şükela:  tümü | bugün soru sor
 • camasirlar yikandiktan sonra, kurumalari icin yapilan eglenceli aktivite... balkona falan asiliyorsa, camasirlarin rengine gore mandal secilebilir - ic camasirlari, konu ve komsuya gozukmemeleri icin buyuk giyecek maddelerinin arkasina, balkonun eve yakin tarafina dogru asilir... evde, balkon susu verilmis metal askiliklar vardir, asagiya duserse kim gidip alacak telasi, bir goren olursa ne der paranoyasi olmadan, tamamen postmodern arayislar icine girebilir asan kisi...
 • en azindan bir sure icin, camasirlarin asildigi odada yasanacaksa, kullanilan yumusaticinin bunyeye olabilecek olan etkileri de goz onune alinmalidir*...
  (bkz: lavanta)
  (bkz: bogulmak)
  (bkz: cok guzel akil etmissin aferin)
 • asilan yer balkon ise disariden bakanlarin goz sagligina zarar vericidir. kurutma makinasi kullanilmasi tavsiye edilir.
 • dünyanın en sıkıcı eylemlerinden biri.
 • kuru temizleme, camasir kurutma makinalari gibi fasilitelere ragmen yurt genelinde camasirlari asarak kurutmak daha makbul bir yontem olarak hukum surmektedir. bu isin de annelerden ogrenilen bir adabi*, ince kurallari, puf noktalari vardir.
  oncelikle, camasirlari asmadan once soyle bir guzel silkeliyoruz ki kurudugunda daha az burusukluk olsun. sicak yaz gunlerinde serinletici bir etkisi vardir bu silkeleme eyleminin onu de belirtmeden gecmeyelim.
  giysilerin nerelerinden asilacaklari onemli bir husustur. tshirtler eteklerinin yan dikislere yakin iki noktasindan asilir, omuzdan veya gobekten degil. pantolonlar ise pacadan asilir, belden degil. amac mandal izini minimize etmek ve en az gorunur noktaya isabet ettirmektir.
  ev ekonomisi derslerinde ogretilmese de camasir asmak ekonomi teorilerinin, arz talep dengelerinin uygulama sahasidir. camasir asilacak ip ve mandal sayisi sinirli oldugu icin bunlari fevkalade idareli kullanmak gerekir. mesela, iki tshirt asacaksaniz birincisinin sol alt ucu ile diger tshirtun sag alt ucu ustuste getirilip bir mandalla tutturulur, boylece bir mandal tasarruf edilmis olur. bu sekilde zincirleme devam edilebilir. ayrica iki mandal biribirine yaklastirilip uzaklastirilarak tshirtun ipte kapladigi alan daraltilip genisletilebilir, arz sabit tutuldugunda taleple oynayarak denge noktasini bulma calismalari yapilabilir.
  diger bir onemli nokta camasirlari yerlestirme duzenidir. en disaridaki ipe carsaf, havlu gibi buyuk camasirlar serilir. ic camasirlari (donlar, sutyenler, gecelikler vs.) ic ipe serilir. carsaflarla yapilan blokaj calismasinin amaci pek tabii ki mahalleliye donunuzun rengini ifsa etmemektir.
  camasirlari camasir ipi demirine degdirmemek gerekir, cunku genelde paslanmis olur bunlar, yeni yikanmis tertemiz camasirda pas lekesi pek sik durmaz.
  mandallar ikiser ikiser alinir. bir elde asilacak camasir olur, diger elde mandalin bir tanesi tutulur, digeri mandal ise dislerin arasinda isirilir vaziyette durur. ikisini bir elde tutmaya kalkarsaniz, bir seferde ikiden fazla mandal almaya kalkarsaniz dusurursunuz mandali o olur. bir sonraki camasir asisinizda mandal arzinin dusuklugune kufredersiniz sonra. iyice beceriksizseniz camasiri dusurursunuz asagi, o zaman da "ay sabri beycigim pembe donumu asarken yanlislikla sizin balkona dusurdum, bi seediverseniz" demek zorunda kalirsiniz. (sabri bey islak pembe donu bas ve isaret parmaklari arasinda tutmus ve kendinden olabildigince uzak tutmaya calisir sekilde geri gelir. kamera yuzundeki sanki bok tutuyormuscasina igrenir ifadeye yonelir, burusturulmus burnun kivrimlarina zoom yapar <fade out>)
  camasir toplamanin da mandallari ve camasirlari dusurmemek amacli cesitli piclikleri vardir, konsept disi olmasin diye burada irdelemiyoruz.
  ha bir de son olarak, mahallenin fahriye ablasi olmaya azmetmemis bayanlarin dekolte dekolte egilmemeleri tavsiye edilir.
 • sadece çamasır asmakla tamamlanamayacak aktivitedir. sonrasında çamaşırları toplamak, katlamak ütülenecekleri ayırmak,ütülemek ve yerleştirmek gibi eylemler silsilesini de içinde bulunduran eylemdir.
 • çamaşırları bir kuruma telaşı almış gidiyor başlıklı tostmodern şiiri okumadan önce gerçekleştirilen eylem.
 • " kuruyan çarşafı katladığım zaman / kutsallığın sınırlarını aşmış bir kurban gibi/ titriyorum/ bu önemsiz görev/ evin hanımı ünvanını kazandırıyor bana" *
 • sarhoş kafayla yapmayın. sakın. bitmeyen bir çile. ipi düğüm olmuş açılmak bilmez eşofmanlar, bacakları birbirine sekiz girmiş, labirentleşmiş pantolonlar, afedersiniz göt kadar evde 2 saat arayıp çamaşır sepetini bulamamalar, kediyi siyah pantolon sanıp yerden kaldırmaya çalışmalar filan. ömrümden ömür gitti, zaten nefret bir iş. aman bulaşmayın.
 • en uyuz çeşidi "çorap asmak" olan ev işi.

  ama eskiden zevkliydi... kömür sobasının olduğu zamanlar, '/' şeklinde duran çamaşır tellerine, ayağa geçirir gibi çorap geçirildiğinde yani. gerçi o zaman da çamaşır yıkamak zordu. elde, merdanelide falan... tuhaf tuhaf işler.