şükela:  tümü | bugün
 • donald duck'ın prezidenta seçilmesini içine sindiremeyen kalifornikeyşıncıların #calexit hştegiyle başlattığı kampanya.

  http://www.milliyet.com.tr/…-deprem--dunya-2341962/

  başkanları da robert de niro olur artık...
 • vietnam savaşından beri gerek geleneksel sağcı, gerek necon başkanların en büyük muhalefetleri kitlesel olarak bu eyaletten çıkıyordu. bunun en büyük sebebi hollywood etkisi dedikleri, kaliforniya eyaletinin belli bölgelerinin aldığı avrupalı göçmen profilinden ve yapısı itibariyle cumhuriyetçi vatandaşın fazla olmamasından kaynaklanmaktadır.

  ama son 20 yılda özellikle silikon vadisi'nin ön plana çıkması, bankacılık krizinden sonra da ekonominin asıl lokomotifi olarak yerini alması bazı seslerin yüksekten dillendirilmesine sebep olmaya başladı. tıpkı avrupa birliğinde olduğu gibi wisconsin'deki işsiz beyaz amerikalının işsizlik maaşını niye benim cebim den çıkıyor. üstelik bu adamlar yüzünden trump gibi bir başkanla neden yönetiliyorum.

  kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8'ıncı ekonomisine sahip olurdu. bugün kaliforniya'da bir ayrılık referandumu yapılsa oylar %50 %50 civarında çıkar diye düşünüyorum. katolanya'daki gibi halk hareketleri ile bunu gerçekleştirmek son derece zor. ayrılık isteği olsa bile bunu gerçekleştirebilecek bir kültürel aidiyetlik olmadığı için bunun gerçekleşmesi ancak ve ancak kaliforniya eyaletinin başına bir şirketin geçmesiyle mümkün olur. bunun için de silikon vadisinin ekonomik gücü ve hollywood'un pr silahı beraber çalışmak zorunda.

  kulağa ütopik gelse de şu an için bu bahsettiğimiz dinamikleri taşıyabilecek en uygun vali adayıelon musk. çünkü hollywood'dan başkan vali çıkınca n'olduğunu herkes çok iyi tecrübe etti. artık bunu geek need guy'lara bırakmaları lazım. sonuçta çıkarlar ortak ve artık yeni moda tech.

  american gods'ta da yeni tanrılardan birinin "teknoloji" olması aslında dikkat çekmek istediğim noktaya getirilmiş daha iyi bir tespittir. kültürel, etnik, dini aidiyetler yaratamıyorsak moda neyse onun aidiyetini yaratırız. sonuçta insan faktörünün temelinde bir değişiklik olmadı hala kitlesel olarak hareket ediyoruz.

  peki böyle bir şey olursa ulus devlet dönemi kapanır mı diye insanın aklına deli sorular gelmiyor değil. açıkçası öyle bir döneme gelmesi için dünyanın tekrar bir ww savaşı yaşaması gerektiğini düşünüyorum. kaliforniya gibi eyaletlerin artık teknoloji şirketleri aracılığıyla ayrılmaya itmesi ancak casus belli ile mümkün. soğuk savaş sonrası dağılan doğu avrupa ve sscb gibi değil de savaş başladıktan hemen sonra gerçekleşmesi daha mümkün.

  skynet ile
 • bu kaliforniya'ya geldiğim günden beri aşırı derecede yapılan bir geyik! açıkçası bugüne kadar üye olduğum bir çok grup oldu. bir kaçının ciddi ciddi çalıştaylarına katılıp, fikir bile vermişliğim var. ama sorun tamamen maddi olarak gücü olmasına rağmen, yeni ülke olduktan sonra ortaya çıkacak, yönetimsel problemleri kafaya çok takıyorlar.
  amerika'nın 100 yıllık kurduğu düzeninden kopulduğunda herşeyi kendisinin kaldırabileceği bir yapı altından kaliforniya nasıl kalkar? bilinmez.
  sonuçta posta sistemi, plaka ve ehliyet sistemi, otoyol sistemi, havalimanı yapısı, vize güvenliği ve havalimanı ve meksika
  kapılarının yönetimsel olarak yeni bir ülke tanımlamasına girmesi demek olur ki, bu konuda ne kadar 9. büyük ekonomi ile olsanız, böyle bir harcamanın gerekli olup olmadığı tartışılıyor. hani ülke olalım da! ileride amerika kadar büyük bir ülkeyi de karşımıza alıp, google bizde yok tesla bizde diye hava atıp, elimizde patlarsa ne yaparız? diye korkuyorlar. açıkçası burada başka bir sorun da kaliforniya kuruyor! son 10 yıl içerisinde su kaynakları %24 civarında azalmış bir eyaletten bahsediyoruz. nevada, oregon ve bir kaç eyaletten bayağı bayağı parayla su getirip, daha batıdaki şehirlerin beslendiği gölleri besliyorlar. tarım neredeyse, susuzluktan dolayı bitirilmek durumunda! los angeles-san francisco arasındaki otoyolların yanındaki bahçelerde tarım işçilerinin hoyratça bol küfürlü susuzluktan dolayı bahçem kapandı yazılarını görebilirsiniz! ağlanacak bir tarım eyaletine döndü! artık meksika olmasa domates ve avokado bile yiyemeyecek bir kaliforniya'dan bahsediyoruz. tek elde kalan üzüm oldu! o da galiba su istemiyor! anlamadım, bu kadar çok üzüm tarlasında neden su sorunu yok diye!

  kaliforniya tip olarak türkiye'de amerika'nın antalya, izmir ve datçası diyelim! yani insanların genelde çok birşey skinde olmayan bir ırk büyümüş burada. bugün mikrofonu kapıp, sahillere gidip, surf yapan veya sahilde güneşlenenlere türkiye'yle vize sıkıntısı varmış türkler gelemiyorlarmış deseniz, iyi o zaman biz de thanksgiving zamanı, domuz yaparız hindi yoksa derler. yok kardeşim bir türk ırkı var ondan bahsediyoruz dediğinizde, ya bir sktir git birader güneşi kapadın! sevimsiz misin? diye tokatlarlar!

  öyle çok fazla dünya ile işleri yok! gelene çok saygılılar. çeşitlilik yani diversity çok önemlidir, ama kendi dünyalarından dışarıya çıkıp, ekstra harcama gerektirecek şeylere kafa takıp engellerler!
  kaliforniya bu yüzden tahminimce çoook uzun yıllar amerika'nın içerisindeki zeki ama aptal arkadaşları ile aynı sınıfa gitmek zorunda olan çocuk gibi, takılacağa benzer.
 • senatoya gitmişler. fakat ek olarak kaliforniya'dan da ayrılıp new california adını almayı düşünüyorlarmış. kaynak
 • olmayan olaydır. zira ayrılıkçı gurubun talebi; birleşik devletlerden ayrılmak değil, yeni bir eyalet kurmaktır. bu taleplerinin hukuki dayanağı ise bizatihi birleşik devletler anayasasıdır.

  ayrılıkçı gurup, bu talebi dile getirirken gerekçe olarak “california eyaletinin kıyı kesimleri ile ayrılıkçı gurubun yaygın olarak yaşadığı iç kesim arasındaki yoğun kültürel ve ekonomik farklılıkları” gösteriyor. kurulması planlanan yeni eyaletin adının ise new california olması düşünülüyor.

  kendi şahsi fikrim ise şudur; adamların iyi işleyen bir sistemi var. bu sistemleri ve anayasaları sayesinde onlarca millet bir arada refah içerisinde yaşıyor. yönetimi, tek elden yürütmektense daha küçük guruplar halinde organize olabilen halk ile paylaşıyorlar. monarşilerde görülen tek elden yönetimin biraz daha yumuşak versiyonunu halka dikte eden üniter devletler ise demokratik yönetimlere sahip olduklarını iddia ediyor. bir başbakan, 20-30 bakanıyla yürütmeyi tek başına kotarınca krallardan farklı olduğunu zannediyor. yüzlerce belki binlerce yıl önce doğrudan demokrasi uygulayabilen atinalılar bu günlerimizi görseydi bize götüyle gülerdiler herhalde. bırakın insanlar nasıl yasamak istiyorsa öyle yaşasın. bırakın kendi hayatları üzerinde söz hakları olsun. bırakın nasıl yönetilmek istiyorlarsa öyle yönetilsinler. bırakın çevrelerinde olup bitenler hakkında söz hakkı onlarda olsun, yüzlerce belki binlerce kilometre ötedeki bir başkentte değil.
 • abd ben ayrılmak istiyorum