şükela:  tümü | bugün
  • taksiciler tarafından sıkça kullanılır.
  • camların üzerine yapıştırılan, uv'ye, ışıklarda durmuş iken levye ile camı patlatıp, cantaları kıymetli eşyaları çalıp kaçan soygunculara karşı koruma saglayan, şeffaf izolasyon malzemesi.

llumar diye bir marka var, epey meşhurmuş.

(bkz: llumar)

(not: beyazperde.com'da tesadüfen gördüm, firma ile, film ile bir alakam yok ama icabında yardımcı oluruz.* )
  • ters olarak kaplandiginda icini degil disini kamufle eden malzeme..

yer devrek-zonguldak, tarih az once..

dernek lokali olan bir mekanin onunden gecilirken yaninda bulunan ancak bir masa kadar bir oda farkedilir, oda camekanlidir ve iceride de kumar oynanmaktadir.. icerideki 4 amcam insanlarin kendilerini goremediklerini dusunerek kumarlarina devam ederken yurdum gencligi oyunu takip etmektedir, amcamlarin haberi bile olmamaktadir..

anafikir: cam filmini ters yapistirmayin, komik olur..

not: atsana amca papazi..
  • her ne tonda (açık,orta,koyu) olursa olsun polisler tarafından yakalandığı takdirde sökülmesi icap eden gereksiz bir icat. cezası da cabası.

not : ancak güneşe karşı alerjik bir durumunuz olduğunu heyet raporuyla ispatlarsanız ruhsata işletme imkanı doğuyor ve polisler birşey yapamıyor. bunun haricinde özel güvenlik şartları (üst düzey yöneticiler vs..) sebebiyle de cam karartma işlemi yasal hale gelebiliyor.

not 2 : film uygulanan camlar garanti kapsamından çıkıyor. yani cam krikosunda çıkabilecek sorunlardan tamamen siz sorumlu oluyorsunuz. ayrıca trafik muayenesi yaptırırken de sorunlar çıkıyor.
  • haftalık ortalama 100 araç sahibine cam filmi taktırmaktan ceza kesilir. lakin cam filminiz ayna işlevi görmüyorsa yani açık tonda ise bir problem yaşanmaz genelde..
  • kimilerinin aracında güzel bir görüntü elde etmek , kimilerinin hassas derisini ultraviyole ışınlardan korumak , kimilerinin ise hırsızlardan korunmak için başvurduğu bu filmler yapılan araştırmalara göre kaza anaında camın tuz buz olmasını engelliyor ve kazazedenin kurtulmasını zorlaştırıyor. bu yüzden de 3 kez cam filmi ile yakalanıp ceza yiyen araç trafikten men ediliyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/454238.asp
  • marka seçimi önemli bir meseledir.

llumar iyidir. 3m de iyidir. "çok ucuza buldum filmci güngören'de oley" diye sevinilmemelidir, 2 sene sonra göz doktoruna vermek zorunda kalınacak para kadarını daha filme vermelidir, bari göz/izan sağlam kalmalıdır.
  • otomobil camlarının ultraviyole ışınlarının oldukça geniş bi dalgaboyu spektrumunu zaten engellediğini bilmeyenlere uv ışınlarından korur gazıyla satılan filmlerdir.

ayrıca bir çok ülkede belli bir koyuluğa kadar yasal olsa da ülkemizde her türlü tonunu yaptırtmak yasaktır. zira ülkemizdeki trafik kurallarında "araç üzerinde teknik hiçbir oynama yapılamaz" mealinde bir madde bulunur. cam filmi her ne kadar teknik bir modifikasyon gibi gözükmese de dışarının görülebilme yüzdesini, vs. değiştirdiği için yasak kapsamındadır.

ancak bu yasak daha çok terörle iç içe yaşamamızdan dolayı kaynaklanmaktadır. zira içini hiç göstermeyen kopkoyu filmli bir otomobilden kimseyi şüphelendirmeden bir karakola ansızın ateş açılabilir.

ne olursa olsun, kuralın uygulanış biçmi açısından çok büyük haksızlıklara yol açan filmdir. şöyle bir özetlemek gerekirse:

camları tamamen ayn filmle kaplanmış 3 otomobil düşünelim, bu otomobillerden biri doğan slx, biri peugeot 206, biri mercedes s500 olsun.

şimdi kanun ne diyor, otomobil üzerinde sonradan hiçbir oynama yapılamaz. yapılırsa ruhsata işletilmesi gerekir. (yapılan modifikasyonu ruhsata işletmek yerine deveye hendek kazdırıp üstünden atlatmanın daha kolay olacağını konuyla ilgilenenler bilir) bu durumda teoride trafik polisi bu üç aracı da fark etmesi durumunda ceza kesmeli ve "eksiklikleri giderilene kadar" trafikten men etmelidir. ancak malesef pratikte -genellikle- durum aşağıdaki gibi olur:

doğan slx:
    - garibandır, dokunmayalım.

mercedes s500:
    - kimbilir hangi arkası sağlamdır, ayağımızı kaydırmasın, dokunmayalım.

peugeot 206:
    - bak bak bak, baba parası yiyen piçe bak, geç bakalım sen şöyle sağa bi çek.

sonuç olarak, adamına göre muamelenin en naif örneklerini veren filmdir.

edit: ilgili madde 32. maddeymiş, aradım buldum. şöyle diyor bu madde: "araç üzerinde yapılan teknik değişiklik ile adres değişikliğini 30 gün içerisinde tescil yapan trafik kuruluşlarına bildirmemek." 55 ytl para cezası, 1 ceza puanı ve değişiklikler tescil edilene kadar trafikten menle ödüllendiriliyomuş. ha her türlü modifiyeyi yapıp "ben bunları yaptım" diye bildirmek de yetmiyor tabi.
  • sanayide her renkte oldukça çakmaları bulunan, en kalitelilerini llumar, 3m ve ziebart'ın yaptığı filmlerdir. yapan yerin uygulama kalitesi genellikle arka camların tek parça kaplanıp kaplanamamasıyla ölçülür. zira özellike hatchback otomobillerde arka camın film kaplanması zordur ve bu nedenle arka cam yatay iki parçaya bölünüp birleşme noktaları rezistansa denk gelecek şekilde ayrı ayrı kaplanır.