• "işli işsiz" insan modeli. bildiğimiz "işsiz işsiz"lerden çok da işsiz bir model.

içten yanmalı motivasyon ve dıştan gelmeli gazla çalışan bu modeller, kendi halinde takılan bir insanın işsizken veya tatildeyken bile gösteremeyeceği performansı işlerinden, ailelerinden***, ev hayatlarından arta kalan zamanda gösterebilirler.

sanki işleri güçleri hiç yokmuş gibi her yere yetişirler. sanki günde sadece 2-3 saat falan çalışıyormuş da gerisi boş vakitmiş gibi... sanki hiç kendi gıda alışverişlerini, yemeklerini, temizliklerini***, zorunlu ev işlerini yapmıyorlarmış gibi... sanki bebeklerinin bokları, kusmukları; yaşlılarının hastalıkları yokmuş gibi... mesela hastanedeyken bile sanki lunaparktaymış gibi... dün cenaze bugün düğünmüş gibi... işte böyle gibi gibi yaşarlar.

yani bunlar mesela hem hekim, hem hakim, hem mühendis, hem öğrenci, hem dağcı, hem dalgıç, hem dekoratör, hem moda blogger'ı, hem cosplay'ci, hem selfie'ci, hem kahveyle ve kediyle kitap okuyucu, hem fotoğrafçı, hem gezgin, hem aşçı, hem gurme, hem sporcu, hem trainer, hem diyetçi, hem çocuklu, hem bol arkadaşlı, hem yaşam koçu, hem psikolog, hem kuantumcu, hem sanatsever, hem hayvansever hem şu hem bu...

facebook ve twitter'ın eski havasını yitirmesiyle artık genelde instagram'da yardırıyorlar. sürekli fotoğraf çekip yayınlamakla, yorumlarla, beğenilerle, hem gerçek hayat hem sanal hayat sosyallikleriyle uğraşıyorlar. araya da sıkıştırıyorlar mutlaka "işsiz işsiz" olmadıklarını. "ofiste yoğun bir gün" temalı kaşlar yukarı, dudaklar aşağı, elde kahve, yanında kurabiye, fonda dağınık kağıtlar, üstünde renkleri göz alıcı kalemler, bir iki dosya... çalışan işsizler... idolümüzsünüz...
  • bunların bir kısmı "çok yoğunum" diyip durur...
    şöyle bir lap top geçmişine, watsap konuşmalarına, instagram paylaşımlarına bakarsak o yoğunluğun; kedili video izlemek, doğru fotoğraf açısı yakalamak, kendine poh poh tribünü oluşturmak ile oluştuğunu anlarsınız.
    ha bir de masa başında oturup karşılığında maaş alırlar, enteresandır!
  • tüm gün sosyal medyada dolanıp her şeyi ilk gören, onlarca hesabı olan insandan korkacaksın hayatım zaten. fazla boş vakti olandan korkmak gerekiyor çünkü bunlar sürekli emekli gibi kafasında herşeyi kuran tipler.
  • işim olduğu halde işsizim. hiç işim olmadığı halde bile acayip yoğunum. ben bile anlayamadım, ne iş yaptığımın adı bile yok türkiyeye döneli beri. her şeyden biraz :)) asdfa para burda aslında, kazanç gördüğüm yere kayıyorum. hiç bir iş vazgeçilmez ve bırakılmaz değil benim için.

ayırdığım zamana değmeyen hiç bir işi kovalamam, heyecanımın olmadığı hiç bir işe yönelmem. hayatta zamandan daha değerli bi şey yoktur, bunu düstur edindim.

gerekli çap ve olgunlukta iseniz lütfen maaşlı köle olmayın, elbet sizi görecek, duyacak ve iş teklif edecek birileri vardır. sizi işi var diye gördüğü için tekliflerde bulunamıyordur.

not: lütfen kalifiye olmayanlar bu entryi ciddiye alıp, skerim lan çay ocağını deyip istifasını vermesin. amatörce işler yapmasın.

--- spoiler ---

birgün çok sevdiğim bir işe başladım, o günden beri çalışmıyorum
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap