• bu çizgi filmin bir bölümünü -tabii ki "hafızam beni yanıltmıyorsa" ve "yaklaşık olarak" parantezlerinde- örnek verelim:

calimero; o gün bir şekilde valinin (belediye başkanı da olabilir ama biz vali diyelim kısaca) oğlunun hayatını kurtarır. tabii, başta vali olmak üzere, herkes bu işe çok sevinir; calimero kahraman ilan edilir ve valinin konağına misafirliğe/partiye çağırılır. yenilip, içildikten sonra vali, oğluyla (bu çocuğa da "peter" diyelim kısaca) calimero'ya "hadi siz iki arkadaş birbirinizle güzel güzel oynayın" diyerek bunları peter'in odasına gönderir. bu arada herkesin calimero'yla ilgilenmesi sebebiyle peter ondan "kıcık almış" ve onu kıskanmıştır. içeri girdikten bir kaç dakika sonra peter calimero'dan oyuncak trenini kırmasını ister. calimero "ama neden?!" diye sorar. [biz seyirciler de "vay be yemedi, helâl olsun!" deriz.] peter, "ben bu trenden çok sıkıldım. eğer bu oyuncak kırılırsa babam bana daha güzelini alır, anlıyor musun?" diyerek "açıklama" yapar. calimero'da "haa, şimdi anladım" der [biz seyirciler de "saaaaf!" deriz.) ve peter'in verdiği çekici alarak kırma işlemine başlar. o treni kıradursun, peter de hemen kapıyı açarak "babaaaa, calimero beni dövdüüüü, şimdi de güzel trenimi kırıyoooooooo!" şeklinde bağırır. vali, odaya girer manzarayı görür ve tabii kahramanımızı kapı dışarı eder.
    calimero da "ama haksızlık bu, öyle değil mi?" diyerek yoluna devam eder.
  • it is not fair kalıbı ıle ızleyen yaşgrubunu tutunamayanlar grubuna dahıl yetiştırmeyı amaçlayan çizgi fılm
  • bu çizgi filmdeki kedi manyak fikirler üretir, okur-araştırır, yeni bişiiler icad eder; gelgör ki civciv bi hamlede kurtulur tuzaktan.. eşit şartlarda olsalar havada karada basar kedi.. aslan kedi..
  • fransız yapımı bi çizgifilm olup karakter siyah bi civcivdir.çirkin ördek yavrusunda da görüldüü üzere şu parlak ahenkle danseden sarı tüylülerden diil de siyah tüylüdür natural born loserdır kendisi en azından edası verilmeye çalışılmıştır.hatta evrimini bile tamamlayamaz ve kafasında kabukçuuyla gezer.otomatiğe bağlıdır ve 4 dk da bir 'ama bu haksızlık diil mi?'der.bi de yapmacık gözyaşları vardır kendisinin ki sadece tek bi damla akar.koşarken bacaklarından başka hiç bi yeri kımıldamaz.beyni yoktur.şansı da yoktur.her gün televizyonun önüne oturtulup izletilmiş olduumuz çizgi filmdir ve asıl haksızlık budur.
  • ama haksizlik bu öyle degil mi slogani ve günaydin manasina gelen adiyla hayatin gerceklerine yeni uyananlara zarif bir ironi ile göz kirpan nostaljik cizgi film kahramani.
  • "mais c'est injuuuuuste!"

"allahim, madem yarattin bari takip et" dedirten kara bahtli, karaderili, ama yine de "o kadar sinir bozucu ki pek $irin" kategorisine giren haylaz civciv.
  • kafasında yumurta kabuğuyla gezen ve onu da bedeninden bir parça sanan civciv familyasından bir canlıydı kalimero türk televizyonlarına konuk olduğunda ve gittiğinde de...

birileri kalimero'nun tawuğuna kışt derdi, elinden ekmeğini çalar, haksız kazanç sağlarlardı... kimi kimsesi, hamili kartı yoktu kalimero'nun bir tek tanıkları biz wardık, "ama bu haksızlık öyle di mi ühü ühü" yapar bizi üzer çeker giderdi...
  • kalimero da duygu sömürüsü yapardı habire, bi sürü eğlencesi olurdu, en kötü durumda bile olsa, biz güveli hayatların, despot yaşamların içinde kimsesiz ve bir şeylerle yetinebilmekle uğraşırken o televizyonda milyonların sevgilisiydi ve halen de "ama bu haksızlık öyle dii mi" prangası yapardı bize, şerefsizin, doyumsuzun biriydi kalimero, zaten demagoji yaptığı iyice anlaşıldığında herkes onu görür görmez söver olmuştu da yayından kaldırmışlardı kalimero'yu; trt'de tanıdıklar wardı, onlara gitmiştim de tam yayından kaldırıyorlardı, kutunun içinden "ama bu haksızlık öyle dii mi" diye sesler geliyürdü hala; hangi ülkeye gittiyse acıdım o ülkeye.
  • kesinlikle dayaklik cizgi film kahramanlarinın en bashta geleni
  • "ama bu haksizlik oyle diilmi?" derdi hep..
    o siralarda hazirliktaydim ve ingilizce hocalarim kafama "life is not fair" kalibini kazimakla mesgulduler, sanirim buyuzden hep sinir oldum sizlanan civcive...
hesabın var mı? giriş yap