şükela:  tümü | bugün
 • hani bazı büyük metrolarda olur ya düz otomatik yürüyen bantlar heh işte onlar çalışmadığında bantta attığım ilk adım ile son adım sanki bant yürüyormuş gibi sendelememe yol açıyor.hatta sanki çalışıyormuş gibi hızlı hızlı yürüdüğümü hissediyorum. aynı şey çalışmayan yürürken merdivenden inerken de oluyor. sanki inerken yuvarlanıp düşecekmiş hissi ve son basamaktan normal zemine geçerken de aynı sendeleme hissi. işte bugun siz sevgili yazarlar, buraya bunun nedenini yazmak için toplandınız. neden böyle oluyor? neden?!
 • beynin koşullu öğrenmesine bir örnek. beyin onu her seferinde yürüyor olarak algıladığı için yurumeyince ilk adımda ne oluyor lan gibi bir tepki veriyor beyin ve sendeliyorsun arkadaşım.
 • beyinden ziyade beyinciği afallattığı için olan durumdur. belli sürelerde tekrarlanan gelişmiş motor hareketler icra edilirken şoför koltuğuna beyincik geçer. eğer alıştığınız hareketi ani olarak yapmayı bırakırsanız tıpkı bu durumda olduğu gibi, beyniniz kontrolü tekrar eline alır ve hareket rutine bininceye değin beyinciğe bırakmaz. yürüyen merdivene ilk yaklaşma açınız, levitasyon değişimine uyum gösterme, yürüyen merdivenden inmeden önceki hareket etme hazırlığınız vb aşamalar beyin tarafından tekrar öğrenilir ya da bu durumda olduğu gibi iptal edilir ve sıradan merdiven muamelesi yapılır o yürüyen merdivene.

  eğer ki bir kaç gün boyunca bu durum devam ederse duruma alışırsınız ve şoför koltuğuna yine beyincik geçer. böylece ambale olmazsınız artık. velev ki merdivendeki arıza bir kaç gün içerisinde giderilir ve merdiven yeniden çalışmaya başlarsa aynı süreç baştan tekrarlanır ve yürüyen merdivene alışmaya çalışırsınız. lakin bu sefer alışmanız çok kısa sürecektir. çünkü yürüyen merdiven için "save"dosyalarınız vardır beyninizde.

  tabiri caizse beyniniz beyinciğinize :
  - al la şu dosyaları. düşürecek yoksa bizi bu sakar şakir... iyice çolpaladı zaten son günlerde, bir de hastane mastane uğraşmayalim o kadar işin arasında.

  der.

  beyinciğiniz de beyninize:
  + tamam abi o iş bende. bilmediğim bir şey değil.
  iki dakka bakayım hatırlarım zaten.

  şeklinde karşılık verir.

  siz de böylece eskisi kadar akıcı bir şekilde yürümeye ya da bu durumda olduğu gibi "yürümemeye" başlarsınız yürüyen merdivende.
 • muhtemelen yürümediğini 5 basamak çıkınca farken yazar beyanı.