şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadınların ve azınlıkların belirli noktalara gelmesini engelleyen, yasal olmayan, fakat varlığı da ispatlanamayan sanal cam tavan.
 • genel olarak bayanlara uygulanıyorsada tüm azınlıklar için geçerlidir. örneğin amerikada siyah ve ispanyol kokenli çalışanlar için de geçerlidir bu. görünürde şirket politikasında bayanların ve azınlıkların yükselebilmesi için bir engel yoksa da, informal bir yapı bunu engeller.
 • feminist kuramdaki glass ceiling (cam tavan), kadın'ın iş hayatında sadece belli bir noktaya kadar yükselebilişi; buranın ötesine ilerlemesinin, karar verme yetkisine sahip insanların -nihayetinde ataerkillikle bağlantılı- bir dizi bilinçli/bilinçsiz düzenlemeleriyle engellenişi durumunu anlatmak için kullanılan mecazi bir kalıptır.
 • (bkz: glass ceiling)
 • görünmediği, daha doğrusu adlandırılmamış bir engeller silsilesi olduğundan yokluğu çok kolay iddia edilebilen, ama ''görünmeyen'' pek çok şey gibi varlığını çok ağır, yorucu şekilde hissettiren çoğunluk tahakkümü. yerini kaptırma telaşındakilerin sığınağı. dünyada herkese yetecek kadar yer olmadığını sanan akıllı aptalların özenle silip,parlatıp ,pişkince ''yok canım, ne camı, ne engeli?'' diyerek bağırtınızı boğazınıza geri yollayabileceği görünürgörünmez hücre. o cama çekiçle saldıranlar olmadıkça kırılmayacak, çatlamayacak, aksine daha da sağlamlaşacak dört duvar.
 • aslında somutlaştırılarak çok daha kolay açıklanabilen, kadının güç ve karar mekanzimalarında neden yer alamadığının, neden ülkemizde bir tek kadın valinin bile olmadığının, el mecbur ir kadın bakanımızın varlığını vs kanıtlayan engeldir cam(dan) tavan. yani yasal mevzuata baktığımızda bir kadının en üst konuma yükselebilmesinin önünde hiç bir engel yok. eyvallah. ama ya uygulama? işte cam tavan, uygulamadaki bu durumun bir analizidir. mesela, siyasette kadının konumunu ele aldığımızda, kadın mal mı ki kota konsun deniyor ama, kota gerekli aslında. çünkü kadın, siyasete giriş konusunda bile bir kere erkeğe nazaran daha geç hareket etmek durumunda kalıyor. önce hane içi sorumluluklarını halledecek, çocuklarını okula gönderecek, o çocuklar üniversiteyi kazanacak, evlenecek vs.. ondan sonra kadın siyasete girebilecek. zaten çoğu zaman kadın bir erkeği desteklemek için girmek durumunda kalıyor siyasete. aksi durumda da dediğim gibi kadın erkeğe nazaran çok daha geç adapte olabiliyor siyasete. siyaset zaten yeterince eril bir alan. peki bu durumun düzeltilmesi için ne gereklidir? toplum genelinde, kadının ilk sorumluluğunun ev içinde olduğu fikri sabitinin değiştirilmesi şarttır.
 • (bkz: skydome)
 • upgrade versiyonu için;

  (bkz: glass cliff)
 • gunumuz modern toplumlarinda halen varligini surduren cinsiyet ayrimciligina isaret eden - ozellikle is yerlerindeki yonetici pozisyonlarina gelebilme konusunda- sosyolojik metafor.