şükela:  tümü | bugün
 • süleyman demirel üni. makine müh. 4. sınıf öğrencisi bayram kartal'dır.

  muğla'da harçlığını çıkarmak için çalıştığı inşaatın çatısından düşerek hayatını kaybetmiştir.

  küçücük çocukları cemaat yurtlarına mahkum edip ölümlerine yol açan saray sevdalıları, gencecik çocukları da harçlıkları için güvencesiz iş alanlarında ölüme yolluyor. eğitim sisteminin denklemi bu kadar basit.

  http://www.kolektifler.net/…erek-hayatini-kaybetti/
 • --- spoiler ---

  "kaza değil bu ya, bu cinayet. niye cinayet biliyor musun? bazen şöyle diyorlar: işçiler cahildir. öyle midir? bu işçiler dünya güzeli gemileri yapıyor, denizde yüzdürüyor; cahil değil. ama elektriğe bastığında cahil! oysa önlem almadığından, üç kuruş daha fazla kazanasın diye beş kuruşu harcamadığından bu cinayet oluyor. beş dakikalık gaz ölçümünü yapmazsan, işçi patlamada öldüğünde bu cinayet değil midir? cinayetin âlâsı bu."
  - tersane işçisi hakkı demiral-

  türkiye'nin son otuz yıldır geçirdiği iktisadi dönüşüm, tüm çıplaklığıyla işçi ölümlerinde çıkar karşımıza. kimi zaman maliyet hesabıyla kimi zaman kadere havale edilerek ulaşılan sonuç, işçilerin hayatlarının devlet ve özel sektör tarafından önemsenmediği, güvencesizlik, ihmal ve umursamazlığın kol gezdiği bir "ölüm yolculuğu"dur. tekstil, inşaat, maden, enerji, tersane işçilerinin hızlanarak artan ölümleri iş kazası değil, cinayet hükmüyle anılıyor bu nedenle. başarılı gazeteci ismail saymaz, bu cinayet mahallerine dönüp bir kez daha bakıyor, cinayetin delillerinin izini sürüyor fıtrat'ta…"
  --- spoiler ---

  ismail saymaz'ın fıtrat kitabından.