• mezun olup köy okulunda göreve başladığında şöyle bir cümlesi vardır minik öğrencilerine:

--- spoiler ---

benim çok sevdiğim bir öğretmenim vardı. mahmut hoca. bana şöyle demişti.

--- spoiler ---

işte tam bu noktada, evet lan, ahmet filmin sonunda hayatın anlamını verecek, mahmut hocadan aldığı o müthiş sırrı bizimle paylaşacak diye düşünüp bir irkiliriz. fakat o da ne?

--- spoiler ---

seninle gurur duyuyorum.

--- spoiler ---

bu mu lan ahmet? bu kadar mı? biz hayatın anlamını beklerken sen orada bacak kadar çocuklara kendi propagandanı mı yapıyorsun yani? pis herif be.
  • tenceredeki son patates kendisine kalan ahmet'tir ayrıca.

güdük necmi' nin şöyle bir repliğinden hatırlayanlar olacaktır ;

'' afiyet olsn aameeeeet ''.
  • dellendiği anın tam metni şu şekilde:

evet sana sana sana hepinize be. rezil iğrenç yaratıklar. hiç mi insanlık yok sizde ha? nedir bunlar ha nedir? nasıl yollarsınız bu pislikleri o tertemiz insanlara? onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor, okumak istiyor.. onlara yardım elinizi uzatacağınıza bir de utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, küçük görüyorsunuz. aslında alay edilecek küçük görülecek birileri varsa o da sizlersiniz. hiç bir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler! utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz...
  • öylesine kudretli bir insandır ki, bunca yıllık hababam sınıfına temelsiz, projesiz bir okul yaptırma potansiyeline sahiptir.
  • ben bu ahmet'in okulu bitirdikten sonra itir esen ile evlenip mutlu bir yuva kurmasini cok isterdim arkadas.. ama erol taş izin vermedi.. hoş ahmet de hababami bitirip güzel sanatlar fakultesine falan girdi, orada apayri bir şekil oldu ama yine de erol taş mutluluklarina mani olsun..

kahrolsun o erol taş.. yatacak yeri yok!
  • liseyi bitirecek diye çekmediği çile dert kalmamış bursiyeri mahmut hoca olan öğrencidir. garibanın, köy çocuklarının bir numaralı eğitmenidir.
  • sulu patates yer.

(bkz: al bakalım ahmet)
  • hababam sinifi uyaniyorda sürekli süt içtiği düşünülen , ota boka mesaj kaygisi vermeye çalişan , en sonunda köyde okulunu açarak rahatlayip anti hababam sinifi öğrencisi. köye gönderilecek hediyeleri yatakhanede gösteren öğrencilere yaptiği bir çıkış vardir ki , filme damgasini vurmuş , mesajin dibine vurmuştur.
  • temiz anadolu çocuğudur.
  • hababam'a son sözü "yüzünüzü bile görmek istemiyorum." olamamıştır çünkü hababam daha sonradan ahmet'in öğretmenlik yaptığı okula gidip kendilerini affettirmiştir.
hesabın var mı? giriş yap