şükela:  tümü | bugün
  • genelde fakirlerin sorguladığı bir şeydir.
  • daha çocuk yaşlarda tv, internet vb. ortamlardan daha fazla para = daha fazla kız = daha fazla mutluluk, ''onun var benim niye yok'' bombardımanına maruz kalacağı için çalışmak zorunda hissedeceği dünyaya gelen çocuğun hikayesidir.
  • çocuk sevme hevesi için, ömür boyu kölelik çekecek birini dünyaya getirmektir.

(bkz: fakirliğine bakmadan çocuk yapan insan/#77518357)
  • hah hah hah, işte bu! onların ben amına koyim. çalışmaya hep kutsallık atfedilir. ama çalışmak zorunda olması insanın en büyük cezasıdır. çalışmak o kadar boktan bir şey ki cennet bile bir elin yağda bir elin balda olduğu, asla yorulmayacağın bir mekan olarak anlatılıyor. çalışmayı sikiyim.
  • aileme en kirgin oldugum konudur.
  • hayatta kalmak için çalışmak zorunda olması, insanlığın lanetidir.

adı ve ünvanı ne olursa olsun, ücretli kölelik sisteminde, full time köle, part time insan olacak bir canlı yaratmak, üreme eyleminde beyin gerekmediğinin en büyük kanıtı.
  • genelde büyük ve iddialı konuşmayı sevmem ama bunun için getirmek istemiyorum.
    çalışmak kötü değil ama bu kapitalist düzende hepimiz birer köleyiz farkında olsak'da olmasak'da ben sanki yaşadığım hayattan çok memnunum bir de insan mı bu dünyaya getireceğim.
  • işte sırf sebeplerimden bir tanesinin bu olması durumundan bu memlekette ne evlilik ne de çocuk düşünmekteyim.

bu ülkede hayata tutunmak çok zor. iyi bir gelirin yoksa, çocuklarını şak diye istediğin iyi bir okula yazdırıp, üniversite zamanında da gerekirse yurtdışında okutacak kadar rahat değilsen çocukta sürekli bir sınav stresi, sürekli çocuk üzerinde (şahsımca yapılacak değil elbette) bir sınav kazanma baskısı, sürekli bir başarmak zorunda bırakılma hissi.. çocuk çocukluğunu yaşayamadan sinirle stresle üzüntü ile büyüyor. belki de bi yaştan sonra içten içe, sizin ben sevişeceğiniz işi s..eyim diye düşünmesine bile yol açabiliyorsun.

çocuk için zor, günümüzde anne baba olmak da bu ülkede artık çok daha zor. insanlar hala hunharca evlenip çocuk yapıyor, aklım almıyor. yok abi.. hayat bana tek kişilikken bile çok zor. bi de başka hayatların sorumluluğunu alıp da sıçıp batırmak, gün sonunda küfür yemek istemem. bu ülkede yapacağım şeyler değil bunlar. belki başka bir hayatta veya bir gün başka bir gelecekte.
  • tam benlik başlık açılmış. şu dünyaya çocuk getirilir mi ya? fakirsen, çocuğunun geleceği daha doğar doğmaz garanti altında değilse çocuk yapmayacaksın. ona buna kul köle mi olsun ? çalışmak dünyanın en sıkıcı şeyi özellikle bu ülkede.