şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başlık tuhaf gelebilir, kısa olsun diye böyle yazdım.

mevzu şu:

metrolardaki yürüyen merdivenler durdukları anda diğer merdivenlerle - klasik olanlarla yani - eş duruma geliyor. peki neden insanlar yürüyen merdivenlerin dibine kadar gelip çalışmadığını anladıkları anda yandaki merdivenlere yöneliyorlar? hiç anlayamadığım bir psikoloji. oradan da aynı yere gidiliyor. bazen normal merdivenler deli gibi kalabalık olduğunda dahi insanlar diğerini tercih etmiyor.

bana direkt, bir nesnenin / insanın işlevi neyse ona göre muamele edileceğini düşündürtüyor. yani sen, senden bekleneni veremediğin ya da ondan azını verdiğin anda yoksun.

ilginç.
  • yürüyen merdivenlerdeki
    basamaklar daha dik açılı ve yüksek olduğu için insanlar normal merdivenleri tercih ediyorlar.

en azından benim gerekçem bu
  • psikolojik ama yürüyen merdivenler çalışmasa bile hareketliymiş hissi yarattığından baş dönmesi yapıyor.
  • psikolojik olmaktan biraz daha farklı bir durum. merdiven inip çıkarken genellikle kullanılan malzeme olan mermer zemine alışmıştır ayağımız. ayağımızı basamaktan çekerken, yeni basamağa ayağımızı koyarken nasıl bir tepki verdiğini, nasıl bir sürtünmeyle karşılaştığımızı mermerden yapılan merdivenden öğrenmişizdir ve bu zemin dümdüzdür, pürüzsüzdür. gel gelelim yürüyen merdivenler öyle değil. kimisi metal, kimisi plastik kaplamalı ve en önemlisi tırtıklı. bu durum, yürüyen merdivende işleri değiştirir. zemin ile temasımız alışılmışın dışında olduğu için dengeyi sağlamakta zorlanırız.

benzer bir şekilde, her zaman kullandığınız merdiveni ayakkabısız, yani çorapla kullanmayı deneseniz veya çıplak ayakla inip çıksanız o merdivenleri, yine zorlanırsınız.
  • belki binince çalışmaya başlarsa ordan tasarruf ederim umududur..
  • yarısındayken merdivenin ters tarafa doğru çalışmasıyla rezil olma ihtimali de var tabi.
  • bazen yürüyen merdiven "yürümese" bile bende "yürüyormuş" hissi uyandırır bir an ve sonrasında gerçeğe geri döner ve merdivenin aslında "yürümediğini" anlarım. böyle olunca da düşme ihtimalim olur, bu ihtimalin yok olması için yapılan bir tercihtir işte bu tarafımca.
  • ortaçağ kalelerinde düşmanın geldiği merdivenli basmakların çıkıntıları farklı yapılırmış tırmanan asker bir kere ayağı fazla açıp diğerinde az açması gerekirken fazla efor verir bazen de düşermiş zaten merdivenler tek sıra olunca düşen adamın arkasındaki herkesin dengesi bozulurmuş, kale fethetmediğimize göre daha deniş ve rahat merdivenlerden gidebiliriz.

işin şakası bir yana yürüyen merdivenin basamakları ucu dairesel kesit alacak biçimde ters dönmüş dik yamuktur bunu nasıl anlatacağım bilmiyorum ama alt basamaktan üst basamağa geçerken, normal merdivende ileriye doğru rutin adımlarla gidebilirken, duran yürüyen merdivende önce adımınızı hafif geri sonra ileri atmanız gerekir eğer bunu yapmazsanız ayağınızı üst basamağın çıktısından kurtaramazsınız tüm bunları yaparken farklı kas gruplarını da kullanacağınız için ayrıca rutin merdiven çıkmak gibi bir eylem değil de dikkatinizi vererek devam etmeniz gerektiği için iki kere güç vererek çıkmanız gerekecek. yani, off road gibi çamurlu yoldan gitmek varken otoban'dan niye gideyim (!) diyenler için bulunmaz fırsattır.
  • o sırada yürümeyen bir yürüyen merdivene adım attiğınız anda vücutta ani fren yapan bi otobüsteymiş gibi bir his oluyor. insan kendini hareket etmeye alıştırdığı için olabilir. ayrıca basamakları da normal merdivenlere göre yüksek. ama yine de eger daha boşsa ve kullanilabiliyorsa ben yine de duran yürüyen merdiveni kullanırım sanırım.
  • bozuk bir şeyi kullanmama isteğidir kısaca. insanlar genelde bozuk olan bir ürünü, bu buz dolabı da olur ütü de olur kullanmak istemez ama bozuk olduğu halde kısmen de olsa islev görecek bir nesne bile olsa tercih edilmez. örneğin kadınların bazısı pili bitmis saati güzel olduğu için gene takabilirler ama geneli takmaz. aslında saat sadece zamanı göstermez ek olarak görsellik sunan bir aksesuardır saati telefondan da kolayca öğrenebilirsin ama o saat pili bittiyse yeni pil konulana kadar kullanılmaz. yürüyen merdivende bizi bir yerden bir yere çaba harcamadan ulaştıran bir aygıttır ama çalımaması durumunda insanlarda mekanik bir sey çalışmıyorsa zorlama mantığı yaygın olduğu için uzak durulur ki doğrusu da budur. kullandığımız elektronik mekanizması olan cihazlarda işlev kaybı varsa bir uzaklaşma durumu olur çünkü tamamen bozma korkusu vardır.