• 95 derecede yıkanmaması gerekiyormuş. cahillik = ölü 1 adidas ve 2 nike!!

alahını seven üstüme toprak atsın.
  • bugün aldığım ayakkabının (100+ tl, orta üstü bi ayakkabı) tabanına "bak güzel kardeşim, şu ayakkabıyı sakın yıkama. bu şekilde sen mutlu, ben mutlu" mealinde bi yazı koymuşlar. yazan adam iyiden iyiye sinirli bi şekilde "kesinlikle yıkamayın, ayakkabınızın ömrü kısalır" diyor.

lakin bugüne kadar aynı marka ve başka markalarda süetinden sporuna, ucuzundan pahalısına kadar hemen her ayakkabımı makinede yıkadım. hepsi de ilk günkü gibi tertemiz ve kokudan arınmış oldular. birçoğunu da yıllardır giyerim, ömürleri uzadı desem yeridir.

ben bilemedim bu yıkama mevzunu. belki abartıp 90 derecede yıkayan adamlar varsa, "biz uyardık bilader" demiş olmak için yazmışlardır.

eklenti: bahsi geçen ayakkabı converse.
  • an itibariyle 1 çift beyaz puma ve 1 çift beyaz converse'i çuvala * * * koyup çuvalın ağzını bağlayarak gerçekleştirdiğim eylem. 60 derecede yıkıyorum. daha önce denemiştim 10 numara sonuç almıştım.

akşama da 3 çift renkli var sırada bekliyorlar. hadi hayırlısı *

not: ayakkabıları makineye atmadan önce hafiften bi cifleyip altlarını falan bi elinizde yıkarsanız şöyle bi bokunu püsürünü alırsanız iyi olur. yeri geliyo o ayakkabıyla umumi tuvalete giriyosunuz ne kadar çamaşır makinesi de olsa bi itibarı var lan o aletin ayıptır :)

aylar sonra gelen edit: bu entry'e bakıp ayakkabı yıkayacak arkadaşlar, yıkayın. hiç bişe olmadı. ayakkabılar pür-i pak oldular. herhangi bi bozulma da yok. devam.
  • ayakkabıya zarar veren bir uygulamadır.
    su geçirmez membranlara sürtünmeden dolayı zarar verebilir.
    tabanlar birleşme yerlerinden atabilir, patlayabilir.
    çoraplık-topuk kısmından sünger çıkabilir.

ota boka para harcayacağınıza birden fazla ayakkabı alın ve değiştirerek giyin. o saçma sapan kaba saba adidaslara 500-600 tl para verip buz gibi soğuk ve yağışlı havada gezen tipler görüyorum. sonra ayakkabı makineye atmadan iflah olmaz hale geliyor, gelir tabi.

1 bot, 1 spor ayakkabı fiyatına 1 ayakkabı alırsanız tüm sezon o içi dışı leş ayakkabılarla gezersiniz. girdiğiniz ortamı zehirlersiniz, zaten 1-2 senede parçalanır, daha fazla ödersiniz.

yıkamak zorunda kalmamak için
    her gün temiz ayak temiz çorap, ayaklarınız akıyorsa pudra (antiseptik olanlardan)
    işportadan naylonlu çorap almayın, akrilik ne giyseniz kokutur.

hem fakir, hem pasaklıysanız yapacak bir şey yok tabi
  • gri gandalftan, ak gandalfa giden yolculuk
  • lise yıllarımda, çok sevdiğim bir reebok ayakkabımla denediğim ve sonucu hüsran olan atraksiyon.

bir çift ayakkabıyı attım makineya. deterjanı koydum, bastım tuşuna, çalışmaya başladı. oturdum klozete, çamaşır makinesi izliyorum. saymaya başladım:

"1... (güzeel), 2... (yesss), 3... (ananıskim :s), 4... (laaan?!/&%+)"

yüksek devirdeki programda abanmışım liseli kafamla, daha iyi temizlensin diye. ayakkabının tabanları kopmuştu. gerçi über hafif ve malzeme bazında acayip narin bir ayakkabıydı.

sonra ayakkabıcıya götürdüm, simsiyah iplikle dikti herif bembeyaz ayakkabıyı. evlat acımdır resmen.
  • askerde bunu (bkz: çamaşır makinesinde bot yıkamak) şeklinde gerçekleştiren bazı andavallar vardı. her yeni alınan makinenin bozulmasına şaşmıyorduk artık.
  • ayakkabıların iplerini ve tabanını çıkartıp, ayakkabıları da bir poşet içine koyduktan sonra poşetin ağzını iyice bağlarsanız ve sonra poşete küçük küçük birçok delik açarsanız güzelce yıkanıyor. ben defalarca yıkadım, sorun olmadı.

bu dediklerimi köselede ya da botta falan denemeyin, ben spor ayakkabılarda denedim, çalışıyor..

not: sorumluluk kabul edilmez, peşinen söyliyim de sonra kapıma gelmeyin*
  • ayakkabının temizlenmesini sağlar.

ayakkabıyı yastık kılıfı yada benzeri bir filenin içine koyun, sıkma yapmadan, 30 yada 40 derecede yıkayın. sıkma olmadığı için ayakkabıya zararı yok.

40 derece zaten günlük hayatta ayakkabıların maruz kaldığı sıcaklık, o da zarar vermiyor.
  • yurt mutfağındaki mikrodalgada ayakkabısını kurutan hayvanlar geldi aklıma lol
    (bkz: odtü ikinci yurt)
hesabın var mı? giriş yap