şükela:  tümü | bugün soru sor
 • titanic batarken uzaktan i$iklari gorunen, daha sonra yardima gelmeden yola devam ettigi iddia edilen gemi.
  (bkz: stanley lord)
  (bkz: carpathia)
 • titanic'in battığı saatlerde ondan sadece 19 mil uzakta olan ve telsizini kapalı tutması yüzünden yardım sinyalini almayarak facianın gerçekleşmesine çanak tutmuş gemi. kaptan stanley lord'un mürettabatın onu titanic'ten atılan yardım fişeklerinden bile haberdar etmesine rağmen telsizi açtırmaması, kendisini bu konuda kesinlike sorumlu tutmaktadır.
 • tam adı ss californian olan, titanic batarken en yakınında bulunan 1901 yapımı yük gemisi.

  14 nisan 1912, saat 19:00: californian, white star line rotasının 24km kuzeyinde üç büyük buzdağının görüldüğünü bildirir. bu rota titanic'in yöneldiği rotadır ve titanic uyarıyı saat 22:20'de alır.

  saat 23:30: aynı gece boston'a giderken buzul bir alanı önceden fark eden geminin kaptanı stanley lord, tam sancak yapar fakat bu alana girmekten kurtulamaz. o yüzden motoru durdurup sabahı beklemeye karar verir. kaptan köşkünü terkederken, yaklaşan büyük bir geminin ışıklarını görür. telsiz odasına gidip operatöre civardaki gemileri sorar, operatör sadece titanic'in olduğu belirtir. bunun üzerine kaptan operatöre titanic ile irtibata geçip buzul bir alana girdiklerini ve gemiyi durdurmak zorunda kaldıklarını iletmesini söyler. ancak titanic'in operatörü o sırada cape race'ten yolcuların kişisel mesajlarını almakla meşguldür. bu yüzden californian'ın mesajı anlaşılamamakta ve diğer mesajların da içine etmektedir. titanic'in operatörü sinirlenip "sus arkadaşım, meşgulum burada. cape race ile uğraşıyorum." mesajını gönderince californian'ın operatörü de aleti kapatır ve uyumaya gider.

  saat 23:40: titanic, buzdağına çarpar.

  15 nisan 1912, saat 1:15: acemi mürettebatlardan biri beyaz bir fişek(yardım çağrısı) atıldığını görür fakat gördüğü şeyin yıldız kayması olduğunu zanneder. gördüğü fişeklerin sayısı 5'i bulunca aşağıda bulunan kaptana durumu bildirir. kaptan öncelikle yardım sinyali olup olmadığını sorar ancak görevli bilmediğini söyler. kaptan da gemide bir değişiklik olursa mors lambasını kullanarak irtibata geçmeye çalışmasını söyler. ancak telsizle iletişime geçilmesi için komut vermez. (bunu yapsa titanic'in "batıyoruz, yardım edin!" mesajını anında göreceklerdir.) titanic mors lambasına cevap vermez, sadece beyaz fişekler atmaya devam eder.

  bu sırada mürettebat, titanic'in ışıklarının tuhaf bir hal aldığını gözlemler(büyük ihtimal geminin ön kısmının batmış ve arka kısmının dikey bir konuma geçmesinden dolayı...). bir çeşit tehlikenin olduğunun farkındadırlar artık.

  saat 2:00: görevliler kaptana 8 beyaz fişeğin görüldüğü bilgisini verirler. kaptan, fişeklerin beyaz olduğundan emin olup olmadıklarını sorar; evet cevabını alır. (kendisinin sonradan belirtmesine göre kaptan bu sırada uyumaktadır ve bu konuşmaları hatırlamamaktadır.(hay senin uykuna be kaptan. yahu ben 3 günlük uykusuz olayım yine de biri bana havai fişek atılıyor dediğinde hiç üşenmem koşar bakarım.)) ve titanic gözden kaybolur.

  saat 2:20: titanic batar.

  saat 3:30: güneyde fişeklerin atıldığı görülür fakat gemi görülemez. bu gemi titanic'e yardıma koşan carpathia'dır ve titanic'e yardıma geldiğini belirtmek için fişek atmaktadır.

  saat 4:30: kaptanımız uyanır, nihayet güverteye çıkar gemiyi çalıştırıp yola koyulur.

  saat 5:30: mürettebattan biri de kendi insiyatifini kullanarak telsiz operatörünü uyandırır ve gece atılan fişeklerin sebebini öğrenmesini söyler. telsiz açıldıktan sonra titanic'in battığı öğrenilir ve kaptana bildirilir. bilgiyi alan kaptan önce kendi yoluna devam eder ancak yolda carpathia ile karşılaşınca gemini battığı yere yönelir.

  saat 8:30: olay yerine varılır ancak titanic'den geriye kalan enkaz parçaları ve boş filikalardan başka bir şey bulunamaz.

  saat 10:30: californian, 2 saat boyunca yaptığı aramalardan sonra canlı birinin kalmadığına kanaat getirir ve geri döner.

  kaptan lord, günümüzde bile bu olayda hatasının olup olmadığı tartışılan biridir. ancak kesin olan bir şey var ki kaptan fişeklerin atıldığından haberdardı ve eğer telsizi açtırtmış olsaydı durum hemen anlaşılacaktı. ve eğer californian ilk yardım sinyalini anlayıp yardım için yola koyulsaydı titanic'ten en az 300 kişi daha kurtulmuş olacaktı.

  9 kasım 1915: birinci dünya savaşı sırasında alman denizaltısı u-35, akdeniz'de yunanistan'ın güneyine yakın bir yerde californian'ı batırır. batık halen bulunamamıştır.
 • cameron'un yönettiği titanic filminde de bu gemiye yer verilmiştir. silinmiş sahnelerden birinde californian mürettebatı titanic'e buzdağları konusunda uyarı gönderiyor. titanic'deki görevli de bunu umursamayıp dalga geçiyor. bunun ardından californian'daki görevli telsizi kapatıp uyumaya gidiyor.

  sinema gösteriminde de bu gemiyi görmek mümkün. cameron'un dediğine göre ancak çok dikkatli izleyiciler, titanic batarken ufuktan geçmekte olan californian'ı farkedebilirmiş. ben göremedim ancak youtube'de ilgili videoyu izledikten sonra he tamam demiştim (bd versiyonunda 2:06:55 anındaymış).

  ilginç bir olay da californian gemisinin leyland line'a ait olması. leyland da, jp morgan'ın sahibi olduğu ınternational mercantile marine co.'ya ait bir şirket. titanic de white star line'ın. yine white star line de jp morgan'a ait. kısaca iki geminin sahibi de aynı adam. bu sebeple californian gemisinin umursamazlığı, "titanic'in batması ve jp morgan ilişkisi" konulu komploları üretenlere de epey koz vermiştir.

  silinmiş sahne
  titanic'de yer verilen sahnenin anlatıldığı video