şükela:  tümü | bugün
 • "pardon bir saniye, ben bir calisip cikacaktim" seklinde soz konusu ulkenin otoritelerinden alinmasi gereken izindir. tavuk-yumurta ikilisinden daha celiskili olmasin, bu izni oyle elini kolunu sallayana vermezler. oncelikle bir is teklifi almis olmaniz, daha da acik diliyle, bir sirketin azimle, "ben illa ki onu istiyorum" demesi gerekir. ki cogu sirket de bu hedelerle ugrasmamak icin "iznin yoksa bosuna basvurma guzelim" yazisini bir kenarina yerlestirir basvuru formlarinin. diger kategorideki sirketlerin ise kontenjanlari vardir.

  hala niye alinmasi gerektigini mantigimin onca egitime ragmen kavrayamadigi izindir. hos ekurisi olan oturma iznini bile cozebilmis degilim hala. senelerce iktisat kuramlarini en ince ayrintisina kadar ogrenmis bir bireyin gereksiz paradokslarinda gezmek degil niyetim; ama, globallesen dunyanin niye sadece bir taraftan globallesmesinin dunya ekonomisine yarar olarak dondugunu, calisma tarafinin ise binbir korumaci politikayla cevrildigini anlayabilmis degilim.

  misal avrupa birligi uyesi bir ulkenin, avrupa birligi uyesi olmayan diger bir ulkenin vatandasini ise almak icin, "ben ab'de aradim taradim bundan iyisini bulamadim" ispatinda bulunmasi gerekmektedir. keza amerika da ayni prosedurden gecmek zorunda. hayir is alti ustu iki hukuki dokumana bakar diyorum ben de sizin gibi kendi kendime; ama, teoride bunun yerini bulabilmis degilim. zira ucuz isgucu kavraminin gelismis ulkelerde bir limiti, yasam standarti var. oyle bogaz tokluguna calisir ben tadinda yaklasamaz kimse olaya. benim anlamadigim, bir isin gerceklestirilmesi icin "x" degerinde bir zekaya ve bilgi birikimine ihtiyac varsa, neden bir insanin kimlik belgesi, x'e degisken olsun, degeriyle oynasin, y^=ulke vatandasligi ise x artan fonksiyon olsun y'ye gore, nedir matrix, bu alem?
 • çıkarması zor izindir, çıkana kadar süründüren izindir ama yıldıramayan izindir, sonunda çıkarılan izindir.
  (bkz: gitmek)
 • sadece avrupa'da değil, her ülkede çalışmak için yabancılardan istenen müsaade. ülkenin iç istihdamını korumak, işsizliğe karşı tedbir almak ve bunun ötesinde yabancıların kayıtsız biçimde çalışmasını engellemek için gerekli olduğu düşünülür.

  nitekim, türkiye'de yabancıların çalışma izinlerini düzenleyen yasa ve halihazırda yasa değişikliği üzerinde devam eden tartışmalar için (bkz: yabancıların çalışma izinleri hakkında kanun). evet, bakkal çırağı olmak ya da tarlada taze soğan sökmek için bile gerekli bir izin ve alınması / uzatılması / yenilenmesi epeyce zahmetli. bu nedenle şirketler haklı olarak "buyrun, burada alınmışı var" diyebilen yabancıları tercih ederler.
 • turk vatandaslarinin ab' ye uye ulkelerde edinilmis calisma izni haklari ile ilgili soyle bir aciklama bulunmaktadir:

  türkiye-ab ortaklık hukuku metinlerinden 1/80 sayılı ortaklık konseyi kararının 6. maddesi, bir üye ülkeye giren türk vatandaslarının

  -1 yıllık çalısmadan sonra aynı isveren nezdinde çalısma iznini uzatma hakkını,
  -3 yıllık çalısmadan sonra aynı iskolunda herhangi bir isveren nezdinde çalısma iznini uzatma hakkını,
  -4 yıllık çalısmadan sonra ise herhangi bir iskolunda herhangi bir isveren nezdinde çalısma iznini uzatma hakkını düzenlemektedir.

  1/80 sayılı kararın 6. maddesi hükümlerinin üye ülkelerde dogrudan etkiye sahip oldugu avrupa birligi adalet divanı’nın vatandaslarımızla ilgili çesitli kararlarında hükme baglanmıstır. 1/80 sayılı karar oturma izinlerini düzenlememekle birlikte, yine ab adalet divani kararlarında çalısma izninin uzatılmasının oturma izninin uzatılmasını da gerektirdigi açıklıga kavusturulmustur. yani kisinin çalısma izninin uzatılmasına paralel olarak oturma izninin de uzatılması gerektigi hükme baglanmıstır.

  1/80 sayılı karar, kisinin üye ülke istihdam piyasasındaki çalısma süresi arttıkça güçlenen hukuki konumunu ortaya koymaktadır. 3.5 yıllık çalısma süresiz oturma hakkı vermez bununla birlikte 4 yıllık yasal çalısmadan sonra istediginiz is kolunda, istediginiz isveren nezdinde çalısma iznini uzatma veya kendi namınıza çalısmak üzere ankara anlasması çerçevesinde çalısma izni almak için basvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. ancak su var ki sadece is yeri sizin icin calisma vizesi isteyebilir. kisisel olarak calisma vizesine basvurmak mumkun degildir. bunun otesinde is yeri basvuruda bulununca yukaridaki sartlar dahilinde ilgili devlet kurumlari seve seve size calisma izni ve vizeyi vermek zorundadir. vermezlerse kanirtirsiniz.

  bununla birlikte mesela ingiltere' de sadece ankara anlasması çerçevesinde çalısma izni alanlar, bu izinler 1+3 yıl olarak verildigi için 5 yılı beklemeden 4 yıl yasal çalısma sonucu süresiz oturma izni basvurusu yapma hakkına sahip bulunmaktadırlar. 5 yili beklemeden diyorum cunku ingiltere' de son cikan yasa ile 4 yillik sure yani suresiz oturum icin gerekli olan zaman dilimi 5 yila cikarilmis idi. konu ile ilgili olarak (bkz: gecici oturma izni/#10433738)

  edit:2008 yili itibari ile yururluge konan bir kanun ile ankara antlasmasi ile ingiltere' de kalan, is kuran veya calisan turk vatandaslari sinirsiz oturum icin basvuru yapamiyorlarmis. ancak vizelerini uzatmalarinda herhangi bir engel yok gibi... hergun yeni bir sey ekliyorlar. bence tepedekiler de ne yaptigindan cok emin degiller sanki. buyrun ayrintili bilgi icin link:

  http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/…turkish/workers/ (bu link iptal olmus, lutfen son edite bakiniz)

  edit: 2014 agustos sonu itibari ile, 'sopalarin efendisi' ustadimizin katkilari ile mujdeli haberi ogrenmekteyim ki britanya icisleri bakanligi dogru yolu bulmus ve kanunu turk yatirimcilari lehine degistirmisler. son degisiklige gore 4 yillik businessperson vizeniz var ise sinirsiz oturum icin basvuru yapabiliyormussunuz. (yine...) millete hayirli ossun. aha bu da yeni link:

  https://www.gov.uk/…usiness-person/extend-your-visa
 • adamin elini kolunu baglayan, haftalardir hala daha bi sonuc cikmamis ausländerbehörde'sinin de ausländeramt'inin da taa mina koyim dedirten, benim gibi sakinliginin üst sinirinda yasayan insani bile cileden cikarmis, adami default olarak ikinci sinif konumuna sokan, kölem olun hulen* diye isyan edip an itibari ile calismayi kendi istegimle birakmama sebep olan -patronun bundan henüz haberi olmasa da olur- genel olarak yabanci ülke zirvasi.
 • kazakistan'da sahip olmak icin degil haftalar, aylarca beklemeniz gerekebilen lanet, igrenc ve bir o kadar hayattan sogutan sey. bulanin daaaa, bulduranin daa...
 • 4817 sayılı kanunun 22. maddesinde yapılan düzenlemeyle birlikte batı trakya türkleri ve bulgaristan türkleri çalışma izninden kısmen muaf tutulmuştur.

  9 mart 2009 tarihinde bakanlar kurulu`ndan geçmiş olan yeni yönetmeliğe göre;

  "bulgaristan ve batı trakya`dan göçmüş ve 7 mart 2009 tarihinden önce ikamet tezkeresi sahibi olup, türkiye`de ikamet etmekte olanlar, 7 ekim 2009 tarihine kadar talepte bulunmaları halinde çalışma izninden muaf olacaklardır.”
 • football managerde irlanda, galler, iskoçya, ingiltere alt liglerine fokur fokur oyuncu yetiştiren afrika ve güney amerika liglerinden oyuncu almanızı imkansız hale getiren şey... (hatta bazı avrupa birliği üyesi olmayan balkan ülkelerinden bile oyuncu alamıyorsunuz bu yüzden)
 • ülkeden ülkeye değişir bunun prosedürleri,çoğu avrupa ülkesinde türk için çok büyük bir uğraşı gerektirir,hatta (tecrübelerim dahilince) büyük sayılabilen bir kısmına da çıkmaz.temel prosedür çalışma izni alınacak ülkede bir okulda okuduysanız nispeten daha kolaydır.
  bunun yanında bu izin sadece profesyonel çalışmayı değil aynı zamanda bir öğrenci yurtdışında okurken de orada belli oranda bir izne sahip olmasına rağmen orada çalışması için gereken iznin de adıdır.genelde öğrencilik kısmında çok kısıtlı bir izin vardır.
  ben bunun öğrencilik kısmındaki iznin prosdürlerini birebir görmüş olmakla beraber kendi tecrübelerim dışında çok iç açıcı şeyler söyleyemiyorum maalesef.özellikle çalışmak isteyen türk öğrenci bu izin için başvuru yaptığında %90 red alır.ki red alana kadar 3-6 ay arası da bekletirler.
  bunların dışındaki herşey ama herşey ülkedeki çalışma izninizi çıkarıcak firmaya bağlıdır.
  bugune kadar öğrencilik döneminde çalıştığım iki firmada da ben izin ile ilgili herhangi bir belgeye kontratımı imzalamak haricinde dokunmamıştım ve kontratımı imzaladığım aynı gün iznimde çıkmıştı.ama bu noktada tekrar dönüp dolaştığımız yer firma ve sizi hangi alanda çalıştırmak istediği oluyor.
 • gerekli evrak listesi, basvurucu sureci vs. her seyiyle tam bir omur torpusu olan izin. fransa'da bu boyle en azindan. asiri burokrasiden gecilmeyen bir ulkede, hele bir de gunumuz sosyo-ekonomik kosullarini goz onune aldigimizda aksi bir sey beklenemezdi zaten.