şükela:  tümü | bugün
 • ağır sapık tanımlamasının her köşesini hakkıyla doldurabilen roma imparatoru. kız kardeşi dursilla'ya tecavüz etmiş, atını konsül olarak atamıştır. doğum günü 31 . ağustos . 12'dir. gerçek adıysa gaius caesar augustus germanicustur.

  caligula aslında "küçük ayakkabı" demektir. efendim?

  üç yaşındayken giydiği asker üniformasının içinde çok tatlı göründüğünden ötürü askerlerin ona sen aşırı derecede sevimli bir şeysin diyerek taktıkları isimdir. tabii neyle raksettiklerini bilmiyorlardı. caligula bu isimden her zaman nefret etmiştir.

  eee... koca roma imparatoruna ayakkabıcık demek pek mantıklı değil, deli olan roma imparatoruna öyle seslenmek hiç mantıklı değil.

  babası germanicus dahil olmak üzere dönemin roma imparatoru tiberius tarafından ailesi bir bir katlediliyor. tabii bunlar söylentiden öteye gitmemekte sonuçta tiberius'un , bir başka koca roma imparatoru, bir çocuğun tüm ailesini öldürüp sevimli diye himayesine alıp bu yediği bıldır hurmaların çıkacağı sonu düşünmemesi düşünülemez değil mi?

  pek de öyle değil, sonuçta caligula göstermiştir o koca roma imparatorlarının ne olabileceğini.

  neyse o bıldır hurma 16. mart .37'de tiberius'u boğarak öldürüyor. bunu yapanın kim olduğu pek bilinmese de (rivayetler yine caligula ve arkadaşını gösteriyor) tahta caligula'nın oturduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  daha tiberius'un kıçına pamuk tıkılmadan 28.mart'ta caligula kıçını roma tahtına oturtuyor ve ne oluyor biliyor musunuz? halk, senatörler falan herkes seviniyor. çünkü tiberius da pek sevilmeyen biriydi. şimdi gelen gideni andırır mı göreceğiz.

  şaşırtıcı bir biçimde her şey ilk aylarda normal gidiyor, sonra caligula hasta düşüyor ve başka bir insan olarak "iyileşiyor". hemen tiberius'un amcası dışında tüm ailesini öldürtüyor. claudius kim oluyor peki ? bir sonraki imparator hahaha!

  neyse içindeki keyif pezevengini serbest bırakan caligula iki sene içinde roma ekonomisini batırıyor. çare olarak da vergilere abanıyor. halk homurdanıyor pek çalıyorsa benim paramı çalıyor kardeşim durumu yok ortada, sonuçta senatörlere de yansıyor bu memnuniyetsizlik.

  parayı sadece zevkine mi harcıyor? evet dönemin en büyük projelerine girişiyor. sırf kahinin biri laf soktu diye ("senin imparator olma ihtimalin bailiae körfezini at üstünde geçmekle eşdeğer!'") bailiae körfezindeki puteoli limanından körfeze doğru giden ama bir yere varmayan bir köprü inşa ettiriyor. üstüne büyük iskenderin zırhını giyiyor ve atı ıncatius'ın sırtında köprünün ucuna gidip geri geliyor. (bkz: diktatör olunca yapılan ufak şımarıklıklar)

  aynı zamanda dönemin o zamana kadar görmediği büyüklükte iki gemi yaptırıyor. biris resmen sırf parti yapmak için inşa ediliyor.

  yaptığı en delice iş yine de bu değil. britanya'yı alacağım diye ordusunu topluyor ve sefere çıkıyor. sonra ne mi oluyor? deniz kenarına vardığında vazgeçiyor ve askerlerine deniz kabuğu toplatıyor.

  neyse nasıl yaptırdığı köprünün ucuna kadar gidip geri geldiyse o seferden de aynen geri dönüyor. sonra başka bir şey yapıyor.

  m.s 40 yılında tanrı olduğunu iddia ediyor. çüş.

  adına tapınaklar inşaa edilmesini ve insanların kendisine tapınmasını emrediyor. hazır başlamışken bir heykelimi de kudüs'e dikin diyor.

  sonra tanrı olarak tapılmak üzere iskenderiye'ye taşınacağını duyuruyor. eeehtera beeyh diyen senatörler bir kumpas kuruyor ve 24.ocak.41'de caligula imparatoprluk muhafızları tarafından öldürülüyor.

  ondan geriye bir sada kalıyor işte.
 • roma imparatoru. kendisini tanri, kizkardesini tanrica, atini da senator ilan ederek tarihe deli olarak gecmistir.gunumuzde de hala hastaligi ilgi cekmektedir, beyin hummasi, sizofreni gibi olasiliklari savunan cesitli tezler bulunur.
 • adamı allak bullak eden bi eserdir kendisi. dondurucu cümleler içerir çoklukla..

  "on croît qu'un homme souffre parce que l'être qu'il aime meurt en un jour. mais sa vraie souffrance est moins futile: c'est de s'apercevoir que le chagrin non plus ne dure pas. même la douleur est privée de sens."

  "zannederiz ki insan, sevdiği kişi öldüğü için acı çeker. oysa asıl üzüntüsü bundan çok daha az önemsizdir: en büyük kederin bile uzun sürmeyeceğinin farkına varmaktır asıl dert.. acının kendisi bile anlamdan yoksundur."
 • roma imparatorluğu'nun en çılgın ve en ahlaksız imparatoru. hayatını izlediğim belgeselden hatırladığım çılgınlıklarını yazayım.

  - kız kardeşine aşık olup onunla evlenmiş, kardeşi hamileyken karnını yarıp bebeği çıkarıp kendini tanrı, bebeği de yarı tanrı ilan etmiş.
  - karısı olan kardeşi öldüğünde ülkede yas ilan etmiş, sokaklarda gülmeyi ve konuşmayı yasaklamış, yıkanmayı yasaklamış.
  - büyük bir genelev açıp senatörlerin ve zenginlerin eşleri ve kızlarına fuhuş yaptırmış, onların üstünden para kazanmış, bunu da ülke ekonomisine katkıda bulunmak için yaptığını söylemiş.
  - arenalarda aslanların önüne hayvan atıp onları canlı canlı yemelerini zevkle izliyormuş, ülke ekonomisi zor duruma düşünce seyirciler arasından eline geçirdiğini arenanın orta yerine atıp onların parçalanmasını izleyip zevk alıyormuş.
  - saçları dökülünce kimse kendiyle dalga geçmesin diye yakınındaki herkesin saçlarını kazıtmış. heykellerini de sırma saçlı yaptırırmış.
  - atını herkesten çok sever, bazı geceler onunla uyurmuş. daha sonra atını senatör ilan etmiş, atı için özel bir saray yaptırmış.
  - senatörlerin yemeklerinin içine çişini yapar, öldürdüğü birinin etini onlara yemekte yedirir, yemek bittikten sonra söyler onların yüz hallerini izlemekten zevk alırmış vs.

  edit: youtube'da caligula adlı kısa kısa belgesel tarzı videolar var, onların hepsinde aynı şeyleri anlatıyor, birini izlemeniz yeterli olur. hatta filmi de var, ben filmini de seyretmiştim. filmi yaklaşık 3 saat. caligula hakkında çok daha fazlasını merak edenler onu da izleyebilir. film yine aynı isimde ve youtube'da var.
 • roma imparatorluğu'ndan ziyade roma şehrine ve roma sosyetesine düşman kaçık imparator. sık sık sara nöbetleri geçirdiği söylenir. matematiğe ilgisi vardır, ülkenin vergi sistemine epey kafa yormuştur. yerini beğenmediği bir dağı kaldırıp ova haline getirilmesini emretmiş olduğu tarihte yazar. zalimliğinin bir sebebi, ensest ilişki yaşadığı ablası drusilla'nın ölümü ise bir diğeri de kendi vücuduna karşı duyduğu nefrettir. inkitatus isimli sevgili atını senato'ya seçtirmek istemiş ve nihayetinde zor ikna edilmiştir. ölümü, muhafız birliği komutanı cassius chaerea'nın elinden olmuştur.
 • kız kardeşi drusilla ile yatıp, agrippina ve lesbia yı da sarayında kurduğu genelevde çalıştıran, sonra da son ikisini-drusilla ölmüş ve tanrıça ilan edilmişti- ahlaksızlıkla suçlayıp sürgün etmiş, kız kardeşlerini çalıştırdığı saray genelevine de konsülleri ve zengin yurttaşları çağırarak büyük paralar karşılığında birlikte olmalarını sağlamış, amcası claudius u da kapıda bilet kestirerek rezalete ortak yapmış ve bu durumla da alay etmiştir..her tanrı ve tanrıça nın kılığına girdiği, kadın kıyafetleri içinde afrodit gibi dolaştığı, neptün le kavgalı olduğundan denize askeri çıkarma yaptığı ve ganimet olarak kumsaldaki deniz kabuklarını toplattığı söylenir..bir teatral hayat olarak sadece alman muhafızlarının taktirini toplamıştır zira onlara göre ancak bir tanrı bu kadar insandışı ve çılgın olabilir(mann)..ödlek olduğu için yaptığı savaşlar düzmece ve gerçekdışı kurgulardır.. (bkz: i claudius)
 • kendini tanri olarak gordugu icin yahudilerin baska tanriya tapmalarini kisisel alarak, kudus'teki sinagoga kendi heykelini diktirmek isteyen ve karsi cikan tum yahudilerin oldurulme emrini veren roma imparatoru. kendisi olduruldugu icin bu plan gerceklesmemistir.
 • kızkardeşlerinden birinin ırzına geçen, diğerinin yosma olmasına vesile olan, evli kadınlara musallat olmuş iktidar sahibi bir karakterdir. evli kadınlarla cinsel ilişkiye girdikten sonra onlara cinsel ilişkiyi yasaklar hatta boşanmalarını emredermiş. boşanmayı kabul etmeyen kocaları arka bahçeye gömdürdüğü, sevişmeye niyetlendiği kadınlara ön sevişme esnasında romantik bir sesle "şimdi emredersem boynunu koparırlar" diye fısıldadığı rivayet edilir.
 • roma imparatorlugunun en gaddar ,sapik ve zeki imparatorlarindan biri.
  filmi de vardi,hatta otomatik portakaldaki kardesimiz canlandiriyordu caligu'layi.
 • canlılar evreni doldurmaya, sıkıntımı yoketmeye yetmiyor.hepiniz karşımda olduğunuz zaman, bakamıyacağım kadar büyük bir boşluk duygusu veriyorsunuz bana. ancak ölülerimin arasında rahatım.onlar sahici. onlar bana benziyor.beni bekliyor, gelişimi önceden seziyorlar.

  der albert camusun calıgulasında caligula coesonia yı öldürmeden önce
hesabın var mı? giriş yap