şükela:  tümü | bugün
  • ''-ve devaminda yasanan olay'' (karakter siniri).

olay youtube'daki ''cift silindir motovlog'' isimli kanalin duyarli sahibi tarafindan aktariliyor.

ilgili video: https://www.youtube.com/watch?v=-to-ibpptje

olayla ilgili sahsi analizim:

3 adet hirsiz, 2 adet rakip hirsiz, 1 adet süpheli ve bir adet temiz motosikletli bulunduran olaydir. yardima gelmis gibi görünen ikili hakkinda neden rakip hirsiz olduklarini düsündügümü asagidaki analizde acikladim:

-01:24'te sonradan gelen rakip hirsiz ikilden uzun boylu olan ''kimin bu motor?'' diye soruyor.

-01:26'da sonradan gelen süpheli ikiliden kisa boylu olan ''abi suraya dogru ceksene sen'' diyor. kendisine ''gececek misin?'' diye soruldugunda da ''yok sola dogru cek'' diyor. burada muhtemelen bizim motosikletlimizin elinden motoru almaya calisacaklar. fakat motosikletlimiz uyanik davranarak söylediklerini yapmiyor ve kararli durusundan dolayi kisa boylu olan cocuk geri adim atiyor.

-01:38'de uzun boylu olan cocuk ''sen sayfaya üye misin abi?'' diye ikinci bir soru yöneltiyor. ortada muhtemelen motorlari calinan kisilerin ilan verdigi, calinti motorlarin bulundugu sayfa var ve süpheli ikilimiz bu sayfadan haberdar. bu soru ile ögrenmek istedikleri tek sey motor ile motosikletlimizin bir alakasinin olup olmadigi. motosikletlimizden de ''ben yoldan gecerken gördüm geldim'' cevabi gelince, calinti motorun üzerine cökebilme ortami olusuyor. bu sirada polis aranmiyor, sadece bir takim mesajlar cekiliyor. polisin aranmama nedeni de muhtemelen kendilerinin de hirsiz olmasi ve ilgili calinti motora konma istegi.

-03:56'da uzun boylu rakip hirsizdan ''canerleri ara, önlerine cikariz'' talimati geliyor. yukarida da yazdigim gibi, polis hala aranmiyor.

-04:04'te uzun boylu olan süpheli ''ya dün bir tane de r25 var sayfada, onu kovaliyorduk'' diyor. ilginc, bu süpheli ikili abilerinin motorunun pesindeler mi yoksa polislik mi oynuyorlar? bence yaptiklari tek sey, sayfadaki calinti motorlarin modeline uygun sahte ruhsatlar ile calinti motor avina cikmak. calinti motorlari da bulunca ruhsati gösterip ''bakin bu motor bizim'' diyerek diger hirsizlarin ellerinden almaya calisiyorlar.

-04:09'da kisa boylu rakip hirsizimiz ''abi senin motora is koydular, tek olsaydin alirlardi'' diyor. burada iyi niyet rolü oynamaya calisiyor fakat motosikletlimize nasil yanasabilir? nasil bir yalan uydurabilir? aklina 01:26'daki tehditkar bir üslupha söyledigi ''motoru sola cek'' lafi geliyor ve buradan yola cikarak bir yalan uyduruyor.

-04:20'de gelen bir kisi hicbir seyden haberi yokmus gibi saf bir sekilde ''motor mu calinmis?'' diye soruyor. bu kisinin fiziksel özellikleri ile hirsiz üclünün fiziksel özelliklerini karsilastirildigi zaman oldukca benzer oldugu görülüyor.

-''motor mu calinmis?'' sorusuna, ''evet agabey, motorumuz calindi'' seklinde cevap vermek yerine, rakip hirsiz ikiliden kisa boylu olan direkt ''cbr 125!'' seklinde cevap veriyor. buradan tahmin yürüterek, hangi motoru bulduklarini, cetenin diger elemanina bildiriyor. ayrica ''yeni kasa!'' diye de ekliyor. bulduklari calinti motorun, ne kadar degerli oldugunu anlatmaya calisiyor.

-04:51'de güya abisinin motoru calinan kisa boylu rakip hirsimiz ''benim abimin r6'si var'' diyor. abisinin kac tane motoru var? yine süpheli bir aciklama geliyor.

-04:57'de rakip hirsizlardan uzun olani ''abi senin cbr'i bulduk acil gel!'' diyor. kisa boylu süpheli ise ''cbr 125'' diye ekleme yapiyor. motoru calinan abisi, kendisinde hangi cbr serisi var bilmiyor mu? devaminda da yüksek bir ses tonuyla ''lan gel diyorsam gel iste da!'' deniyor. birincisi: böylesine degerli bir motoru calinan kisi gelmek icin ikna edilme geregi mi duyar? bu naz ne icin? ikincisi ise ufak bir ayrinti ama insan abisine bagirir mi? ayrica kisa boylu olan cocuk, motorun kendi abisinin oldugunu iddia etmisti, o neden aramayi yapmiyor?

-05:10'da motosikletlimiz ''neredeler onlar?'' seklinde soru yöneltiyor, gelen cevap ise yine süpheli: ''suradalar abi''. rakip hirsiz ikiliden kisa boylu olan, burnunun ucuyla ormani gösteriyor. oradan olduklarini nereden biliyor? ve videonun devaminda da hirsizlar motosikletlimiz tarafindan eliyle konulmus gibi bulunuyor, gercekten de oradalarmis.

-05:30'da kisa boylu rakip hirsizin plakasi olmadigi farkediliyor, nedense kendisini koruma geregi duyuyor ve ''benim ruhsatim var plakam evde'' diyor. plakaligi kirilmis. plakalik oldukca ucuz bir parca, hangi düzgün insan onarimini yaptmadan trafige plakasiz cikabilmeyi göze alir?

-05:40'ta uzun boylu rakip hirsizin damacanasi tasidigi görülüyor ve plakasi da var. muhtemelen calinti olmayan tek motosikletimiz bu. muhtemelen su dagitim elemani olarak calisiyor.

-05:42'de ise 04:20'de sonradan gelen süphelinin plakasi görülüyor. 31 aha 95, hatay plakasi. simdilik bir detay, ama not etmekte fayda var.

-05:47'de yola cikiliyor, 30 saniye kadar ortalama 30-40 km/h ile cocuklarin bulundugu yere variliyor. yaklasik 900-1200 metre yol katedilmis. aradan 120 saniye kadar gecmesine ragmen, rakip hirsiz ikilimiz olay yerine gelmiyor. 10 km/h ile sürseler dahi, varmalari gerekirdi ama ortalarda yoklar