• tadını çok sevdiğim şuruptu. hatta bir sabah bütün şişeyi bitirmişliğim vardır.

küçükken hastalandığımda direk bu şurubu içerdim. tadını çok sevdiğim için tekrar tekrar içmek isterdim ama annem vermezdi.
    bir sabah evin en erken uyananı olarak ben, bu şurubu mutfak masasının üstünde görmüştüm. herkes uyurken ufak bir kaçamak yapalım diyerek şurubu ve kaşığı aldım ve sessiz bir şekilde içmeye başladım. halıya damlattığımda, daha fazla damlatıp belli olmasın diye başka odaya geçiyordum.

ben şurubu içtikçe halıya damlıyordu. ''en iyisi ben bunu dikeyim'' diyerek yavaş yavaş bitirdim.
    herhalde o an kendimi görsem alkolik sanardım.
    ben şişeyi bitirdikten bir süre sonra annem ve babam uyanmış, şurup şişesini boş görmüşlerdi.*
    içtin mi? derlerken lavoboya koşarak kusmuştum.

ilk kez o zaman şurubun tadına varabilmiştim.
  • cocuklugumun kabusudur, bir bu digeri de penisilin.

her sene iki uc kere hasta olurdum ben. doktorum da her seferinde dayardi bu ikiliyi. evde buzdolabinda meyve suyundan farksizdi benim icin, her actigimda karsimda gorurdum o turuncu kutuyu.

o degil millet bildigin seviyormus bu naneyi. benim her seferinde midem agzima gelirdi ve her defasinda soylenirdim ulan bilerek mi bu kadar kotu yapiyorlar bu surubu diye. meger adamlar tadi guzel olsun diye oyle yapiyorlarmis. almanya'da cayir cayir satan multivitamin adi altindaki karisik meyve sularinin tadi neredeyse bununla ayni. benim bir kasigina zor tahammul ettigim seyi adamlar siseyle iciyorlar. cok enteresan.
  • çocukluğumun vazgeçilmezi. mor ve turuncu olanları her daim evde bulunurdu. iki öksürmeye başladım mı kaşıkla tıkarlardı ağzıma. "calpol, calpol verin bana" diye ortalıkta geziyordum. altımda bezim, mekanım üçlü koltuğun arkası. elimde calpol şisesi ve sadık dostum snoopy. neyse ki müptezel olmadan fark etmiş bizimkiler. biraz daha devam etsem yoksunluk çekmem kaçınılmazdı.
  • evladıma soğuk algınlığı, ateş gibi durumlarda içirdiğim parasetamol grubu ilaç.
    portakallının tadını daha çok seviyor gibi.
  • parasetamol etken maddeli ateş düşürücüdür. yenidoğan döneminden itibaren 10 mg/kg dozundan güvenle kullanılabilir. 1 ölçeğinde 120 mg parasetamol bulunur, kabaca 10 kg için 1 ölçek şeklinde verilebilir. en erken 4 saatte doz tekrarı yapılabilir.
  • pediatrik ağrı kesici ateş düşürücü şurup. ateşi düşürmediği durumlarda 4 saat arayla bir calpol bir (bkz: dolven) kullanarak ateş düşürülebilir.
  • dilimiz dönmediği için evde çolpan ilhan dediğimiz bebek şurubu.
  • dolven ile birlikte ebeveynlerin en çok bildikleri ilaç

tanım : etken maddesi parasetamol olan ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi bulanan tadı güzel bir şurup.
  • eğer çocuğunuz varsa ve ateşi yükselmişse başvurmanız gereken bir ilaç. etken maddesi paresetamol olup yan etkisi ibuprofen ihtiva eden ilaçlara göre daha azdır. 4 saate kadar etkisi gösteren calpol, 38 derecenin üzerine çıkmayan ateşlerde güvenle kullanılabilir. 10 kg. gelen bir çocukta günde 4 sefer 1 ölçekten fazla verilmemelidir. fazla kullanılması sonucu karaciğer harabiyeti ve böbrek hasarı meydana getirebilir. ilaç kullanılmasına rağmen ateşin kontrol altına alınamaması (düşmemesi) durumunda derhal doktora başvurulması gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap