şükela:  tümü | bugün
 • çocukluğumun vazgeçilmezi. mor ve turuncu olanları her daim evde bulunurdu. iki öksürmeye başladım mı kaşıkla tıkarlardı ağzıma. "calpol, calpol verin bana" diye ortalıkta geziyordum. altımda bezim, mekanım üçlü koltuğun arkası. elimde calpol şisesi ve sadık dostum snoopy. neyse ki müptezel olmadan fark etmiş bizimkiler. biraz daha devam etsem yoksunluk çekmem kaçınılmazdı.
 • hala tadi eskisi kadar güzel mi merak ettigim en populer cocuk şuruplarindan biri.
 • tadını çok sevdiğim şuruptu. hatta bir sabah bütün şişeyi bitirmişliğim vardır.

  küçükken hastalandığımda direk bu şurubu içerdim. tadını çok sevdiğim için tekrar tekrar içmek isterdim ama annem vermezdi.
  bir sabah evin en erken uyananı olarak ben, bu şurubu mutfak masasının üstünde görmüştüm. herkes uyurken ufak bir kaçamak yapalım diyerek şurubu ve kaşığı aldım ve sessiz bir şekilde içmeye başladım. halıya damlattığımda, daha fazla damlatıp belli olmasın diye başka odaya geçiyordum.

  ben şurubu içtikçe halıya damlıyordu. ''en iyisi ben bunu dikeyim'' diyerek yavaş yavaş bitirdim.
  herhalde o an kendimi görsem alkolik sanardım.
  ben şişeyi bitirdikten bir süre sonra annem ve babam uyanmış, şurup şişesini boş görmüşlerdi.*
  içtin mi? derlerken lavoboya koşarak kusmuştum.

  ilk kez o zaman şurubun tadına varabilmiştim.
 • cocuklugumun kabusudur, bir bu digeri de penisilin.

  her sene iki uc kere hasta olurdum ben. doktorum da her seferinde dayardi bu ikiliyi. evde buzdolabinda meyve suyundan farksizdi benim icin, her actigimda karsimda gorurdum o turuncu kutuyu.

  o degil millet bildigin seviyormus bu naneyi. benim her seferinde midem agzima gelirdi ve her defasinda soylenirdim ulan bilerek mi bu kadar kotu yapiyorlar bu surubu diye. meger adamlar tadi guzel olsun diye oyle yapiyorlarmis. almanya'da cayir cayir satan multivitamin adi altindaki karisik meyve sularinin tadi neredeyse bununla ayni. benim bir kasigina zor tahammul ettigim seyi adamlar siseyle iciyorlar. cok enteresan.
 • dilimiz dönmediği için evde çolpan ilhan dediğimiz bebek şurubu.
 • eğer ki çocuğunuzun ateşine calpol fayda etmiyorsa, doktorunuza danışarak ibufen de deneyebilirsiniz. aktif maddesi farklı olduğu için 2 şer saat arayla bu iki şurubun verilmesi inatçı ve yüksek ateşlerde çocuğun rahatlamasını sağlıyor
 • the guardian da olaya el atmış (long read):

  https://www.theguardian.com/…ead&cmp=longread_email
 • yıllar sonra bir anda tadını hatırladığım efsane.

  keşke yine bir kaşık calpolle her şeyin çözüldüğü günlere dönebilsek.
 • hava çok sıcak olduğu için buzdolabında saklamak bir zarar verir mi bebek için merak ettirmiştir.

  edit: dondurmadıktan sonra sıkıntı yokmuş.