şükela:  tümü | bugün
  • futbolda rakibe çalım atarken dikkat edilmesi gerekenler.

oyuncuyu şaşırtmak. sağ gösterip soldan geçeceksin.
  • en basit haliyle anlatmak gerekirse;

önce karşındakini (rakibi) tanıman gerek (bu büyük avantaj sağlar). rakibi güç ve hız olarak gözün kesiyorsa topa ufak dokunuşlar yaparak üstüne gitmeye başlarsın. rakibin hamlesini beklersin, hamle yapacağını anladığın anda topu rakibin ayağının uzanamayacağı alana çekip (kendi kontrolünden çıkmayacak şekilde) topla birlikte koşmaya başlarsın.
  • çalımı atamayınca kendini yere bırakıp "faul var" diye ağlamamak.
  • olabildiğince hızlı koşmak. yavaşsan boku yedin.
  • adamı geçtikten sonra topun hala ayağınızda olduğuna emin olun.
  • 1- topu kaptırma ve kaybetme,
    2- en geç ikinci çalımdan sonra topu arkadaşına ver, bu pas ileri doğru olursa süper olur.
  • atmayın, yeryüzünde ronaldo dahil olmak üzere serbest ilerleyen toptan hızlı futbolcu yoktur ve şu basit oyunda allahın cezası en önemli öğe hızlı oyundur. bunun yerine pas atıp top sizin takımınızdayken olabildiğince boşa çıkarak arkadaşlarınızı rahatlatın.

yine de bazen mesela özellikle kanat bölgelerinde zaman zaman pas atacak arkadaşınızı bulamayabilir, rakip arasında sıkışabilirsiniz. böyle bir durum oluşmaması için gayret etseniz de başınıza gelirse şunları deneyin.

rakibinizin ters ayağını kullanın, sağ ayaklı bir futbolcu için sol ayak destek ayağı olarak gelişmiştir. denge, duruşa dayalı işleri bu taraf becerir. bu sebeple rakibin (sağ ayaklı rakibin) sol tarafından geçmeye kalkarsanız vücudun denge mekanizması afallayacağından avantaj sağlarsınız. altın kural şu topu mümkün olduğunca rakibin baskın olmayan ayağından ve vücut çekirdeklerinizden uzak tutun, rakibin baskın ayağına ise asla topu yaklaştırmayın.

top sizin kontrolünüzde zaten, topu düşünmeyin, topa bakmayın, rakibi düşünün, rakibe bakın, onun kafasının içindekileri okumaya çalışın. süratli mi yaklaşıyor, beklemede mi kalıyor, size kayarak mı müdahale etmeye çalışacak, ayakta mı kalacak, son ana kadar sizi mi bekleyecek... bunların hemen hemen hepsi kritik ve hamlenizi belirlemenizde önemli kriterler olacak.

vücut tek yönde ilerleyen, ileri doğru koşan, ataleti olan bir mekanizmadır, bir sineğin havada beklenmedik yönlere dönmesi gibi keskin manevraları bir anda yapamaz, bu yüzden rakip futbolcunun ataletini kullanın, mümkün olduğu kadar rakibin koştuğu doğrultuya hamle yapmamaya çalışın, orası rakibinizin çok avantajlı olduğu bölgedir, diyagonal olarak yüzünün döndüğü alanın tam tersi doğrultuda yapın bütün planlarınızı,

eğer, yukarıda söylediğimi yapacak şansınız yoksa mecburen, rakibin hareket ettiği yön doğrultusunda ilerlemeniz gerekecekse adım sayın, adım saymak önemlidir, bir adım sağ iki adım sol üçüncü adımda sağa basacak... öyle ise üçüncü adım sonrası tahmini sağ ayak yere bastığı noktaya tıngır mıngır topu yuvarlarsanız, baskın ayağının üzerinde yakalandığı için müdahale edemez.

iyi futbolcu her iki ayağını da kullanabilen futbolcudur, bu tip oyuncular sahada topla beraberken adeta iki ayrı oyuncu gibi hareket edebilirler, mümkün olduğu kadar baskın olmayan ayağınızı da geliştirmeye çalışın.

omuz omuza mücadeleden kaçının rakibi toptan uzak tutmak için omuzlarından çok baldırlarınizi kullanın. baldırlar yere ve ağırlık merkezine daha yakın daha iyi savunma mekanizmalaridir.

özellikle yeterince çevik bir futbolcu değilseniz, oyunun zihinsel tahtası sizin için çok daha önemlidir, bu söylediklerim sizin için daha önemli hale gelecektir. mümkün olduğu kadar futbol oyunları ile (fifa gibi) oynayarak futbol fundamentalinizi geliştirebilirsiniz. bu oyunlarda özellikle procam kullanımı sizin için çok faydalı olacaktır.

son tavsiye... çalım atmayın, çalım atmayın, çalım at.... pas versene oğlum!