şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çalışan ama yine de yoksul olan kişilere denir.çalışırsın para kazanırsın ama kazandığın paranın çoğu ulaşıma,yiyeceğe gider sana bir şey kalmaz.*
 • "en genel ifade ile çalışan yoksulluğu, çalışan bireylerin harcanabilir net gelir
  açısından yoksul olmaları halidir. çalışan yoksulluğu kavramı, iki farklı analiz
  düzeyini birleştirmektedir: kişilerin işgücü içindeki durumlarını temel alan bireysel
  düzey ile yaşadıkları hanelerin gelir düzeyini temel alan kolektif düzey".
 • "yoksulluk kavramı dünyada ve türkiye'de ilk kez tartışılmaya başlandığında bu durumun insanlardan kaynaklandığına dair bir düşünce vardı. yoksul insanların emeklerini satma niteliğine ulaşamadıkları için yoksul olduklarına dair bir kanı vardı. ama artık bu değişti. yoksullaşma ve sefalet sorunu şimdi oecd ülkelerinde de var. artık çalışmanın sizi yoksulluktan kurtaramadığını gösteriyor. bu çok önemli. ‘’çalışan yoksul’’ kavramı artık birçok metinde geçiyor. bu durum aslında üretim ilişkilerinin dünyada yaşanan biçiminin doğal sonucudur. yaşanan dönüşümün doğal sonucu. ücretlerin üzerine bu kadar basarsanız bu sonuçla karşılaşırsınız.

  sadece afrika’da değil artık newyork'ta çalışan göçmen işçiler yoksulluk ve sefalet içinde yaşıyor. sistemin merkezinde bir yoksullaşma var. ama dediğim gibi bu arızi bir durum değil. sistemin temel ya da işgücünün kapitalistçe yönetiminin yeni tarzı..."

  serdal bahçe
 • ihtiyaçları sadece temel ihtiyaçlarını karşılamaya yeten insanları belirten kavram.