• önce normal sesle "evet müsaitim" dedikten sonra çekingen ve fısıldar bir şekilde "bir saniye lütfen" diyerek ofisten çıkıp sessiz bir yere gitmenize neden olan şeydir.
  • iş teklifi ile iş görüşmesini karıştıran kara cahil beyaz yakalıları görmemizi sağlayan başlık.
  • makine mühendisi bir arkadaşımın başına gelen durumdur. mühendis olup da asgari ücretle işe başlayıp uzun süre sonra biraz bir zam aldığı ve dönem dönem izin kullanamadığı halde (bir keresinde 3 hafta aralıksız) yeni iş teklifi daha iyi olursa ayıp olur mu, kötü ayrılmayalım kafasında. olaya duygusal bakılmaması lazım zira niteliksiz bir işçi bile birçok meslek dalında daha fazla para kazanıyor. onlar seni sömürüyorsa ayıp falan olmaz.

görüşmeye gitmek için izni alma konusunda fikir almak için bana sorduğunda; açık açık söyle iş görüşmesine gittiğini, hem yalan söylememiş olursun hem de blöf yapmış olursun, belki elde tutacak hamle yapabilirler dedim. sanırım ben safım çünkü çocuk kime sorsa hastayım de, bahane uydur demiş hatta babası babam hasta de demiş. düşününce hak veriyorum. doğru söyleyince muhtemelen veremli gibi bakacaklar, nasıl olsa ilk fırsatta çıkacak diye hep pis iş verecekler ya da ilk daralma döneminde nasıl olsa başka iş bakıyor diye kovacaklar.
  • 2 senede dokuz on kere başıma gelmiş olay. genelde dolaylı yoldan yapıyorlar. "bize de senin gibi biri lazım var mı tanıdığın?" minvalinde. seviyorsa direkt gelip konuşan da var tabii.
  • aldatmaktır, sakın bu tekliflere kanmayın. ilk başladığınız yerde ölene kadar standart zam oranları ile yetinin. onlar sizi kovarlarsa da en az bir ay kadar iş aramayın ki vay ibine zaten gözü dışardaymış demesinler.
  • bu durumu yaşayanların vicdan yapmasına üzülüyorum. ya ayıp olur, ya buraya evet dedim, ama şimdi yanlış olur vb. cümleler ile iş vereni düşünüyorlar. iş verene deseler ki şu personelinin yaptığı işi yarı fiyatına yapacak birisi var alır mısın. havada kapar. o yüzden düşünmeyin şu iş verenleri. kendiniz için en iyisi hangisi ise onu tercih edin.
  • profesyonel hayatta gayet olağan durumdur. şirket daha iyise ve maaşı daha yüksek ise hayırlıdır.
    bu arada çalıştığınız şirket sizi kovarken nasıl duygusal olarak düşünmüyor ise; sizin de duygusal düşünmenize gerek yoktur.
  • daha az stresli bir çalışma ortamı ve daha iyi maaş teklif ediliyorsa, hemen gidilmelidir. yok, rakip firmaya gitmeyeyim; yok, ayıp olur falan denilmeden kabul edilmeli. kaldığınız yerde pişmanlıktan ölür, bok gibi bırakılırsınız. bazı fırsatlar bir, bilemedin iki kere gelir hayatta. işler kötüye gittiğinde ve siz şov yapan bir kişi değilseniz, işveren ve onun götelek yöneticisi genelde götlük yapacaktır. son olarak şunu da bırakalım : iş işteyken, koca kocadayken bulunur.
  • belirli yetkinliklere sahip olduğunun bir göstergesidir.

demek ki kendini, birilerinin aradığı kriterlere uygun pozisyona getirmişsin.
    potansiyelleri baltalanan, engellenen ve bastırılan biz insanların kendilerini geliştirmesi ne kadar güzel bir şeydir.içinizdeki potansiyelin ve gelişim açlığını asla unutmayın. daha çok çalışın , daha çok emek verin ,daha çok okuyun...

kendinle gurur duymasını sağlayan ve kişinin özgüvenini arttıran bir durumdur.
  • daha iyi bir yerden geliyorsa babamı tanımayacağım olaydır. beni ırak'tan kurtarmıştı bir tanesi.
hesabın var mı? giriş yap