*

şükela:  tümü | bugün
 • times higher education'ın hazırladığı "global university employability survey" 2016 yılı sonuçlarına göre, mezunlarına dünyada en çok iş olanağı sağlayan üniversite olarak birinci sıraya yerleşen kaliforniya teknoloji enstitüsü. kısaca caltech olarak da bilinir ve 1891 yılında kurulmuş köklü bir yüksek eğitim kurumudur. abd'nin kaliforniya eyaletinde, los angeles şehrinin pasadena mahallesinde bulunan ve bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir. ayrıca abd ulusal havacılık ve uzay idaresi (nasa)'ya ait jet propulsion laboratory'nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur. öğrenci sayısı yaklaşık 2.100 olan küçük bir okul olmasına rağmen, nobel ödülleri, öğretim üyelerinin yaptığı yayınlara verilen referanslar ve çeşitli üniversite sıralamaları gibi ölçütlerde, daima dünyanın ilk 10 üniversitesi arasında yer alır. uluslararası üniversite sıralamaları yapan saygın kuruluşların bazıları tarafından dünyanın en iyi üniversitesi ve en iyi teknik üniversitesi; bazıları tarafından ise en iyi ikinci teknik üniversitesi olarak değerlendirilmiştir.

  web sitesi - http://www.caltech.edu/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…a_institute_of_technology

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/…rniya_teknoloji_enstitüsü
 • pasadena sehrindedir.
 • (bkz: caltech)
 • birazdan türkiye'deki yazarlar tarafından taşşağa alınacak, california'da oturan yazarlar tarafından da hakkında ne kadar çok şey biliyorum diye ego şovu yapılacaktır.

  edit: yanılmamışım damlamış socal'li yazarlar hoca isimleri vererek bakın ben bu okulda okudum masturbasyonuna başlamışlar.
 • bu kadar sene nasil hakkinda baslik acilmamis sok olsam da. ayni zaman da feynman'in efsanevi feynman lectures on physics derslerini verdigi yerdir.
  simdi bu dersler toplam da 1.5 yil suren universiteye yeni girmis insanlara fizige giris olsun diye verilen derslerdir. freshman physics diye tabir ettigimiz.
  amma velakin feynman bu dersi vermeye basladigin ilk basta sinif freshman dolu olsa da gun gectikci onlar gelmemeye fakat master ve doktora ogrencileri sinifi doldurmaya baslamislardir.
  daha sonra bu ders notlari kitap haline getirilmistir. en son chapterinda anlatilan superiletkenlik ve josephson etkisi baya baya iyidir.
 • dalga teorisi dersine steve hoca gelirse sittin sene geçemeyeceğiniz , bol bol taşak muhabbetin döndüğü, sınıfları geniş ferah ve güzel okul.gerçi sadece dalga teorisi değil hepsi zor deslerin.gider ekonomi dersinde kaliforniya sokaklarında sucuk ekmek satarsınız, diferansiyeli hoca size taktığı için 6. alışta geçersiniz, seminerde de 200 kişilik sınıfa sunum yaparsınız.çanla manla bala göte geçersiniz tüm dönemi.hoca da zaten bütünlemeye kalanlara cezayı keser.o da sıçtığınızın resmidir.neyse nasa falan varmış daha yeni farkettim onu da bi bakayım fakültenin önünden geçerken.
 • mottosu "the truth shall make you free" olan, 2.200 öğrencisine karşın 2.2 milyar dolar bağış alan teknik üniversite. bizim milli eğitim bütçesi ne kadardı yahu? (30 milyar dolarmış)
  300 tane de akademik personel varmış ki neredeyse 7 öğrenciye 1 tane düşüyor.