şükela:  tümü | bugün soru sor
 • * yeni bir spor dalı.

  bir amerikalı tarafından geliştirilmiş. şahsen tanımam, ama doğuştan skolyoz sorunu olan birisiymiş, sürekli çektiği sırt ve diz ağrıları canına tak edince bu programı geliştirmiş. aldığı sonuçlardan tatmin olunca başkalarına da uygulamış, onlar da sonuçlardan memnun kalınca program geliştirilmiş, yaygınlaşıyor şimdilerde.

  çok güvenli bi spor dalı, 80 yaşındakiler bile uygulayabiliyor. hedef kitlesi özellikle sırt ağrısı çekenler olduğu için sürekli tekrarlanan ama ağır olmayan hareketlerden oluşuyor. kas gruplarını ayrı ayrı çalıştırıyor. o yüzden bir grup kas çalışırken diğerleri dinleniyor. vücudu zorlayacak, zarar verecek zor hareketler yok. ani hareketler hiç yok.

  bu sporu yapanların, diyet yapmadan ve kilo vermeden en az iki beden küçüldüğü iddiası var. ama yanında diyet de yapılırsa, bu hesaba göre, verdiğiniz 5 kiloyla, 10 kilo vermiş efekti oluyor görüntünüzde.

  egzersizler ilk basta zor geliyormuş. yapanın yalancısıyım. bir saatlik callanetics çalışmasının etkilerinin 24 saatlik aerobiğe denk olduğunu söylüyormuş hocaları. şahsen bi miktar attıkları kanaatindeyim. ama bittikten sonra kendini şahane hissediyormuş yapanlar, onu ilk ağızdan duydum. bi kaç seans yapınca bırakamıyormuş yapanlar bi de.

  en kayda değer faydası, güç, dayanıklılık ve esneklik artırması. ayrıca koordinasyona destek olup denge sağlamayı kolaylaştırıyormuş. insanın kendi vücudunun farkına varmasını sağlayıp vücudunu tanımasına yardımcı oluyormuş. bu yönüyle uzak doğu felsefelerini andırıyor. disiplin kazandırıyormuş. (zaten disiplin olmadan nasıl düzenli spor yapar insan, bilmiyorum). fiziksel ve bedensel rahatlama da sağlıyormuş. öyle bi yeni nesil spor bu da işte.
 • 1 saatlik callanetics sonunda dizleriniz titredigi icin yerinizden kalkamayabiliyorsunuz.

  pilatesin atasi diyebiliriz nitekim cekimler 80`lerde gerceklesmis gibi duruyor..

  1 saat sonunda ebem hayatindan pek memnun degil diyebilirim..
 • yeni bir spor degil, taninmasi 1980lere takabul ediyor. ama biz yeni ogreniyoruz o ayri.

  merak edenler icin surada orijinal videodan bes dakikalik bir klip var: http://www.youtube.com/watch?v=ca_6wupaejw
 • sonunda doğru yazılışını bulduğum spor. entry giriyorum ki sonradan yine unutmayayım.

  eskişehir'de danset spor salonunda 2 ay gidip taş olduğum pilatesimsi, yogamsı, işkencemsi bir çeşit spor dalıdır. her hareketi küfrede küfrede ağlaya sızlaya yaptım. ama sor bir niye yaptım. 46 kilo olmuştum çünkü, tekrar 43 kiloma döndüm. bir daha asla öyle karnım olmadı. 43 kilo da ütopik bir rakam olarak kaldı.

  her hareketi ayrı acı verir, yakar, öldürür. haftada bir dersten 2 ayda toplam 8 derste inanılmaz bir toparlanma yaşamıştım. ilk dersimden sonra yani çarşambadan pazara bacak bacak üstüne atamadım. her bir kas zerreciğim ağrıdan izin vermiyordu. sonra sonra alıştım tabi. şimdi 3 aydır yogaya gidiyorum. haftada 2 dersten toplam 24 ders gittim. kilomda da karnım da bir değişiklik yok. fuck yoga! şimdi tekrar bulsam da gitsem callanetics'e ama adını bile doğru dürüst yazamıyorum.
 • beni 3gün içerisinde 4cm inceltmiş spor. inceltmekle kalmayıp; tüm ağrılarımı da en aza indirtmiş bulunmakta kendisi.
  son zamanlarda inanılmaz kilo aldım ve kilo vermekten öte sevdiğim pantolonlarıma tekrardan girmek isteyen bene o kadar yardımcı oluyor ki şu zamanlarda. iyi ki bulunmuş, iyi ki öğrenmişim. diyetti haftalarca süren pilatesiydi bilmem nesiydi boşa zaman kaybı ve zorlama bence.
  insan kendisine max 45 dakika ayırınca günde; en fazla 1 aya istediği hale gelebilir bunun sayesinde.
 • bir nevi mucize spor. tam da benim gibi spor yaparken sosyalleşmekten, spor öncesinde saatlerce plan program yapmaktan ve sonuç almak için aylarca devam etmekten hazzetmeyen insanlar için.

  derler ki, bu egzersizleri yapanlar 1 kg verdiklerinde 2 kg vermiş gibi görünürlermiş, bu callanetics çok kısa sürede insanın şeklini şemalini değiştirirmiş. sizler için kendimi feda ediyorum, bugün itibariyle yapmaya başladım. sonuçlarla belgelerle döneceğim. adios.
 • nasıl yapıldığını anlatan videosunu incelerken görülen manzara ile insanı "ben bunu yapmadan önce bir daha düşüneyim" düşüncesine sevk eden spor. ilgili ekran görüntüsü şöyledir:

  http://www.resimagaci.com/img/fn194t.jpg
 • pilatese zor mu dediniz?bir de bunu deneyin. (bkz: swh)

  callanetics'in yaptığı şey pilatesden faklı olarak,tekrar edilen küçük hareketlerle yapılması(başta küçük hareketleri kolay sanıyosun ama aslında az hareket etmek daha çok vücut kontrolu saglıyor yani daha zor)doğru şekilde yapılırsa en iyi sonuc alınacak egzersiz budur heralde.
 • amma değişik yerlerde kasımız varmış callanetics sonrası ağrılarda öğrendim ben bunu ki piyasada bilinen sporların bir çoğunu denemişimdir. 2 gün peş peşe yapamayacak kadar yoruyor ama sırt ağrısı vs kalmadı bu kadar çabuk esnek bir insan olacağıma hayatta inanmazdım az kaldı kafamın dizime değmesine değince ne olcak onu bilemedim ama olsun. başarılı bir sportif aktivite
 • ey insanoğlu...
  hiç durma şu saniye başla! demek istiyorum... 100 sayıya yakın yaptım. çok güçlenince daha ağır sporlara geçtim ama callanetics tadını vermiyor azizim:) kan ter içinde kalmadan öyle sütun gibi oluyorsun ki yemesinler de yanında yatsınlar... 10 üzerinden 10