda ucube bir kasabadir aslinda. kovbylarin mekaniymis zamaninda. simdilerde bizim gibi denyo turklerin kumardan donus yolunda boktan bir corba icin durdugumuz kufur edilesi sehir. butun zengin olma planlarimizin elimizden kumsal kumu gibi akmasindan sonra cehennemi andirir donus yolu ve bu kasabada icilen bahis konusu corba.
 • kalabalıkta nokta atışı yapılabilecek en uygn silahlardan diye duymuş idim.
 • (bkz: kaliko)
 • alien ant farmın anthology albumunden bir parca,
  sozleri de ....

  so make it real
  just make it real

  that's not a reason to fire me
  that ain't no real reason
  it's funny things cheapen when we disagree
  if things got any worse then cheap would turn free

  [chorus:]
  calico cats and calico dreams
  that ain't too real
  just make it real

  feel all the seasons flood through you and me
  and see what trouble she's in
  but that's not a reason to fire me
  that ain't no real reason

  [chorus 2:]
  calico cats and calico dreams
  that ain't too real
  just make it real
  collisions hurt and abrasions bleed
  it's hard to deal when all you do is feel

  campfires swell into monsterous things
  that summer heat that's winter deep

  [bridge:]
  and all your wild winds
  they couldn't stop me from flying

  [chorus 2]

  just make it real
 • (bkz: calexico)
 • (bkz: calico jack)
 • amerikan yapısı bir smg modeli. en önemli özelliği 50-100 mermi alabilen özel silindir şarjörü sayesinde sahip olduğu büyük mermi kapasitesidir.
 • bizim amerikan bezi dedigimiz kumas. (bkz: kaput bezi)
 • siyah, beyaz ve turuncu renk üçlemesine sahip kedilerdir.
  dişi kediler iki adet x, erkek kediler bir x bir y kromozuna sahiptirler. siyah ve turuncu tüy rengi genleri x kromozomu üzerinde bulunur. beyaz ise farklı bir kromozom ile taşınmaktadır. dişi kedilerde iki x kromozomu bulunduğu için iki rengi de fenotiplerinde gösterme imkanları vardır. bu nasıl olur, bazı bölgelerdeki x kromozomunun sessizleşmesi, diğerinin kendini göstermesi ile. bir x bir y taşıyan erkek kediler calico olamazlar ancak iki x bir y taşıyan erkek kediler calico olabilirler.

  kıssadan hisse: üç renkli ve pipili bir kedi görürseniz bilin ki fazladan bir de x kromozomu vardır bunun. heyecanlanabilirsiniz, çünkü oldukça azdırlar, kafanıza kuş pislemesinden daha ender rastlanan bir durum olduğu için piyango bileti aldırmayı çok daha fazla hakederler.
 • kedi olanlarındaki bu üç renkliliğin nedeni kedilerin renk genlerinin eşey kromozomlarından x üzerinde taşınmasıdır. x üzerinde taşınan siyah ve kırmızımsı-turuncumsu iki çeşit renk geni olan kediler, calico bir yavruya sahip olmak isterlerse bunun mümkün ama zor olduğunu bilirler. bu calico çocuk için anneden siyah, babadan o sarı-turuncu şey gelmelidir ya da tam tersi. bu durumda çocukları calico olur ama o da ne, bir erkek? kediler bunu anlamaz tabi çünkü henüz hücre bölünmeleri sırasında oluşan problemlerden haberleri yoktur. erkek çocuk anneden ve babadan ilgili xleri almış, yetmemiş bir de babadan y almıştır ve xxy olmuşturi, tıpkı bazı insanlardaki gibi bir klinefelter sendromu. çoğunlukla da kısır olan bu xxy calicomuzun iq seviyesi de normal kedilerden düşüktür.