şükela:  tümü | bugün
 • rulosu 20 liraya film alıyorsunuz, camlara göre kesip çift taraflı bantla yapıştırıyorsunuz üst taraflardan(alt tarafı da bantlarsanız cam açılmıyor). sorun çözülüyor. kolay gelsin.

  not: avrupa'da 7k km yol yaptım bu şekilde. alman polisi bu ne amk dedi. ben de güneş var dedim. siktir git dedi. gittim.
 • bir devlet daha yoktur vatandaşını bu kadar seven. vergiler yetmiyor hemen bir yasa çıkarılıp çok da ses edilmeden yüzlerce ceza kestiriliyor. o cezalar nereye tabii ki devletin kasasına.

  madem siz aracın içini göremeyince bu kadar korkuyorsunuz, tamam ben arabamdaki filmleri çıkartıyorum. yalnız her an yanımdan geçerken canlı bomba mı diye korktuğum çarşaflı hanımefendilere (hanımefendi diye tahmin ediyorum) de aynı hassasiyeti uygalamalarını rica ediyorum.
 • birkaç saçma argüman ile desteklenmeye çalışılan yasaktır.

  önce serbest bırakılacağı haberlerinin yapılması, sonra yasaklanıp hemen cezai işlemlere başlanılmasındaki etik dışı uygulamaya değinmiyorum bile. şimdi argümanlara bakalım.

  ulusal güvenlik: neymiş efendim, aracın içinde terörist mi var, bomba mı var bilinmiyormuş. peki, fabrikasyon karartılmış camlar neden serbest o zaman? ya da panelvan yani camsız araçlar da mı yasaklanmalı? hadi onu da geçtim, dışardan bakınca anlayabiliyor mu polisimiz teröristi ya da bombayı. cama yapıştırılıyor zaten bomba düzenekleri, evet.

  kaza durumunda güvenlik: birçok ülkede camların parçalanıp yolculara zarar vermesini engellemek amacıyla cam filmi uygulamaları özendiriliyor. araçtan çıkma konusunda engel yaratacağı iddiası ise tamamen saçmalık. eğer kurşun geçirmez film kullanmıyorsanız, bir poşetle kaplanmış camı itmek kadar kolay, kırılan camı kapıdan uzaklaştırmak.

  araç içinde uygunsuz işler yapılmasına fırsat veriyor: hah, geldik yine sevişme konusuna. bu mantıkla yine tum panelvanları, kamyonetleri, ya da lazer ile karartilmis camlara sahip araçları toplatalım. allah korusun, ya içinde sevişen falan olursa...

  kısacası akla mantığa uygun hiçbir sebebi yoktur bu yasağın. görüşü engelleyecek derecede koyu olan filmleri yasaklar ve muayeneden geçirmezsin, tamam. ayna etkisi yaratan ve göz alan filmleri yasaklarsın ve yine muayeneden geçirmezsin ona da tamam.

  ancak sen tüm türkiye'de satışı yapılan, muayeneden geçirilen, ithalatı serbest olan cam filmini serbest bırakıp sonra da her köşe başına pusu atıp ceza kesme derdine düşersen güzel küfür yersin. çok güzel hem de...

  edit: @asazax uyardı. araçların yan camları dahil tüm camları kaza anında tuzbuz olabilecek şekilde üretiliyormuş. yanlış biliyormuşum, düzeltti sağolsun.

  edit 2: @anil diyor ki: ek olarak bu tuz buz olan camlara temperli cam deniyor dostum. ön cam bundan hariç. yan camlara kıracak bir darbe geldiğinde tuz buz olurken, ön cam çift katlıdır arada silikon bir madde araya konulmuş ve birbirine yapıştırılmıştır ve kırıcı darbe gelse bile dağılmaz. zira öte türlü ön cama gelen her taş onu dağıtırdı araçtaki herkese 100 km hızla saplanabilirdi o küçük cam parçaları.
 • sinegi sıkıp yagini cikartmak.
 • ekseriyetle apaçilere dert olmuş yerinde bir yasaktır. aslında yasak olan cam filminin içeriyi göstermeyecek kadar koyu olarak yapılması halidir.
 • %40'lik mtv'ye gık çıkardınız ve sultan of the bosphorus sizi cezalandirdi!

  arabanin icini gorebilmek bahane degildir cunku evlerin icini de goremiyorlar, perdeyi de yasaklasinlar oyleyse!
 • para lazım para.
 • devlet o müthiş istihbaratıyla terörist lokasyonu ve aracı belirleyemiyor, en azından çevirme için model ya da renk öğrenemiyor da güvenliğimiz cam filmlerine kaldıysa, vay halimize.
 • cam filmi yasağı haklı gerekcelidir değildir bilmem. fakat fabrika çıkışı "renklendirilmiş" olanla sonradan film kaplanan arasında yasal fark gozetilmis olması fakir edebiyatına nasıl bağlandi anlayamıyorum. biri orijinal diğeri değil. biri standartlara bağlı diğeri değil. anlamak bu kadar zor mu?