şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kompozit malzemeler arasında yer alan ve kullanım alanı oldukça fazla olan malzeme.

  cam elyaf malzemesinin belirli koşullar ve oranlarla bir takım kimyasal malzemelerle beraber polyesterle harman edilmesi yoluyla elde edilir.

  kullanım alanı; otomotivden uzay endüstrisine kadar oldukça geniştir.

  ayrıca elektrik endüstrisi, inşaat malzemeleri (rögar kapağı vb) üretiminde de kullanılmaktadır.

  hafif olması, hava koşullarına dayanımının yüksek olması, ısı değişimlerinden etkilenmemesi, metal malzemelere göre daha kolay işlenebilmesi gibi avantajları söz konusudur.

  bu malzemeyi kullanarak üretim yapma sürecinde uygun şekilde giysi giyilmemesi halinde, vücutta kaşıntı yapması ise dezavantajı olarak söylenebilir.

  konuyla ilgili 2017 yılı aşağıdaki gibi değerlendirilmektedir;

  "2016'da abd'de kompozit malzeme pazarı yüzde 3,7 büyüme ile 8 milyar $ rakamına ulasmıstır. 2022'de pazarın yıllık yüzde 4,9 bilesik büyüme oranıyla 10,6 milyar $ boyutuna ulasması beklenmektedir. pazardaki büyümenin altında yatan baslıca faktörler arasında hafif ve yakıt ekonomisi yüksek araçlara olan talepteki artıs, insaat sektöründeki büyüme, eskiyen altyapıda ihtiyaç duyulan değisiklikler ve rüzgar enerjisine olan talepteki artıs sayılabilir.

  gittikçe daha fazla sayıda orijinal ekipman üreticisinin çeitli uygulamalarda kompozit malzemeleri kullanmaya basladığı bir tabloda camelyafı takviyeli kompozitlerin geleceği parlak görünmektedir. birçok sektörde son kullanıcılar ödedikleri paranın karsılığında daha yüksek kalite ve daha uzun ömrü beraberinde getiren ürünler arayısındadır. bu talebe yanıt olarak da kompozit sektörü vites büyütmekte ve geçmiste mümkün görünmeyen isleri alabilmek ve uygulamaları gerçeklestirmek amacıyla yeni ar-ge çalısmalarına yatırım yapmaktadır.

  yaygın bir biçimde kullanılan güçlendirme malzemesi olarak camelyafı'nın 2017 yılında 4,64 milyon ton ve 7,3 milyar dolar olan büyüklüğünün yıllık hacimsel olarak %3,9 ve değersel olarak %2,8 büyüyerek 2023 yılında hacimsel olarak 5,55 milyon tona ve değersel olarak 9,3 milyar dolara erismesi beklenmektedir. 2017 yılındaki değersel büyümesi %3,5 olmustur. insaat ve altyapı sektöründeki büyüme ile otomotiv üretimindeki artıs, su ve kanalizasyon altyapı yatırımlarındaki gelismeyle bir araya geldiğinde camelyafı piyasasındaki büyümenin tetikleyicisi olmustur. dünya genelinde temiz enerjiye ve altyapı çalısmalarına artan talep de gelecekte camelyafı'na olan talebi artırmaya yardımcı olacaktır.

  tablonun arz tarafında ise gelecek iki ila üç yıl içinde camelyafı'na olan talebi karsılayabilmek için en az yüzde 20 oranında yeni yatırım veya mevcut tesislerin kapasitesinin artırılması planlaması yapılmaktadır. 2017'de dünya genelinde camelyafı üretim kapasitesi kompozitler bağlamında 5 milyon ton iken kapasite kullanım oranı yüzde 91'dir yani 2017 yılındaki talep 4,64 milyon ton olmustur. 2011 yılındaki 4,7 milyon ton kapasite ve 4 milyon tonluk talep ile karsılastırıldığında kapasitelerde 5 yılda 6,4% artısa karsılık talepte 15% artıs gerçeklestiği görülecektir.

  dünya pazarındaki bölgesel camelyafı dağılımı;
  · asya pasifik %42,5
  · kuzey amerika %29,5
  · avrupa %21,6
  · diğer %6,3

  çok uçlu fitil ve kırpma ürünleri, toplam camelyaf pazarının değersel olarak % 50,3' ünü hacimsel olarak da %51' ini olusturmaktadır.

  camelyafı ürünlerinin dünya pazarındaki hacimsel dağılımı;
  · çok uçlu fitil %31
  · kırpılmıs elyaf %20
  · tek uçlu fitil %15
  · dokuma fitili %11
  · keçe %9
  · dokuma %8
  · kontinü keçe %4
  · diğer %2
  pazarın %72,7' si en büyük ilk bes üretici tarafından kontrol edilmektedir. owens corning, jushi, neg, cpıc, taishan ana oyunculardır.

  değersel olarak dünya camelyafı pazarının bes büyük firmaya göre dağılımı ve firma kapasiteleri;
  · owens corning %25,3 1.250.000 ton
  · jushi %16,6 1.000.000 ton
  · neg %16 600.000 ton
  · cpıc %8,6 450.000 ton
  · taishan %6,2 350.000 ton
  · diğer %27,2 1.350.000 ton
  son yıllarda camelyafı üreticileri bağlamında abd'de ve dünyanın genelinde camelyafı alanındaki çalısmaların kapsamını genisletmek yönünde stratejik bir değisim yasanmaktadır. johns manville, agy, chongqing polycomp ınternational corporation (cpıc) ve jushi güney ve kuzey amerika'da camelyafı üretim birimleri kurmaktadırlar. avrupalı camelyafı üreticileri de çinli üreticilere uygulanan anti-damping vergileri ve devlet tesvikine karsı vergiler sonrasında ortaya çıkan açığı kapatabilmek için kapasitelerini genisletmektedirler. lanxess belçika'da camelyafı tesisinin kapasitesini artırmaya 19,5 milyon dolar yatırım yaparken, johns manville slovakya'daki camelyafı fabrikasını genisletmek için 65 milyon dolar yatırım yapmıstır.

  buna ek olarak çinli üreticilerin ortadoğu'daki camelyafı üretim kapasitesinde de ciddi bir artıs söz konusudur. 2013'te jushi mısır'da 80.000 ton kapasiteli bir tesis kurmus, 2016'da ise tesisin kapasitesini 80.000 ton daha artırmıstır. 2017-2018 itibarıyla jushi'nin mısır'daki tesisinin kapasitesinin 200.000 tona ulasması planlanırken, cpıc ise yıllık 200.000 ton kapasiteli bir tesis kurmak üzere abahsain fiberglass me (afg) ile bir ortak girisimde yer almaktadır.

  tesis kapasitelerindeki artısın yanı sıra çok sayıda firma gerilim direncini, modülünü ve ısıya dayanıklılığını artırma bağlamında daha gelismis camelyafı malzemeler de üretmektedir. rüzgar enerjisi piyasasında pervane kanatlarını uzatabilmek için sertliği artıracak ve ağırlığı azaltacak daha yüksek performanslı materyallere ihtiyaç duyulmaktadır. bu sorunlara yanıt olarak owens corning, jushi ve agy yüksek dayanımlı ve yüksek sertlik düzeyinde camelyaflarını piyasaya sürmüstür. elektronik alanında agy yakın dönemde entegre devre paketlerinde alt katmanlarda kullanılan termal genisleme katsayısı düsük, ancak dayanımı yüksek malzeme ihtiyacını karsılamak için s-3 hdı® liflerini üretmeye basladığını duyurmustur.

  pazarda daha güçlü malzemelere olan talebi karsılayabilmek ve karbonelyafı ve diğer materyallerle rekabet edebilmek için cam üreticileri mevcut ürünlere kıyasla gerilim dayanıklılığı iki ila üç kat daha yüksek camelyafı malzemeler gelistirmek üzere çalısmaktadır. rüzgar türbinleri, bisiklet saseleri ve otomotiv ve uzay ve havacılık alanlarındaki çesitli uygulamalarda bükülme ve gerilime dayanabilecek yüksek dayanıklılık katsayısı olan ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır.

  sonuç olarak camelyafı takviyeli polyester ve plastik kompozit malzemeler için ileride çok ciddi fırsatlar söz konusu olacaktır. gelecekte büyümeyi sağlamak ve bu fırsatları kâra dönüstürmek için orijinal kompozit ürün üreticileri, 1. kademe tedarikçiler ve malzeme tedarikçilerinin birlikte çalısması, uygun yatırımları hayata geçirmesi, kaynakları kullanıma sokması, ve hafif, düsük maliyetli kompozit onarım ve geridönüsümü yönündeki stratejik hedeflerini yakalamak için yeni teknolojiler gelistirmesi gerekmektedir."

  burada kompozit sektörü ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinilebilir. yukarıdaki bilgi notu da konu organizasyon tarafından yayınlanmıştır.