şükela:  tümü | bugün soru sor
  • neden depozito alınmaz ,
    anlamış değilim .
    nedeni şu : şu an sahil turu yapmaktayım.
    dereler tepeler heryer şişe dolu .
    yazık .
  • türkçe dersine, beden eğitimi hocası girenlerde bugün.
  • her zaman katıldığım ve düşündüğüm önerme.
    cam şişeli ürünler depozitolu satılmalıdır.
  • yamulmuyorsam akp iktidarından önce depozitoluydu. hem süt şişeleri hem bira şişeleri. o şişeleri toplardı annem bende gider depozitosunu alır harcardım. ayrıca eski mahallemizde bir atari salonu vardı sahibi abi 2 bira şişesi getirene bedava oynatıyordu. atari oynamak için şişe arardık arsalarda. velhasıl hatırladımda herşey ne güzeldi. azıcık aşımız kaygısız başımız ve düzenimiz vardı.
  • yıllardır şişeleri hangi kullanım amacıyla kullanılmış olursa toplar kah eve gelen belediye görevlisine kah cam kumbara kutularına zahmet ederek yanımda taşıyarak götürür atarım. ne yazık ki son zamanlarda belediyenin teslim alımlar hakkında gerekli ilgi ve desteği esirgemesi ve o kadar ağırlıktaki şişeleri minibüsle ulaşılabilen ortalama 3-4 km mesafedeki en yakın cam kumbara kutusuna atmakta bir o kadarda zahmetli olmaya başladı.

bu alışkanlığa kendi paramı kazanarak kimi eğitim ve giyim masraflarını karşılamak ve hali hazırda eve giren paranın belli olduğu orta direk bir aileden fersah fersah oluşumuzdan dolayı çocuk yaşlarda topladığım bira şişelerini tekel bayilerine iade ederek elde ettiğim depozito ücretleri sayesinde kazandım.

o zamanın hurda piyasasında cam malzemenin piyasa eder fiyatının ne kadar değersiz ve rağbet görmeyen bir ürün olduğunu oturduğum muhitteki tüm erkekler bir araya gelse içemeyeceği kadar rakıyı içmiş olan rahmetli abinin içip içip bahçeye attığı ve zamanla da toprağa karışarak kah toprak altında veya üstünde biriken sağlam veya kırık şişeleri bin bir emeklerle, 2-3 saatlik bir zaman diliminde uzun uğraşlar sonucunda kardeşimle birlikte topraktan çıkartıp toplayarak el arabasına yükleyip götürdüğümüz hurdacıda takribi 20-25 kg cam şişe hurdasına şimdiki zamanın piyasa şartlarında değerlendirdiğinde belki 5,00 tl hadi bilemedin 10,00 tl tutarındaki çok komik bir parayı elimize tutuşturduğunda net bir şekilde idrak ederek anlamış bulunmaktaydık.

haliyle cam imalatçı firmalar piyasada bulunan cam miktarını en iyi bilenler olarak önemsemezken devletin veya ilgili çevre kuruluşlarının çevre duyarlılığı açısından üzerinde ne kadar durmuş olursa olsun imalatçıyı zorlayıcı bir yaptırım ve geri dönüşümün alt yapısının da hazır olmaması durumunda kısır bir konu olarak kalacaktır nezdimde.

yoksa etrafınıza biraz dikkatli baktığınızda cam şişe malzemesinin hurdasının inanılmaz bir boyutta olduğunu fark etmemek elde değil, kendi adıma en basiti yaz mevsiminde haftalık 12 şişe maden suyu tükettiğimde aylık olarak 50 şişe maden suyu şişesi yapar ve buna süt, şarap, bira, meyve suyu şişeleri dahil değil. şişelerin geri dönüşüme yer almamasına üzülüyorum lakin bir türkiye gerçeği olarak geri dönüşüm alışkanlığı, kültürü, duyarlılığı vb. adı her ne ise bir türlü edin(e)medik