şükela:  tümü | bugün
  • entry i anlamayanlar icin ozet: devlet, karantina nedeniyle calisamayan, ise gidemeyen bir grup vatandasina(memur) maas+ek ders ucreti verirken, digerlerine(memur olmayanlar) vermiyor. ikisi de vergi vermiyor mu? bu ayrimciligin sebebi nedir? ya ikisine de ver, ya da ikisine de verme.

covid-19 krizi sebebiyle herkes işinden oluyor, ücretsiz izine çıkartılıyor ya da işyerlerini kapatıyor iken, devlet, bu sebeple işe gidemeyen memurlara ise hala maaş veriyor.

ikisi de covid-19 sebebiyle işe gidemiyor, kendi hataları değil. bu durumda, devlet bir vatandaşına maaş verirken, diğerine neden vermez? mesela, memur olmayanlar çeyrek vatandaş mı?

ya da memur evde, işçiden daha iyi mi yatabiliyor, ya da memur daha yüksek puanli netflix filmlerini mi izleyebiliyor, ya da memur internette okey/101 oynarken daha çok mu puan kazanabiliyor ki memurlara bu eylemlerini gerçekleştirirken para veriliyor?

işe gidemeyen asgari ücretlinin bu krizde birikimlerini harcaması, borca girmesi bekleniyor iken, bu, memurlardan neden beklenmiyor? memur asgari ücretli kadar birikim yapamamış mi?

bu mantıksiz durumun sebebini bilen birisi lütfen açıklasın.
  • bakın, bu krizde maaş almak istemeyen şöyle öğretmenler de var:

https://twitter.com/…k2k/status/1242853363953414144
  • senin doğumundaki mantıkla aynıdır. sen neden olduysan sebebi ondan. anladın mı?
  • çocuğunu kendin yetiştir o zaman öğretmenlere muhtaç olmak istemiyorsan.

sen ve eşin çalışsın ama öğretmenler sürünsün istiyorsun di mi?
  • ogretmenlerin, baslikta yazilani okuyup anlayamadiklarini gostermistir.

adama "karantina nedeniyle kimse calisamiyor, onlara da maas verilsin o zaman. onlar da vatandas" diyorum. "sen ne guzel calisiyorsun yhaaa" diyor. karantinada kimsenin calisamadigini idrak edemiyor.
  • memur olmayanlara da aynı hakların verilmesi için çabalamak gerekirken tam tersine onların insanca yaşamalarını sağlayacak hakları yok etmeye çalışmak gerçek kötülük olsa gerek. memur maaş almayınca başın göğe mi erecek? için mi rahatlayacak?

not: özel sektör
  • hatalı mantıktır.
    çalışmayan değil çalışamayan öğretmene maaş veriliyor.
    çalışmazsanız maaş verilmeyeceği gibi ilk gün tutanak tutulur, haftasında da işten çıkarılırsınız.
  • ölmesin diyedir.

seri mesajlar üzerine gelen edit: sevgili öğretmen arkadaşlar, bana bunu yazdırıyorsunuz ya ben yazarken utanıyorum.
    bir de öğretmen olacaksınız.
    ironiden anlamayan nesle aşina değilim
  • devletin diğer memurlara maaş vermediğini nerden çıkardın? zaten özel sektördeki de izinli olmalı ve maaş almalıdır. bunu işsizlik fonundan mı karşılar, buna özel kredi mi hazırlar bilemem. yalnız böyle durumlar için her ülkenin kendi ihtiyaç akçesi olmalıdır. bizde de vardı. noldu bilmem. bunu yapan tek ülke biz miyiz? yunanistan, venezuella bile bunu yapabiliyorsa biz bunu niye tartışıyoruz? hayır taş mı yiyecek öğretmen. onun kredileri, taksitleri, çocuk servis ücretleri yok mu? mal mısınız siz?
  • kalifornia'dan bildiriyorum:

- ogretmenler okullar kapaliyken maas almaya devam ediyor ki ev gecimlerini devam ettirebilsinler ve karantina kalktiginda egitim sisteminde cokus yasanmasin
    - online egitim verebilenler online devam ediyor
    - calisamayan tum insanlarin devlete yasadiklari magduriyetten dolayi basvurup belli miktar yardim alma hakki var
    - evden calisabilecek diger tum insanlar evden calismaya devam ediyor ve maas aliyor.
    evden calisamayacak olanlar ucretli ve ucretsiz izinler seklinde kendi isvereneninin inisiyatifi dogrultusunda hareket ediyor.
    - saglik calisanlari ekstra mesai ucretlerini cogu yerde aliyorlar