şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp milletvekili ömer fethi gürer'in ile getirdiği talep.

  özel sektörde maaş artışları yılda tek sefer yapılmaya başlandığından beri mağduruz zaten. enflasyon farkı filan da yok özelde malum. en azından senede ikiye çıksa bu zam olayı, ona da razıyız.

  --- haber ---

  ilgili haber

  çalışanlara her ay zam verilmeli

  enflasyondaki artış ve kur farkları nedeniyle chp milletvekili ömer fethi gürer çalışanlara her ay zam yapılması gerektiğini söyledi.

  chp niğde milletvekili ömer fethi gürer, işçi, memur ve emekli maaşlarının, önlenemeyen döviz kuru ve enflasyon artışı karşısında son bir yıl içinde neredeyse yarı yarıya eridiğini söyledi. gürer, artan
  enflasyon farkının, işçi, emekli ve memurun maaşına her ay yansıtılması gerektiğini belirtti.

  gürer, türkiye’de ekonomik verilerin iyi olmadığına dikkat çekti. enflasyon ve döviz kurlarındaki büyük artışın, ekonomik krizi toplumun tüm kesimlerinde hissettirdiğini vurguladı.

  ülkemizin, iyi yönetilmediğinin bir göstergesi olan ekonomik krizden işçi, memur ve emeklinin de olumsuz yönde etkilendiğini anlatan ömer fethi gürer, artan enflasyon ve döviz kurlarının çalışan
  kesimin aldığı ücretleri büyük ölçüde erittiğine vurgu yaptı.

  asgari ücret, yılbaşından bu yana 646 lira eridi

  kamu çalışanlarına 2018 yılında yapılan ücret düzenlemelerinin yetersiz olduğunu ifade eden ömer fethi gürer, “ancak yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 15.85 olarak açıklandı. sadece temmuz ayındaki enflasyon artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.55 oldu. geçen hafta 4.90 tl seviyelerinde olan dolar bir hafta içinde 5.38 tl’yi buldu. euro 6.15 tl’ye dayandı. türk lirası, ciddi değer kaybetti. yılbaşında 3.78 lira olan dolar, 7 ayda 1.5 lira artarak, 5.38 tl’ye çıktı. buna karşın, 1603 lira olan asgari ücret, yılbaşında 424 dolar iken bugün 302 dolara kadar indi. asgari ücretlinin 7 aylık kaybı 122 dolar oldu. yani bir asgari ücretlinin yılbaşından bu yana 646 lira kaybı var. aynı şekilde, memur, işçi ve emekli maaşları da 650 lira ile 1200 lira arasında eridi” diye konuştu.

  herşeye zam gelirken, ücretler yerinde sayıyor

  enflasyon artışına bağlı olarak elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere, temel gıda ve tüketim ürünlerine yüzde 9 ile yüzde 50 arasında zam yapıldığını anımsatan ömer fethi gürer, türk lirası’nın bir yılda yüzde 50 oranında değer kaybettiği bir dönemde, işçi, memur ve emekli maaşlarına ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda ise yüzde 3.5 zam yapılmasının, bu kesimleri açlık ve sefalete sürüklemek anlamına geldiğini belirtti.

  açlık ve yoksulluk sınırı

  temmuz ayı verilerine göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 5 bin 662 lira, açlık sınırının ise 1738 lira olduğunu hatırlatan ömer fethi gürer, “bu rakamlar, ülkemizde asgari ücretle çalışan ya da emekli olan milyonlarca kişinin açlık sınırının altında bir yaşam sürdürdüğünü gösteriyor. ekonomik krizin önüne geçilememesi durumunda, ülkemizin ciddi bir felakete doğru sürüklediği de ne yazık ki ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

  çalışanlara her ay ek zam verilmeli

  artan döviz kurları ile yoksulun daha yoksul, zenginin ise daha zengin olduğu bir dönemin yaşandığına vurgu yapan ömer fethi gürer, “böylesine vahim bir tablo karşısında enflasyon farkının işçi, memur ve emeklilerin maşlarına her ay yansıtılması ve ek zam verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

  --- haber ---
 • her ay zam beklerken dua edin de işten çıkarmasınlar. üretim işletmeleri usd, euro ile hammadde ithal etmek zorundayken -tr'de bir çöp bile üretemiyoruz malum- nasıl üretim yapacaklar? şu an zaten iş yapılmayan piyasada insanlara nasıl maaş verecekler?

  devlet ve çomarlar otobanları ve inşaatları kemirsin de, bu orta doğu bataklığındaki ülkede yaşamını devam ettirmeye çalışan işinde gücünde normal insanları da etkileyecek haliyle, sadece onlara üzülüyorum.