şükela:  tümü | bugün
  • 70 yaşındaki eniştemin şahsi seçim sloganı. çalıyorlarmış ama çalışıyorlarmış. ne kadar samimi ve içselleştirilmiş bir beyan. bu yüzden oyunu onlara verecekmiş.

şimdi gündelik hayata uygulayalım.

-eee sizinkiler nasıl?
    -iyiler işte, çalıyorlar ama çalışıyorlar amcası.
    -maşallah, he şöyle.

sonunda;

sizce ben enişteme mahmut mu demeliyim?

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
  • muzisyenlerin para kazanma sekli.
  • çaldıkları için çalışıyor, çalıştıkları için çalıyorlar. çalışmadan çaldıkları zaman bal tutanın parmağını yalayan halk bile "hırsız bunlar" diyebiliyor ama hem çalışıp hem çaldıkları zaman halkın bir kısmına yeter seviyede savunma geliştirecek imkan sağlamış oluyorlar.

şey gibi "ilk üç gün ben de destekledim ama sonra işin rengi değişti" gibi

lan pezevenk bir şeyi desteklediğin falan yok işte, ilk fırsat bile olmayan fırsatta yanar dönere bağlayıp sonra kendini "haklının yanında" gösterme çabasına giriyorsun.

pezevenk dedim ama enişten hariç.

çocukluğum geldi aklıma, bu mesele çocukken geçseydi muhatap kişi direkt olarak eniştenin şahsına bir itham bulunmasa da bir şekilde enişteyi ortamdan soyutlayabilmek için "enişten hariç de lan, enişten hariç de" diye yakama yapışırdı. "ya ben senin enişten pezevenk mi dedim? demedim ki öyle bir şey." savunmasına yine eller yakadayken "olsun demedin ama enişten hariç de yine de" şeklinde baskı devam eder, araya arkadaşlar girerdi "yaa tamam işte eniştesine demediysen enişten hariç de işte sen de kapansın konu" derlerdi.

bir de hiç bu riske girmeyip "sözüm geri de lan"cılar vardı. genellikle o hikayedeki "sözüm geri de lan"cı bendim aşkım.

not: sarhoş değil uykusuzum, canım sıkkın. bir de eniştem yok, onun vermiş olduğu bir rahatlık da var tabi.

bonus olarak (bkz: senin yavşak enişten)
  • altyapısı sağlam çöken istanbul gösteriyor ki o kadar da çalışmamışlar... senenin en soğuk günlerini yaşadığımız şu günlerde elektrik gün aşırı kesiliyor... sular kesiliyor... her yer kazı içinde...

*doğru olmayan tamlama...
  • şöyle bir şey sanırım...

çok para gerektiren bir iş bul, mesela 10.000 km karayolunun duble yol olması...

ne kadara mal olur, diyelim ki 1.000.000'a hallediliyor... 2.000.000'a yandaşa ver ihaleyi.
    yandaş da kazandığı ekstra paradan sana %xx bir komisyon atsın.

hem para el değiştirip yandaş cebe girsin, hem sen malı götür, hem de vatandaş "ama yol yabdı" desin...

fazladan verilen para devlet parası ama, bunların cebine yandaşın cebine girdikten sonra girdiği için devlet parası değil, yandaş parası cukkalamış oluyorlar...