şükela:  tümü | bugün
  • fiyatı öyle artmıştır ki geçen gün gittiğim markette, kasiyer kasadan geçirdikten sonra alarmını sökmüştür. o derece!
  • yıllar önce annem cebime bugüne oranla 10 tl vermiş ve "50 gr çam fıstığı al" demişti. markette kg ile satılan ve fiyatı hakkında en ufak fikrim olmayan fıstıktan "50 gr ne yeaa" deyip bi kepçe aldım. kasaya gittim tartması için paketi kasiyere uzattım. 10 tl'yi de tezgaha koydum. kasiyerin hafif alaycı gülümsemesiyle başlayan işkillenmem, kilosunun 150 tl* olduğunu söylediğinde yaşadığım şokla devam etti :|

gittim bi kilo kabuklu fıstık aldım. ohh mis. annemden de azarı yedim.
  • bunu hala şam fıstığı ile karşılaştıranlar var ya, işte onlar okuduklarını anlamayan kullardır.
  • dolmalık fıstık olarak da bilinir. yavruağzı renkli pirinçten biraz büyükçe ve pirinç şeklinde bir bahardır.
  • gercek cilek mevsiminde*yarim kilo cilek yikanir, iyice suzulur, uzerine 4 corba kasigi toz seker serpilir, bir corba kasigi limon suyu ve 50 gram cam fistigi ilave edilir ve bir kenarda bekletilir. bu arada bir tencereye bir su bardagi su konur, icinde bir corba kasigi misir nisastasi eritilir, karisim ocakta bir tasim kaynatilir*, uzerine beklemekten sikilan cilekli karisim ilave edilir, bir tasim daha kaynatilir ve sonucta hafifce peltelesmis fistikli cilek kompostosu olur ki buzdolabinda bir iki saat daha bekledikten sonra artik daha fazla bekletmeyerek afiyetle serin serin yenir. bir seye benzememisse, tarifi aklinda kaldigi kadariyla tahminen yazan koyumavi'ye kizilir. *
  • en son aldığımız fıstığın kıvamı ve tadı tamamen değişik gelip yaptığımız helvanın tadını bozunca mahallenin baharatcısına gittim böyle böyle dedim biraz ucuza pazardan fıstık aldık tadı kıvamı berbattı nasıl bir hile var çinden mi geliyor diye sordum.
    baharatçı abi çinden falan değil dedi normal bildiğimiz yer fıstığını tornadan geçirip çam fıstığı şekli verip ucuza satıyorlar dedi bende akabinde aman tanrım didim.

yani böyleyken böyle ucuz ise almayın, pazardan bildğiniz baharatçılardan ya da marketlerden markalı alın.
  • kilosu 180-200 tl arasi degismektedir.

saticinin verdigi bilgiye gore fistik mafyasi buna da el atmistir.
    gida sahtekarlari yer fistigi tozunu kaliplara basmak suretiyle cam fistigi uretip piyasaya suruyorlarmis.

halkimizi uyarmayi gorev bilirim.
  • çiğ olarak yendiğinde muhteşem bir hazzın yanında ufak çaplı ekonomik göçüklük de veren bir fıstık. anne hazretlerinden az mı dayak yedik bir oturuşta 100gramını birden yiyince.*
  • bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine, ruhi çöküntüyü gidermeye yardımcı ve kalp hastalıklarında da faydalıdır.
  • her çam kozalağında rastlayamayacağınız meyve*.
    (bkz: fıstık çamı)