şükela:  tümü | bugün
 • başlık tuhaf gelebilir, kısa olsun diye böyle yazdım.

  mevzu şu:

  metrolardaki yürüyen merdivenler durdukları anda diğer merdivenlerle - klasik olanlarla yani - eş duruma geliyor. peki neden insanlar yürüyen merdivenlerin dibine kadar gelip çalışmadığını anladıkları anda yandaki merdivenlere yöneliyorlar? hiç anlayamadığım bir psikoloji. oradan da aynı yere gidiliyor. bazen normal merdivenler deli gibi kalabalık olduğunda dahi insanlar diğerini tercih etmiyor.

  bana direkt, bir nesnenin / insanın işlevi neyse ona göre muamele edileceğini düşündürtüyor. yani sen, senden bekleneni veremediğin ya da ondan azını verdiğin anda yoksun.

  ilginç.
 • yürüyen merdivenlerdeki
  basamaklar daha dik açılı ve yüksek olduğu için insanlar normal merdivenleri tercih ediyorlar.

  en azından benim gerekçem bu
 • psikolojik ama yürüyen merdivenler çalışmasa bile hareketliymiş hissi yarattığından baş dönmesi yapıyor.
 • psikolojik olmaktan biraz daha farklı bir durum. merdiven inip çıkarken genellikle kullanılan malzeme olan mermer zemine alışmıştır ayağımız. ayağımızı basamaktan çekerken, yeni basamağa ayağımızı koyarken nasıl bir tepki verdiğini, nasıl bir sürtünmeyle karşılaştığımızı mermerden yapılan merdivenden öğrenmişizdir ve bu zemin dümdüzdür, pürüzsüzdür. gel gelelim yürüyen merdivenler öyle değil. kimisi metal, kimisi plastik kaplamalı ve en önemlisi tırtıklı. bu durum, yürüyen merdivende işleri değiştirir. zemin ile temasımız alışılmışın dışında olduğu için dengeyi sağlamakta zorlanırız.

  benzer bir şekilde, her zaman kullandığınız merdiveni ayakkabısız, yani çorapla kullanmayı deneseniz veya çıplak ayakla inip çıksanız o merdivenleri, yine zorlanırsınız.
 • basamakların daha dik olmasıyla ilgili olmadığı gibi, hayatta ki çoğu şey gibi ''tercih'' ile hiç ilgili değildir.
  psikolojide çok genel bir ifade olarak alınan ''şema'' gibi; uyarana bağlı olarak oluşturulan davranış ya da zihinsel farkındalık ile ilgilidir.

  durmuş bir yürüyen merdivenin merdivenle aynı işlevi yerine getirmesi, beyin için kabullenmesi gerekmeyen bir gerçektir çünkü merdiven vardır. merdiven olmadığında alternatif olarak osmanbey'in bozuk yürüyen merdivenlerine talim olan beyin, neden merdivenler varken seçimini ve enerjisini bu tarz kompleks şeylere harcasındır?
  entropi entropi, düzensizlik tembellik basitlik. harcamaz. ''aa merdiven'' der geçer.
  biz üstüne çok düşüyoruz ondan bu sanat falan gibi gavur icatlarını ortaya çıkarıyor. yoksa ne uğraşacak ya?

  -aa elma, ye.
  +kırmızı ama?
  -dikkatli ol bak kırmızı sıkıntı doğru söylüyorsun.
  +yiyim mi şimdi?
  -ye ye açsın ye...

  bu kadar ya. dümdüz, mis gibi.
  ne gerek var ''acaba meyveler bitkilerin üreme stratejisi için geliştirdikleri küçük mavi noktalar mı?'' diye düşünmeye?

  ye, yürü. devam.
 • belki binince çalışmaya başlarsa ordan tasarruf ederim umududur..
 • yarısındayken merdivenin ters tarafa doğru çalışmasıyla rezil olma ihtimali de var tabi.
 • bazen yürüyen merdiven "yürümese" bile bende "yürüyormuş" hissi uyandırır bir an ve sonrasında gerçeğe geri döner ve merdivenin aslında "yürümediğini" anlarım. böyle olunca da düşme ihtimalim olur, bu ihtimalin yok olması için yapılan bir tercihtir işte bu tarafımca.
 • ortaçağ kalelerinde düşmanın geldiği merdivenli basmakların çıkıntıları farklı yapılırmış tırmanan asker bir kere ayağı fazla açıp diğerinde az açması gerekirken fazla efor verir bazen de düşermiş zaten merdivenler tek sıra olunca düşen adamın arkasındaki herkesin dengesi bozulurmuş, kale fethetmediğimize göre daha deniş ve rahat merdivenlerden gidebiliriz.

  işin şakası bir yana yürüyen merdivenin basamakları ucu dairesel kesit alacak biçimde ters dönmüş dik yamuktur bunu nasıl anlatacağım bilmiyorum ama alt basamaktan üst basamağa geçerken, normal merdivende ileriye doğru rutin adımlarla gidebilirken, duran yürüyen merdivende önce adımınızı hafif geri sonra ileri atmanız gerekir eğer bunu yapmazsanız ayağınızı üst basamağın çıktısından kurtaramazsınız tüm bunları yaparken farklı kas gruplarını da kullanacağınız için ayrıca rutin merdiven çıkmak gibi bir eylem değil de dikkatinizi vererek devam etmeniz gerektiği için iki kere güç vererek çıkmanız gerekecek. yani, off road gibi çamurlu yoldan gitmek varken otoban'dan niye gideyim (!) diyenler için bulunmaz fırsattır.
 • o sırada yürümeyen bir yürüyen merdivene adım attiğınız anda vücutta ani fren yapan bi otobüsteymiş gibi bir his oluyor. insan kendini hareket etmeye alıştırdığı için olabilir. ayrıca basamakları da normal merdivenlere göre yüksek. ama yine de eger daha boşsa ve kullanilabiliyorsa ben yine de duran yürüyen merdiveni kullanırım sanırım.