şükela:  tümü | bugün
 • devletin sokağa çıkma yasağı ilan etmeyeceği belli oldu. işe gitmek zorunda olanları korumak için toplumun yapabileceği şeyleri derleyen başlık. benim aklıma aşağıdaki bir kaç öneri geliyor:
  - haftanın günlerini paylaşmak. evdekalanlar ihtiyaçları için sadece hafta sonları sokağa çıkabilir ve böylece sokakları ve ulaşım araçlarını işe gitmek zorunda olanlar için boş bırakılır. çalışanlar zaten bir de hafta sonu sokağa çıkmak istemeyecekleri için onlar evde kalanlar dışardaki işlerini hafta sonu görebilir.
  - market, eczane gibi işler hafta sonları yapılabilir (eczane için cumartesi)
  - ayrıca aile hekimlerine ilaç yazdırma gibi işler için aile hekimine önceden telefon edilebilir. sizi tanıyorsa, uygun görürse reçeteyi önceden hazırlayabilir. sadece gidip yazılmış reçeteyi çabucak alabiliriz ve oradaki trafiği hafifletebiliriz.
  - eczanelerden ilaç almak için de, hep gittiği, tanıdığı bir eczanesi olanlar, eczaneye önceden telefonla reçete bilgilerini verebilir ve ilaçlarını kapıdan alıp eczaneyi rahatlatabilir.
  şimdilik aklıma gelenler bunlar. başka önerileri olanlar da yazarsa ve uygulamaya başlarsak, işe gitmek zorunda olanları bir nebze koruyabiliriz.