şükela:  tümü | bugün
 • 1761'de benjamin franklin tarafından icat edilen, 18. yüzyılda popülerliğinin doruğunda olan enteresan bir müzik aleti.
 • beyne ve işitmeye zarar verdiği iddia edilen enstrüman. yasaklanmış bir süre.

  http://video.mail.ru/…elina-natalia/4815/28321.html
  (bkz: jigglypuff)
 • gerçekten de dinlerken çalana ve çalınana baksanız bile müziğin nereden geldiği ve ne ifade ettiği konusunda bir boşluğa düşüyorsunuz. boşluğun müziğini çalan bir alet gibi, glass harmonica.
 • beethoven'ın ölümüne neden olan kurşun zehirlenmesinin asıl kaynağı olduğu öne sürülen enstruman. zira bu enstrumanın en eskilerinde, cam üzerinde notaları belirtmek için kurşunlu boya kullanılıyormuş.
 • baya bi compress edilmis facebook videosunu gozleri kapali dinleyince bile insani alpha centauri'ye isinlayabiliyormus. tabi geri geldiginde kulakta cinlama yapabilir, ama onun sebebi isik hizinda seyahat etmektir, yoksa yuksek frekansli seslerin kulaklara zarar verebilecegi hic duyulmus sey midir?
 • son günlerde meşhur olmuş, yıllanmış videosu paylaşım manyaklığına maruz kalmış enstrüman.
  (ara: ben 6 yaşımdan beri)
 • sesinin nerden geldiğini bitürlü anlayamadığımız için dinleyenenin bi süre sonra delirdiği öne sürülen ve yasaklanan camdan çalgı.bunu hiç bi videoda anlayamassınız canlısı gibi olmazmış bende dinleyenin yalancısıyım.
 • enstrümandan çıkan notalar yüzünden müzisyenler ve dinleyicilerin delirdiği gözlendiği için tamamen yasaklanmış ya da korku yüzünden insanlar çalmayı bırakmış. zira enstrümandan çıkan sesin insan beyni ve kulaklarıyla bilinmeyen bir etkileşimi olduğu varsayılıyor. kimilerinde beynin ambale olmasına bağlı olarak işitme kaybına bazen de depresyona sebebiyet verebiliyormuş.
 • bir müzik aletidir. giderek artan boyutlardaki cam kaselerin birbirine eklenmesiyle oluşmuş gibi gözükür. modern cam armonikalarda cam olan kısım kendi etrafında döner* ve dönen farklı büyüklükteki cam kısımlara parmak dokundurulduğunda sürtünmeden dolayı çeşitli notalar duyulur. ilk örnekleri farklı miktarda su doldurulmuş kadehlere ıslak parmakların sürtülmesi şeklinde icra edilmiş olup 1740'lı yıllarda ingiltere'de görülmüştür (ıslak parmak sürtülen bardaktan güzel seslerin çıktığının keşfi rönesans'a kadar gidiyormuş bu arada).

  bu müzik aleti -belki de hakkında çıkan, dinleyenleri çıldırttığına dair olan söylentiler sebebiyle- 19. yüzyıldan sonrasında popülerliğini yitirir. aletin çıkardığı ses*, beynin sesin yönünü algılama için kullandığı metodların limitlerinde bir ses olduğu için sesin geldiği yönü kestirmek biraz zor olduğundan insanları "noluyoz lan ne biçim bişi bu" şeklindeki tepkilere sürükleyebilir. bu etkinin insanları delirttiğine dair tam bir çalışma olmamış sonradan ama eski cam armonikaların camı kurşun bazlı olduğu için kurşun zehirlenmelerine neden olduğu düşünülmüş**.

  her nostaljik şeyde olduğu gibi birileri yıllar sonra tekrardan bu aleti canlandırmaya karar vermiş ve kurşun bazlı olmayan versiyonlarını üretmişler ve günümüzde de bu cihazla güzel dinletiler yapan insanlar pek tabii mevcut:

  (bkz: thomas bloch)

  edit: diğer bir adı verillonmuş. wereydaya teşekkürler