şükela:  tümü | bugün
  • herman melville'in efsane romanı moby dick'in meşhur başlangıç cümlesi.
  • (bkz: callmeisobel)
  • moby dick'in ilk cümlesi. kitabın anlatıcısının adıdır. (bkz: narrator)

lakin bu kişinin adı gerçekten ismail (ishmael) midir, yoksa kendini yetim kalan hz ismail'e mi benzetmektedir, edebiyatçılar bunu halen tartışır durur.

adım ismail demiyor, bana ismail deyin diyor, dikkatinizi çekerim.
  • "ismail deyin bana." moby dick'in giriş cümlesidir. ingiliz edebiyatı profesörü olan, kaybettiğimiz, minâ urgan, melville'nin karaktere bu adı vermesini ismail peygambere bağlamaktadır.
    ** ismail adı, sürgüne yollanmış ya da evinden atılmış, toplumdan dışlanmış bir kimseyi anlatmak için kullanılıyordu. (dipnottan)
  • tartışmasız en sevdiğim başlangıç cümlesi. tabi geçenlerde radikal'de yazarların en sevdikleri cümlelere bakınca yalnız olmadığımız görüp üzüldüm. sadece ben sevseydim lan!!

dövmesi de yakışır aslında
  • sırf orada burada status olarak yazmak için adımın ismail olmasını istemişimdir bazen.
  • the kids from room 402'de arthur'un açtığı kütüphanenin giriş parolasıdır.
    (bkz: bana ismail de)
  • 402 nolu sınıf adlı çizgi filmde arthur kenneth van der wall kütüphanesinin parolasıdır.
  • moby dick'in efsane giris cumlesi. lisanstayken uzerine saglam geyikler cevirmistik. kitabin tek hatirladigim cumlesi budur heralde.

(bkz: amerikan kulturu ve edebiyati)
  • ''call me ismael.some years ago, having little or no money...i thought i would sail about and see the oceans of the world.whenever i get grim and spleenful...whenever i feel like knocking people's hats off in the street...whenever it's a damp, drizzly november in my soul...i know that it's high time to get to sea again.choose any path you please...and ten to one, it carries you down to water.there's a magic in water that draws all men away from the land...leads them over the hills down creeks, and streams, and rivers to the sea.the sea...where each man, as in a mirror, finds himself.'' moby dick (1956) filmi giriş cümlesinden.