şükela:  tümü | bugün
  • denizcilikte geminin baş ile kıçı arasında inik meyil veya kıç tarafta su kesiminin altındaki dar kesim.
  • kerevizden sonra, atmasi en guzel, yemesi en berbat sey.
  • calimshan'ın eski imparatorluklarından birini kuran cin lordu. elfler tarafından calim desert'ın gökyüzüne hapsedilmiştir.
  • türk futbolcusunun en zavallı özelliğidir. hemm b aşarısız hem çalımmcı olmak anlamında (bkz: tuncay şanlı). takımın amına koymak anlamında bkz yine ve tabii ki (bkz: tuncay şanlı)...
  • arif damar şiiri:

çalım

bu dünya, ne güzel dünya!
    bunu bilirim.

neden herkes bu dünyada hür değil!
    ben bunu bilirim

gün doğmadan neler doğar bilir misin?
    işte ben, bunu bilirim.
  • (bkz: gösteriş)
    (bkz: caka)
  • çalım: ea sports'un fifa serisinden anladığım kadarıyla, futbol terminolojisinde challenge'ın türkçe'de kullanılan karşılığıdır.
    (bkz: john motson), (bkz: andy gray)
  • argo kullanımı hava atmak.
    cümle içinde kullanımı: adam mı oldun lan, ne bu çalımın.
  • futbolda, topu rakipten kurtarmak veya rakibi geçerek top kontrolünü sürdürmek amacıyla yapılan özel hareket.
  • çalımsız futbol futbol değildir. amerikan futbolu falandır. benim için futbolun en temel noktasıdır çalım. nam-ı diğer "adam eksiltme".

lakin çalım 2'ye ayrılır;

1 ) üstüne doğru ya allah koşan futbolcuyu ekarte etmek için topun pozisyonunu değiştirmek. (ki biraz aklı çalışan herkes bunu yapabilir)

2 ) üstüne hamle yapmadan önünü kapatan rakip oyuncuyu, kendine hamle yaptırmasını sağlamak. (işte minik hobbitler; çalım budur, bunu yapabilen adamı el üstünde tutun, sarıp sarmalayın, zira böyle adamlar nadir adamlardır)