• ömrünü camdan dışarı bakmakla geçiren hanımkızlara takılan isim.
  • (bkz: arap kizi)
  • latince adi impatiens sultani'dir.
  • (bkz: camgüzeli)
  • (bkz: camfrog)
  • günlerini pencere önünde oturup elişi işleyerek geçiren ve bu süre zarfında sokaktan geçen yakışıklılara işve yapmayı da ihmal etmeyen kızlara verilen isimdi eskiden. şimdiki kızlar ya çalışıyor ya okuyor ya da dizi izliyor. o yüzden boşuna aramayın pencereden bakan bir çift ahu göz.
  • (bkz: sıdıka)
    (bkz: atilla atalay)
  • kadın gibi çiçek. sebepsiz yere çiçek açar, döker, solar, kurur. ne yaptım da böyle oldu acaba diye düşündürür.
  • "elinde büyümek" deyiminin bendeki karşılığı.

sirkeci'de bir otelin camında görüp kendisine resmen ilk görüşte aşık olup, cama yapışıp kalmıştım. sonra cesaretimi toplayıp içeri girdim ve "pardon ismi ne?" minvalli bir tanışmanın ardından "rica etsem birkaç yaprak verir misiniz köklendirmem için?" diye kendisini ailesinden istedim.

şaka bir yana "tabii ki hanımefendi" cevabından sonra daha önce normalde "bir çiçeğin köklenmesi için en az beş sağlıklı yaprağa ihtiyaç vardır" diye okumama rağmen kıyamayıp toplamda üç yapraklık bir dal kopardım. yan taraftaki büfeden de hemen plastik bir bardak alıp uzattığım paraya "olur mu hanfendi?" biçiminde aldığım cevaptan sonra ağzım iyice kulaklarımda, çiçeğim elimde evime geldim.

2 aya yakın bardakta köklerin çıkmasını, uzamasını bekledim. her sabah insan merak ve heyecanla bir çiçeğe bakar mı? bakılıyormuş. 2 aydan sonra da şubattı sanırım saksıya diktim onu. şimdi bayağı bayağı büyüdü, serpildi, güzelleşti. 3 yapraktan yavaş yavaş ama emin adımlarla kocaman, güzel bir çiçek olmaya gidiyor. her geçen gün dalları kalınlaşıp hem o hem benim ona olan bağım güçleniyor ki bence o da bana karşı boş değil.* ve herhangi bir biçimiyle "gitmek" söz konusu olduğunda ilk aklıma gelen cam güzeli ve diğer çiçeklerim oluyor.

bir şeye en başından itibaren verdiğin emeğin somut olarak karşılığını görebilmek bambaşka bir şeymiş ve inanılmaz bir bağlılık içeriyormuş. kendisi hayatta bana bunu öğreten çiçektir.
hesabın var mı? giriş yap